Курсова робота «Конституційно-правове регулювання інституту глави держави (порівняльно-правовий аналіз)», 2007 рік

З предмету Право · додано 22.03.2009 21:40 · від Misha · Додати в закладки
35 грн Вартість завантаження

Зміст

Вступ Розділ 1. Глава держави – поняття і місце в системі вищих органів державної влади Розділ 2. Повноваження глави держави в зарубіжних країнах Розділ 3. Порядок та умови заміщення поста глави держави Висновки Список використаних джерел і літератури

Висновок

Главою держави прийнято вважати офіційну особу або спеціалізований державний орган, що займає формально вище місце в ієрархії державних інститутів і здійснює верховне представництво країни у внутрішньополітичному житті та у відносинах з іншими державами. У різних країнах глава держави відповідно до їх конституцій розглядається або як невід'ємна складова частина парламенту, тобто законодавчої влади, оскільки без його підпису закон недійсний, або як глава виконавчої влади і одночасно глава держави, або як особа, що є тільки главою держави і що не входить в яку-небудь гілку влади. Він може бути символом державності, владним арбітром по відношенню до інших інститутів держави, одноосібним володарем.

Глава держави буває одноособовим і колегіальним. У першому випадку це монарх або президент, в другому – орган парламенту, що постійно діє. У більшості зарубіжних країн функції глави держави доручаються одноособовому органу.

Як правило, монарх (король, султан і ін.) є главою держави і одночасно главою виконавчої влади. На ділі вся повнота влади йому належить тільки в абсолютній монархії. Реально повноваженнями глави держави і глави виконавчої влади він користується в дуалістичній монархії, в парламентській же монархії акти глави держави і глави виконавчої влади він здійснює зазвичай по вказівці уряду.

Президент може займати різне положення в системі державної влади: бути тільки главою держави (Німеччина), одночасно главою держави і виконавчої влади (Бразилія, США), главою держави і фактичним керівником уряду за наявності особливої посади адміністративного прем'єр-міністра (Єгипет, Франція).

Численні повноваження глави держави можна звести до п'яти основних груп:

Повноваження у сфері державного управління:

1. важлива роль у формуванні уряду;

2. керує адміністративним апаратом і збройними силами;

3. наявний інститут контрасигнування (у парламентських і змішаних республіках, окремих монархіях) – скріплення підписом глави уряду та (або) окремого міністра рішення, прийнятого главою держави.

Сфера законодавчої діяльності:

1. право скликати і розпускати парламент або його нижню палату;

2. законодавча ініціатива;

3. право вето на законопроекти;

4. промульгація і обнародування законів;

5. видання власних нормативних актів із силою закону.

Зовнішньополітичні повноваження:

1. участь у переговорах на міждержавному рівні;

2. підписання міжнародно-правових актів;

3. ратифікація міжнародних договорів або участь у цьому процесі;

4. оголошення війни і укладення миру;

5. прийняття вірчих і відкличних грамот акредитованих дипломатичних представників.

Повноваження у сфері судової влади:

1. призначення на судові та вищі судові посади;

2. головування у вищих консультативних установах, які відають дисциплінарними і частково адміністративними питаннями, що стосуються суддівського корпусу;

3. здійснення права помилування;

4. пом’якшення і скасування кримінальних покарань, визначених судом.

Надзвичайні повноваження:

1. оголошення військового стану чи стану підвищеної небезпеки;

2. оголошення особливих зон чи територій.

В сучасних зарубіжних країнах главою держави за загальним правилом виступає або виборний президент, або спадковий монарх.

Існує декілька систем спадкоємства влади монарха: салічна, кастильська, австрійська, шведська, мусульманська, племінна.

Щодо президента, то він обирається на певний термін: три роки в Латвії, чотири роки в США, п'ять – в Бразилії, шість – в Єгипті, сім – у Франції. Бували, проте, і «довічні президенти», а також президенти, що займали свої пости іншими шляхами, ніж через виборчу процедуру.

Президент звичайно обирається чотирма способами:

• парламентом;

• колегією виборців;

• особливим форумом (широкою виборчою колегією);

• всенародним голосуванням.

Конституції багатьох зарубіжних держав закріплюють механізм зсуву глави держави при настанні певних обставин (імпічмент).

Отже, глава держави є одним із найважливіших інститутів державної влади сучасної держави.

Перед завантаженням, ви можете звернутися до адміністратора сайту, та ознайомитися з роботою через Skype (live:intellectnova)

Завантаження буде доступне після авторизації та поповнення балансу на 35 грн

Зайти на сайт

Забули пароль? Ще не зареєстровані?

Подібні матеріали