Курсова робота «Феномен ікони в ідейному просторі сучасної культури», 2010 рік

З предмету Релігієзнавство · додано 21.03.2013 21:28 · від Воробей Ніна · Додати в закладки
35 грн Вартість завантаження

Зміст

Вступ. 3 Розділ І. Феномен ікони. Історія питання. 5 І.1. Культ ікони: історичний аспект. 6 І.2. Особливості технічного виконання православної ікони. Символічні смисли.7 І.3. Філософський смисл ікони. 11 Розділ ІІ. Історія української ікони. 13 Розділ ІІІ. Перцепція ікони в сучасній українській культурі.26 ІІІ. 1. Народна ікона. 26 ІІІ. 2. Фестиваль сучасного мистецтва «Територія душі» в Чернігові. 33 Висновки. 36 Список використаних джерел та літератури. 38 Додатки: Петро Бевза «Зняття з хреста» ».41 Тетяна Губіна «Таємна вечеря». 41 Тетяна Губіна «Хвіртка до.». 42 Вододимир Товкайло «Мандрівники». 43 Володимир Матвійцев «Святий козак», «Адам і Єва».43 «Хресний шлях», «Трійця».44

Висновок

Оскільки ікона виконує роль центрального елемента церковної естетики, утверджує християнські принципи моралі і водночас є інгредієнтом культури того народу, який установив певний тип іконопису, тому постає необхідність впровадження комплексного дослідницького підходу до питань сучасної іконографічності. А так як національні особливості іконотворчості, у поєднанні з канонічними вимогами, набирають парадигмальних рис, і втілюють божественне й людське, в іконі, як у художньому творі, як у християнському символі, шукають відповіді на різні запитання через поєднання одного ідеалу - краси.
Але окрім суто естетичного аспекту існують і інші: доведено, що православна канонічна ікона виходить за межі земного бачення в надземне. Так, вигляд в космосі чимось нагадує вигляд ікони. В космосі, де атмосфера розріджена настільки, що можна говорити про практично безповітряний простір, фарби набувають різкої тональності і контрастності, без напівтонів і м’яких переходів від одного кольору до іншого - це характерно для древніх ікон, коли з них знімають потемнівший шар оліфи. Для віддаленних предметів, що розглядаються з космосу, як і в іконі, втрачається пряма іллюзорна перспектива. В космосі світло і темрява розмежовані одне від одного. Світло здається згущеним і концентрованим. Все це в черговий раз доводить досконалість традиційного іконографічного канону.
В останньому столітті ікона огрубіла. В простір іконопису вторгся живопис. Зміна ікони - це не тільки зрада зразку і традиції, це зміна споглядання самого іконописця і пониження духовного рівня епохи. Спостерігається "обтяження" ікони. Для нерелігійних живописців ікона перетворилась в архаїзм, який заміняється картинами чи фантастичним світом. В останній час з’явились також ікони, де лики нагадують туманні аморфні зображення, схожі на нічні привиди. Тут вплив древнього гностичного пантеїзму (напр., докетизм) і сучасної антропософії, що заперечує олюднення Христа і преображення тіла святих через благодать. В своїх зображеннях вони наче ампутують тіло, замінюючи його "ефірною" плоттю, привидом-двійником.
Але слід пам’ятати, що сенс іконного зображення не в тому, щоб показати те, що в природі, а в тому, щоб наглядно зобразити людську природу в преображенні. Так, всяка ікона святого показує в чому полягала його земна діяльність, церковна чи мирська. Всі людські думки, знання, почуття і справи тут показуються в їх дотичності зі світом божественним, і від цього все очищується, а що не может очиститися - згорає.
Принцип іконічності в іконографії сьогодні тісниться постмодернізмом, проте, безперечно, виживає в етиці, звичаєвому праві з інших видів мистецтва. Найжорсткіша конфронтація сакрального і профанного, безумовно, виявляється в кінематографічному мистецтві, але і тут зрештою знаходиться місце іконічності. Доказом цього є картини Мела Гібсона «Страсти Христовы», Андрія Звягінцева «Вигнання», Павла Лунгіна «Острів».
Тому перспективно досліджувати феномен іконічності, так як вона трансформується зі зміною засобів виразності.

Перед завантаженням, ви можете звернутися до адміністратора сайту, та ознайомитися з роботою через Skype (live:intellectnova)

Завантаження буде доступне після авторизації та поповнення балансу на 35 грн

Зайти на сайт

Забули пароль? Ще не зареєстровані?

Подібні матеріали