Курсова робота «Зовнішня трудова еміграція з України: причини, масштаби, наслідки», 2014 рік

З предмету Міжнародна економіка · додано 20.03.2016 14:11 · від Таміла · Додати в закладки
35 грн Вартість завантаження

Зміст

Вступ 4 РОЗДІЛ 1. Міжнародні міграційні процеси, їх розвиток 7 1.1. Економічна сутність міграційних процесів 7 1.2. Вплив трудової міграції на формування світового ринку праці 10 1.3. Причини міграційних процесів в Україні 13 РОЗДІЛ 2. Сучасний стан міграційних процесів в Україні 16 2.1. Масштаби, динаміка і напрямки основних міграційних потоків 16 2.2. Україна на світовому ринку праці 19 2.3. Соціально-економічні наслідки міграційних процесів в Україні 26 РОЗДІЛ 3. Перспективи зовнішньої міграції українських громадян 31 3.1. Політика регулювання зовнішньої трудової міграції 31 3.2. Перспективи розвитку міграційних процесів в Україні 34 Висновки 38 Список використаних джерел 42

Висновок

Проведене при написанні курсової роботи дослідження причин, масштабів і наслідків трудової еміграції з України дозволило зробити наступні висновки.
Термін "міграція" не має єдиного точно сформульованого визначення. Із часу його виникнення наприкінці ХІХ століття дане поняття все ще продовжує еволюціонувати, піддаючись впливу глобалізаційних процесів світового господарства. Відповідно до одного із найновітніших визначень Міжнародної організації з міграції, це процес переміщення населення через міжнародний кордон або в межах країни, включаючи пересування біженців, переміщених осіб, виселених людей та економічних мігрантів.
Економічна сутність міграції полягає у забезпеченні відповідності між наявністю робочої сили та потребою в ній у різних державах і частинах світу, а також у задоволенні потреб працівників, переважно професійно-кваліфікаційного характеру.
Трудова міграція громадян України має соціально-економічні, фінансові та географічні причини. Основними серед них є реалізація професійних здібностей, нерівність у розвитку держав та рівнях безробіття й заробітної плати, територіальна близькість із більш розвиненими країнами.
Україна входить до числа країн світу з найбільшою кількістю емігрантів. Фактично, вона є своєрідним донором робочої сили, в основному, для сусідніх країн-членів ЄС та СНД. Трудові емігранти виїжджають, передусім, до Росії, Польщі, Чеської Республіки, Італії, Іспанії та Німеччини.
Найвища інтенсивність міграції спостерігається у західних областях України, найнижча – у центральних. Найбільше трудових емігрантів має Закарпатська область.
Згідно з отриманими результатами аналізу статистики, штатний працівник в Україні отримує в середньому втричі меншу заробітну плату, ніж такий самий робітник за кордоном. Варто зазначити, що при цьому рівень освіти працівників-емігрантів є значно нижчим, ніж усього зайнятого населення України. Нашим співвітчизникам часто доводиться займатися низькокваліфікованою працею. Емігранти за кордоном переважно є найманими робітниками, представниками найпростіших професій. Більшість із них працює на будівництві, у домашніх господарствах, у сільському господарстві, а також у оптовій і роздрібній торгівлі. Але необхідно зазначити, що зараз точних даних щодо рівня освіти і професійних навичок українських емігрантів, дане питання потребує більш глибокого дослідження.
Наслідки трудової еміграції можна умовно поділити на економічні та соціальні. Якщо серед економічних, у свою чергу, розрізняють позитивні та негативні наслідки, то серед соціальних позитивні практично відсутні.
Наприклад, одними із найсерйозніших проблем є праця українців у шкідливих умовах, інтелектуальна міграція, повернення до України мігрантів пенсійного віку, розпад сімей та ризик торгівлі людьми. Найгіршим є явище, коли тимчасова еміграція перетворюється на постійну, працівники залишаються жити за кордоном і країна втрачає трудовий потенціал.
Однак, працевлаштування за кордоном знижує напругу на українському ринку праці, дає можливість самореалізації для спеціалістів і забезпечує надходження переказних коштів, які мають важливе значення для України.
Процес трудової міграції потребує ефективного регулювання. На жаль, в Україні його бракує, навіть не зважаючи на відчутний прогрес останніх років. Міграційна політика має спрямовуватись на скорочення виїзду з України і повернення емігрантів, які виїхали раніше; запобігання нелегальній міграції; захист прав емігрантів; створення умов для ефективного використання роботи тимчасових працівників з‐за кордону для українського господарства.
Що ж до перспектив трудової еміграції українців, то загалом можна передбачити збільшення обсягів мігрантів, особливо тих, хто виїжджає із західних областей нашої держави, прикордоння, сіл і невеликих міст. Також можуть зрости обсяги "відпливу умів" та кількості молодих людей серед емігрантів. Важливим є те, що явище економічної кризи спричинило введення жорстких обмежень щодо емігрантів у приймаючих державах, це може спричинити зростання кількості випадків нелегальної міграції.
Основними подіями, які наразі впливають на формування еміграційних тенденцій, є підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом і військова агресія з боку Росії. Обидві дані події в сукупності спричиняють територіальну переорієнтацію міграційних тенденцій – збільшення чисельності українців, які виїжджають до країн ЄС та зменшення кількості тих, хто подорожує з метою працевлаштування до Росії.

Перед завантаженням, ви можете звернутися до адміністратора сайту, та ознайомитися з роботою через Skype (live:intellectnova)

Завантаження буде доступне після авторизації та поповнення балансу на 35 грн

Зайти на сайт

Забули пароль? Ще не зареєстровані?