Курсова робота «Проблеми та перспективи розвитку гідроелектроенергетики України», 2004 рік

З предмету Техніка, технології · додано 26.03.2009 16:34 · від Оксана · Додати в закладки
35 грн Вартість завантаження

Зміст

Вступ3 Розділ І. Роль гідроелектроенергетики у національній економіці України 1.1. Історія розвитку гідроелектроенергетики України 5 1.2. Сучасний стан гідроелектроенергетики України 8 1.3. Досвід інших країн у розвитку гідроелектроенергетики України 12 Розділ ІІ. Характеристика основних технологічних процесів у гідроенергетиці 2.1. Загальна характеристика основних технологічних процесів на гідроелектростанціях 16 2.2. Гідротурбіни - основа технологічного процесу на гідроелектростанціях 18 2.2.1. Гідравлічні турбіни 19 2.2.2. Імпульсні турбіни 20 2.2.3. Реактивні турбіни 24 2.3. Загальна характеристика технологічного процесу на гідроакумуляційних станціях та їхнє значення 26 2.4. Малі гідроелектростанції України 28 Розділ ІІІ. Техніко-економічні показники та перспективи розвитку гідроенергетики України 3.1. Техніко-економічні показники 33 3.2. Проблеми та перспективи розвитку гідро електроенергетики України 36 3.4. Проблеми екологічної ситуації на гідроелектростанціях України 41 Висновки 43 Список використаної літератури 45

Висновок

Отже, в даній роботі розглянуто технологічний процес виготовлення електроенергії на гідравлічних електростанціях, роль та місце галузі в господарському комплексі України, сучасний стан, проблеми та перспективи розвитку.

У господарському комплексі України електроенергетика відіграє дуже важливу роль: близько половини всього первинного палива (вугілля, нафта, газ ), а також енергія окремих річок витрачаються на виробництво електро- та тепло енергії. Енергетика – одна з найважливіших галузей господарства, яка виробляє енергію, має важливе значення для розвитку економіки, науки та культур нашої країни. Зараз значну питому вагу з вироблення електроенергії мають механічні джерела енергії – гідроелектростанції.

Гідроелектростанції класифікуються за потужністю на мілкі (з встановленою електричною потужністю до 0,2 МВт), малі (до 2 МВт), середні (до 20 МВт),та великі (до 100 МВт). Розрізняють низьконапірні (напір до 10 м), середнього напору (до 100м) та високо напірні (більше 100 м). Рідко греблі високо напірних ГЕС досягають висоти 240 м. Такі греблі зосереджують перед турбінами водну енергію, накопичуючи воду та піднімаючи її рівень.

Вода була першим джерелом енергії, і, мабуть, першою машиною, в якій людина використала енергію води, була примітивна водяна турбіна. Першою ГЕС в Україні стала найбільша в Європі Дніпровська ГЕС – 560 МВт (1927 рік – початок будівництва, 1932 рік – була введена в експлуатацію).

На сучасних ГЕС маса води з великою швидкістю спрямовується на лопасті турбін. Вода через захисну сітку і регульований затвор тече стальним трубопроводом до турбіни, над якою встановлено генератор. Механічна енергія води за допомогою турбіни передається генераторам, в яких перетворюється на електричну. Після виконання роботи (обертання турбіни) вода витікає в річку тунелем, що поступово розширюється, втрачаючи при цьому свою швидкість. Принцип роботи ГЕС досить простий. Для ГЕС використовується енергія річок. Утворення різниці рівнів води досягається будівництвом греблі – найбільш важливого і високовартісного елементу ГЕС. Вода перетікаючи з верхнього рівня на нижній або по турбінним трубопроводам, або по каналам всередині греблі набирає значну швидкість. Струмінь води поступає далі на лопасті гідротурбіни. Ротор гідротурбіни починає обертатися під дією струменю води, тут важливо приймати заходи для зменшення сили удару струменю води по лопасті. Потужність будь-якої ГЕС залежить від різниці рівнів води верхнього та нижнього б”ефів та від кількості кубометрів води, що проходить за 1 с через лопасті турбін станції: чим вона більша, ти потужніша ГЕС.

Вибір типу турбіни для будь-якої окремої ділянки ріки залежить від характеристик ділянки, головними з яких є напір і потік води, а також від бажаної швидкості обертання електрогенератора на валу турбіни Усі турбіни мають характеристику “потужність-швидкість”. Вони будуть працювати найбільш ефективно при конкретному співвідношенні швидкості, напору та потоку.

Витрати н будівництво ГЕС великі, але вони компенсуються тим, що не доводиться платити (принаймні в явній формі) за джерело енергії – воду. Потужність сучасних ГЕС перевищує 100 МВт, а ККД становить 95%. Така потужність досягається за рахунок досить малих швидкостей обертання ротора, тому сучасні гідротурбіни вражають своїми розмірами. Турбіна – енергетично дуже вигідна машина, оскільки вода легко і просто змінює поступальний рух на обертальний.

Одним із принципів гідроелектробудування є максимальне використання гідроенергії річок. Згідно з цим принципом, на річках будуються не окремі ГЕС, а каскади таких станцій і створюються водосховища для регулювання річного, а іноді й багаторічного стоку вод. Стік більшості річок дуже нерівномірний протягом року. Так, у Дніпрі в період весняного паводку, тобто приблизно протягом одного місяця, у море стікала половина всіх водних запасів річки, у літні місяці рівень води різко знижувався. Внаслідок цього ГЕС влітку працювала з половинною потужністю. Створення великого водосховища біля ГЕС різко змінило становище. Тепер весняні води Дніпра вже не стікають без усілякої користі в море, а зберігаються у водосховищі, а потім планомірно використовуються протягом року гідростанціями, розташованими нижче ГЕС. Це дало змогу не лише збільшити річний виробіток електроенергії, а й знімати пікові навантаження в енергосистемі району розміщення ГЕС. Сучасні ГЕС будують з таким розрахунком, щоб за їх допомогою комплексно розв’язувалися задачі вироблення електроенергії, зрошення земель, водопостачання промислових підприємств. Зазначимо, що ГЕС мають принаймні дві переваги перед ТЕС і АЕС:

- Відсутність під час роботи витрат на паливо, внаслідок чого їх електроенергія в 4-8 разів дешевша від електроенергії, виробленої на ТЕС і АЕС.

- Гідроенергія річок, що використовується на ГЕС, відтворюється природно, а викопні ресурси не відновлюються.

Гідроенергетичні технології мають багато переваг, але й значні недоліки. Приміром, дощові сезони, низькі водні ресурси під час засухи можуть серйозно впливати на кількість виробленої енергії. Це може стати значною проблемою там, де гідроенергія складає значну частину в енергетичному комплексі країни, будівництво гребель є причиною багатьох проблем:

- Переселення мешканців

- Пересихання природних русел річок

- Замулення водосховищ

- Значної вартості цих проектів

Будівництво ГЕС на рівнинних річках призводить до затоплення великих територій. Значна частина площ водойм, що утворюються, - мілководдя. У літній час за рахунок сонячної радіації в них розвивається водяна рослинність, відбувається так зване “цвітіння” води.

Перед завантаженням, ви можете звернутися до адміністратора сайту, та ознайомитися з роботою через Skype (live:intellectnova)

Завантаження буде доступне після авторизації та поповнення балансу на 35 грн

Зайти на сайт

Забули пароль? Ще не зареєстровані?

Подібні матеріали

Подібні визначення