Курсова робота «Цукрова промисловість України», 2007 рік
З предмету РПС · додано 13.04.2009 19:49 · від Онуфрій
Зміст
Висновок
Цукрова промисловість України є пріоритетною галуззю харчової індустрії та АПК загалом, об'єднуючи 191 цукропісковий завод (загальною потужністю, за станом на 1 січня 2004 p., 509,7 тис. т цукрових буряків на добу), 5 цукрорафінадних і 6 рафінадних цехів.
Основними видами продукції в цукровій промисловості України є – цукор, цукор-пісок, цукрова пудра, патока, підсолоджувачі та цукрозамінники. З відходів у цукровій промисловості виробляють жом, вапняк та меляс, які широко використовуються в інших галузях промисловості України. Деякі підприємства цукрового комплексу (заводи широкої спеціалізації) спеціалізуються на виготовленні лікарських засобів, безалкогольних напоїв, вин, спирту та кондитерських виробів.
Клімат України сприятливий для розвитку агропромислового комплексу, а зокрема цукрової промисловості України. Тривале, тепле, достатньо вологе літо, рання весна, суха осінь, зима з помірними морозами й сніговим покривом позитивно впливають на ріст зернових, технічних і овочевих культур, винограду. Особливо сприятливими є кліматичні умови для вирощування цукрових буряків, посівні площі яких займають досить велику частку у загальні структурі орних земель в Україні. Також, цукровий комплекс України достатньо забезпечений трудовими ресурсами, а за умілого їх використання можливим є експорт трудових ресурсів.
Сьогодні цукробурякова зона України охоплює 19 областей. У цент-ральних і західних областях зосереджено 62% посівів буряків, і діють 135 заводів, які виробляють близько 66% цукру. Тим часом у південних областях відповідні показники становлять лише 6%, 5 заводів і 6%. У Кіровоградській, Полтавській, Сумській, Харківській і Дніпропетровській областях розміщено 32% посівів буряків і 50 заводів, які виробляють з них 28% загального обсягу цукру.
Найбільше цукрових заводів у зоні Лісостепу (147), менше – на По-ліссі (26) та в Степу (17) і лише два в зоні Карпат (Івано-Франківська область). Вінницьку область називають «цукровим Донбасом». Тут 39 цукрових заводів, на другому місці після неї Черкаська область, де є 23 заводи.
Можна зробити вистновок, що Україна, на світовому рівні, виділяється виробництвом цукрових буряків. Незважаючи на аграрну кризу і значний спад сільськогосподарського виробництва, Україна за рівнем виробництва продукції надушу населення не поступається, як країнам Європи, так і світу. Заданими Інституту аграрної економіки УААН, у 2004 р. виробництво цукрових буряків на душу населення в Україні становило 442,0 кг, у світі – 443,0 кг.
Отже, загальними напрямками розвитку та удосконалення цукрової промисловості України є — поліпшення якості, екологічності, збільшення асортименту продукції як для задоволення внутрішнього попиту, так і для ще ширшого завоювання зовнішніх ринків збуту. Можливості для цього є практично в усіх галузях продовольчого комплексу (цукрова, олійно-жирова, макаронна, кондитерська, плодо-овочеконсервна, м'ясо-молочна, виноробна, спиртово-горілчана, пивоварна та ін.). Цукрова промисловість є однією з найперспективніших галузей промисловості України. Позитивні зміни, які вже почали відбуватись у цій галузі, треба підтримувати і надалі. Саме тому, майбутній розвиток цукрової промисловості України, вдосконалення її галузевої і територіальної структур пов'язані з великими інвестиціями та інноваціями, створенням надійного й ефективного механізму залучення внутрішнього та зовнішнього капіталу. А це, у свою чергу, потребує всебічної підтримки з боку держави, поліпшення податкової політики та відповідної законодавчої бази.