Курсова робота «Судовий прецедент як одна із форм права: загальнотеоретична характеристика», 2011 рік

З предмету Право · додано 26.01.2014 14:04 · від Яна · Додати в закладки
35 грн Вартість завантаження

Зміст

Вступ.3 1. Поняття і загальна характеристика судового прецеденту.5 1.1. Судовий прецедент: поняття і зміст. 5 1.2. Місце прецеденту у системі джерел права.8 2. Судова практика як специфічна форма права (історико-правовий і порівняльно-правовий аспекти).10 2.1. Історія виникнення судового прецеденту.10 2.2. Судовий прецедент у англо-саксонській правовій сім’ї.13 2.3. Судовий прецедент у романо-германській правовій сім’ї.18 3. Судовий прецедент в Україні.24 Висновки.30 Список використаних джерел.31

Висновок

Таким чином, судовим прецедентом є рішення у конкретній справі, що є обов’язковим для судів тієї чи іншої інстанції при вирішенні аналогічних справ, або слугує зразковим прикладом тлумачення закону, який не має обов’язкової сили. Судовий прецедент, звичайно, не може замінити глибокий об’єктивний підхід судді до кожної конкретної справи. Але може виступати основою, керівним початком, а також сприяти швидшому реагуванню на ту або іншу ситуацію прецедент сповна здатний.
Судовий прецедент і судова практика виступають класичними формами суддівського права як окремого різновиду правоустановчої діяльності. Прецедент є формою права, яка не загальновизнана й використовується окремими країнами. Так, судовий прецедент – одне з джерел права у Великобританії, Сполучених Штатах Америки, Австралії, Канаді та інших державах, які прийняли так зване загальне право. Суд формально пов’язаний з прецедентом – рішенням, винесеним вищим судом чи судом тієї самої інстанції. Визнання прецеденту джерелом права дає суду можливість виконувати правотворчі функції.
В правовій системі романо-германської правової сім’ї судовий прецедент також присутній, однак він посідає другорядне, підлегле значення. Враховуючи намагання юристів країн романо-германської правової сім’ї спиратися у своїх рішеннях на закон, можна розглядати судовий прецедент тільки як виняток з правила, яке не порушує основоположного принципу верховенства закону. Значення і роль права, яке створюється судовою практикою, вужче через це обмеження, і таке становище прямо протилежне тому, що існує в країнах англосаксонської сім’ї.
В Україні вже досить тривалий час у правозастосовчій практиці фактично існує судовий прецедент, хоча і офіційно це не визнавалося до прийняття Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини». Він існує об’єктивно і потребує законодавчого оформлення, адже судовий прецедент має високий рівень визначеності, нормативності, динамічності.

Перед завантаженням, ви можете звернутися до адміністратора сайту, та ознайомитися з роботою через Skype (live:intellectnova)

Завантаження буде доступне після авторизації та поповнення балансу на 35 грн

Зайти на сайт

Забули пароль? Ще не зареєстровані?