Курсова робота «Технологія соціальної роботи з прийомною сім’єю», 2010 рік

З предмету Соціальна робота · додано 28.03.2012 16:16 · від Саша · Додати в закладки
35 грн Вартість завантаження

Зміст

Вступ.3 Розділ 1.теоретико-методологічні засади соціальної роботи з прийомними сім’ями.6 1.1. Нормативно-правова база соціально-правового захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.6 1.2. Загальна характеристика фостерних сімей.10 1.3. Прийомна сім’я – позитивне соціальне середовище розвитку дитини.13 Висновок до розділу 1.17 Розділ 2. Технології соціальної роботи з прийомними сім’ями.19 2.1. Вікові особливості дітей, які приходять у прийомні сім’ї.19 2.2. Методи та форми виховання дітей у прийомній сім’ї.23 2.3. Модель створення та соціального супроводу прийомної сім’ї.28 Висновок до розділу 2.34 Розділ 3. Проект «підготовка кандидатів у прийомні батьки».35 Висновки до розділу 3.57 Висновки.58 Список використаної літератури. 61

Висновок

В данній роботі розкривалася тема «Технологія соціальної роботи з прийомною сім’єю». І можемо зробити наступні висновки, що ми проаналізували нормативно-правову базу соціально-правового захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Служба у справах дітей Київської облдержадміністрації реалізує в області засади державної політики щодо соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, визначених ст.3 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», ключовою серед яких є створення умов для реалізації права кожної дитини на виховання в сім'ї.

Статтею 6 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» визначено пріоритетність форм влаштування: усиновлення, опіка (піклування), прийомні сім'ї, дитячі будинки сімейного типу, заклади для дітей.

Розглянули фостерні (прийомні) сім’ї та здійснили їх аналіз. Це нова модель виховання. Нині суспільство стоїть перед можливістю впровадження моделі пошуку, залучення, підтримки існуючих та підготовки потенційних прийомних сімей для вдосконалення системи соціального догляду за дітьми-сиротами. Нинішня система інтернатних закладів, на думку спеціалістів, не є оптимальною у вихованні майбутніх повноцінних громадян суспільства. Тому, мабуть, і збереглася лише на пострадянському просторі. В усьому ж світі культивується розвиток саме прийомних сімей, куди віддаються на виховання одна, дві сироти, і держава всіляко підтримує такі ініціативи як морально, так і фінансово.

Акцентували увагу на вікових психологічних особливостях дітей, які приходять у прийомні сім’ї від народження до підліткового віку. Діти проходять вікові кризи, де потрібна підтримка та любов батьків, хоча і прийомних. В результаті взаємозв’язку - з’являється безмежна довіра до батьків, загальний позитивний психологічний клімат сім’ї. Лише родина володіє такою системою подачі соціальної інформації, яка дозволяє дитині засвоювати її з максимальною зацікавленістю, повнотою, швидкістю.

Визначили методи та форми виховання дітей у прийомній сім’ї. Значний внесок, стосовно методів впливу на виховний процес дітей зробили такі вчені, як Макаренко А.С., Горький О.М., Лупьян А.Я., Анохіна П.К..

Система державної опіки в Україні формується на чотирьох формах сімейного виховання дітей-сиріт: усиновлення (удочеріння); опіка, піклування; дитячий будинок сімейного типу; прийомна сім’я.

Найбільшого поширення серед форм сімейного виховання набула прийомна сім’я. Створення прийомної сім’ї є лише першим кроком до відновлення життя дитини, яка опинилася в кризовій ситуації. Це складний процес для всіх його учасників: для дитини, яка зазнала травм і потребує кваліфікованої (в той же час сімейної) допомоги; прийомної сім’ї, яка приймає дитину; служби супроводу та держави і її соціальної політики стосовно форм та якості надання турботи дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування.

Розкрили модель створення та соціального супроводу прийомної сім’ї, яка складається з чотирьох етапів:

1) інформаційна компанія (визначальною умовою забезпечення ефективності запровадження повноцінного і дійового механізму створення та функціонування прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу є формування на місцевому рівні позитивного іміджу інститутів сімейного влаштування дітей-сиріт, проведення інформаційної кампанії з роз’яснення доцільності й необхідності їхнього запровадження);

2) попередня робота з кандидатами (попередня робота з кандидатами спрямована, з одного боку, на збір інформації про сім’ю, з другого - формування у кандидата готовності прийняти на себе нову соціальну роль - вихователя дитини, позбавленої батьківського піклування);

3) юридичне оформлення (юридичне підґрунтя функціонування прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу визначене Законом України «Про охорону дитинства» та положеннями, затвердженими по-становами Кабінету Міністрів України);

4) робота з сім’єю (технології соціальної роботи з дитячими будинками сімейного типу і прийомними сім’ями не мають принципових відмінностей. Єдине, що має бути враховано - більша завантаженість батьків - вихователів, пов’язана з кількістю вихованців у родині, та відсутність у деяких з них бажання співпрацювати із спеціалістами соціальних служб).

Розробили проект «Підготовка кандидатів у прийомні батьки», який на нашу думку є найціннішим в курсовій роботі. В ньому висвітлена безпосередня технологія підготовки кандидатів у прийомні батьки. Також нами був розроблений тренінг на тему «Чи готовий я до прийомного батьківства».

Метою його є: формування свідомого рішення батьків до прийняття дитини в родину.

Він підготовлює до здійснення функцій прийомних батьків, шляхом формування необхідних сфер компетентності.

Завдання тренінгу:

- познайомити учасників;

- розробити правила роботи в групі;

- визначення очікування учасників тренінгу;

- розв’язати вправи різноманітного типу;

- обговорити в малих групах проблемні питання;

- проаналізувати помилки які можуть робити прийомні батьки на даному етапі з метою їх запобігання;

- підвести підсумки заняття.

Отже, розвиток прийомних сімей в Україні - складний, поступовий процес, який потребує відповідного науково-методичного забезпечення. З одного боку, необхідне подальше вдосконалення технології створення прийомних сімей: від процесу пошуку потенційних прийомних батьків до прийняття рішення про передачу дитини на виховання. З другого боку, прийомним батькам часто потрібна допомога у їхній роботі. Бути прийомними батьками - складне завдання.

Ми сподіваємось, що дана інформація буде для Вас корисною та цінною.

Перед завантаженням, ви можете звернутися до адміністратора сайту, та ознайомитися з роботою через Skype (live:intellectnova)

Завантаження буде доступне після авторизації та поповнення балансу на 35 грн

Зайти на сайт

Забули пароль? Ще не зареєстровані?