Курсова робота «Глобалізація сучасного епату розвитку світового господарства», 2008 рік

З предмету Міжнародна економіка · додано 13.04.2009 12:34 · від Yaroslav · Додати в закладки
35 грн Вартість завантаження

Зміст

Розділ 1. Сутність та основні ознаки глобалізації 5 1.1. Історичні передумови розвитку процесу глобалізації 5 1.2. Причини та рушійні сили глобалізації 8 1.3. Глобальні проблеми сучасності 13 Розділ 2. Глобальна економічна система 16 2.1. Основні напрямки глобалізації та її показники 16 2.2. Позитивні та негативні наслідки глобалізації 21 2.3. Діяльність тнк як основного напряму глобалізації 24 Розділ 3. Перспективи розвитку україни в умовах глобалізації світової економіки 28 3.1. Загострення процессу глобалізації та його вплив на україну 28 3.2. Основні напрями ефективного розвитку економіки україни в умовах глобалізації 31 Висновки 35 Анотація 37 Список використаних джерел 38 Додатки 40

Висновок

Глобалізація, як розширення, поглиблення та прискорення взаємозв’язків у світовому просторі в усіх аспектах сучасного людського життя, це неймовірно багатогранна категорія. Вона втілює ідею інтегрованості країн у світове співтовариство та їх спільного розвитку. Захоплюючи широке коло сфер діяльності людини, від культури до злочинності, від фінансів до духовності, глобалізація викликає безліч дискусій та суперечок.

Глобалізація йшла невпинно практично з самого початку зародження людства, поступово сбільшуючи швидкість та інтенсивність своєї ходи. Сьогодні цей процес набув першочергової важливості для всього світового співтоварства.

Процес глобалізації криє у собі чимало переваг, серед яких зростання ефективності виробництва через його уніфікацію та транснаціоалізацію, через посилення конкуренції в глобальному розрізі, легке та швидке поширення знань та ідей по всьому глобалізованому просторі, встановлення рівних можливостей для конкуренції, постійне підвищення темпів економічного розвитку, загальне зростання виробництва.Загалом глобалізація сприяє підвищенню рівня та якості життя у планетарному масштабі, зростанню кількості і якості вироблених матеріальних цінностей при одночасному їх здешевленні, що потенційно може підштовхнути до вирішення багатьох проблем нерівності та соціальної, економічної несправедливості.

Проте, на даному етапі розвитку цього процесу, сучасна модель глобалізації не є оптимальною для більшості учасників світової економіки. Негативні її наслідки все ж набагато реальніші та болючіші. Основний та найнебезпечніший негативний аспект сьогоднішньої моделі глобалізації – це посилення нерівності в доходах, якості життя, що провокується учасниками, що в процесі глобалізації історично та з початку мають конкурентні переваги більші, ніж нові учасники. На думку противників глобалізації, сучасна модель глобалізації є дещо нерівномірною та несправедливою по відношенню до більшості населення планети, та тільки призведе до нових глобальних катаклізмів.

Окремою темою у вивченні процесу глобалізації стоїть вивчення діяльності ТНК як основного її прояву. Масштаби діяльності ТНК величезні: вже наприкінці ХХ ст. половина світового ВВП перебувала під їхнім контролем. Найбільші ТНК (такі як «General Motors», «Ford», IBM, «Royal Dutch Shell», «Exxon/Mobil», «General Electric», «British Petroleum») володіють коштами, сума яких перевищує розмір національного доходу багатьох суверенних держав, а міжнародний характер операцій ставить їх практично поза контролем національних органів влади.

А отже, можна з впевненістю говорити про те, що ТНК, окремо від самих країн, є повноцінними учасниками світової економіки, а отже і глобалізаційного процесу.

Щодо місця України в світовій спільноті в умовах глобалізації, то слід сказати, що, звичайно, основні тенденції та наслідки цього процесу не обійшли і її. Для України, яка на світовому просторі з’явилася порівняно недавно, лишається нерозв’язаним питання гармонізації національних інтересів зі стандартами та цінностями глобалізаційного світу. Їх ніби усвідомлює українська політична еліта, проте вона ще далека від того, щоб приймати закони в інтересах Західної Європи чи то навіть усієї планети, а не лише власних виборців. Все ще не здоланою лишається проблема одночасного творення національних державних інституцій і права, які б гармонізували з існуючими у векторах інтеграції, будь це західний чи східний напрям.

На завершення, слід сказати, що глобалізація представляє собою процес, що відкриває небачені раніше можливості для розвитку всього світу, для досягнення таких результатів, які декілька десятків років назад навіть не могли уявити, завдяки планетарному поширенню тенденцій та напрямів розвитку глобалізації.

А отже, адекватна оцінка та реакція на глобалізацію повинна полягати в тому, щоб все світове співтовариство взагалі, як і Україна зокрема, змогли адаптуватися до новостворених умов діяльності та скористатися тими перевагами, що надає процес глобалізації. Потрібна розробка правильного сприйняття та стратегії глобалізації, що дозволить отримати вигоду від розширення світового ринку як основного економічного прояву глобалізаційного процесу.

Перед завантаженням, ви можете звернутися до адміністратора сайту, та ознайомитися з роботою через Skype (live:intellectnova)

Завантаження буде доступне після авторизації та поповнення балансу на 35 грн

Зайти на сайт

Забули пароль? Ще не зареєстровані?

Подібні матеріали

Подібні визначення