Реферат «Внутрішньо-православний розкол в Україні та його вплив на розвиток Українського суспільства», 2008 рік

З предмету Релігієзнавство · додано 16.03.2012 20:09 · від sergiy · Додати в закладки
8 грн Вартість завантаження

Зміст

Вступ 1. Історичне коріння нинішнього конфлікту. 4 2. Основні етапи виникнення сучасного церковного розколу в Українському Православ’ї. 8 2.1. Перший етап. 8 2.2. Другий етап. 11 3. Висновок. 16 Список використаної літератури

Висновок

Розкол, як і розлучення, може статись тільки після втрати єдності, любові та розуміння між людьми, коли важливішими за це стають інші інтереси та прагнення. Якщо камінь суцільний, то він витримає навіть сильний удар. Проте, якщо в ньому вже існують тріщини, достатньо лише одного удару, щоб він розлетівся на шматки. Тому основною причиною розколу є явище, яке утворило ці тріщини. Таким явищем є етнофілетизм у всіх його проявах — як в українському, так і російсько-імперському, — який генетично пов'язаний із "замутненням" досвіду переживання церквою своєї кафолічної природи.

Всі інші фактори і події, пов'язані з розколом, є додатковими причинами, тобто такими, що накладаються на основну і діють як подразники і каталізатори конфлікту. В нашій аналогії це — удар по тріснутому каменю. До них можна віднести політичні прагнення української влади та російської влади і відповідний їх вплив на церковні структури, політичні прагнення керівництва УПЦ (МП) та керівництва РПЦ, вплив фактору відродження УГКЦ.

Самопроголошення УАПЦ та УПЦ КП призвело до загострення існуючого конфлікту. Ця дія була розривом канонічних стосунків з РПЦ та УПЦ (МП). При цьому УАПЦ і УПЦ КП не встановили канонічних стосунків з іншими Помісними Церквами, і тому опинились в ізоляції. З одного боку, автокефальний рух в Україні та українська державна влада діяли подібно до інших історичних випадків утворення автокефальних церков. Але, з іншого боку, обставини проголошення автокефалії Української Церкви мали декілька відмінностей:

1. Україна є республікою з демократичним устроєм. На відміну від володарів-феодалів середньовіччя чи конституційних монархів XIX ст. (Греція, Румунія), українська влада не мала вдосталь важелів впливу, щоб авторитарно забезпечити організацію місцевих єпархій в автокефальну Церкву без створення паралельних структур.

2. В епоху демократії чи секулярних держав, коли християнські монархи вже не відіграють основну роль в утворенні автокефальних Церков, основним чинником, який забезпечує перспективи успішного здобуття автокефалії, стає соборне прагнення народу (як це було, наприклад, у випадку з проголошенням автокефалії Грузинської Церкви і Албанської Церкви в ХХ ст.). На жаль, на початку 90-х років православним українцям не вдалося продемонструвати достатню соборну консолідацію через неоднорідність етнічно-ментального складу населення України.

Етнофілетизм в РПЦ і УПЦ (МП) окрім рис, притаманних прихильникам створення УАПЦ та УПЦ КП, має рису пов'язану з переживанням переважно російським етносом в РФ та за її межами своїх імперських прагнень. Хоча прояви етнофілетизму в УПЦ (МП) мають більш м'яку форму ніж в РПЦ. Ідеологія імперій часто тяжіє до універсалізму, в якому підкреслюється не етнічний, а імперський (надетнічний) примат. В добу занепаду імперій ідеологія надетнічного поступово згортається до примату стрижневого етносу. По своїй природі імперський мотив в етнофілетизмі РПЦ та УПЦ (МП) не має принципово нової якості порівняно з етнофілетизмом в УАПЦ та УПЦ КП, оскільки він однаково чужий теократії і природі кафолічності Христової Церкви. Однак тут існують такі відмінності:

По-перше, оскільки етнофілетизм РПЦ та УПЦ (МП) пов'язаний не з виділенням і відокремленням російського етносу, а, переважно, з відновленням імперських амбіцій РФ і російської нації як імперського стержня, РПЦ створює і намагається впроваджувати ідею триєдності слов'янських народів: російського, українського і білоруського. При цьому, прагнення менших, у порівнянні з російським, народів до національної незалежності, політичної самостійності та розвитку національних культур або ігноруються, або утискаються як деструктивні. Якщо в УАПЦ і УПЦ КП поширена думка, що церква повинна слугувати інтересам національної держави, то в РПЦ поширена думка, що церква повинна служити імперським інтересам РФ. Як бачимо, в обох випадках Христос і Його Церква закликаються на службу секулярної державності та секулярної політики.

По-друге, важлива відмінність полягає в тому, що етнофілетизм в РПЦ та УПЦ (МП) не призвів до розриву канонічних відносин з іншими Помісними Церквами. РПЦ та УПЦ (МП) зберігають канонічну єдність із вселенським православ'ям, що залишає можливість консервативного лікування захворювання. Бо, як було сказано вище, наявність євхаристійного спілкування створює єдність, а його відсутність затверджує розділення.

Варто також зауважити, що ситуація розколу через питання самоврядування надовго дискредитувала саму ідею автокефалії серед значної (хоча, можливо, не надто освіченої) частини вірних, у яких тепер автокефалія асоціюється лише з негативним наслідками. Крім того, якщо раніше в Україні — як у переважно діетнічній державі — переважали етнофілетичні настрої за першим типом (як прояви мирського духу), то розділення (можемо сказати — "федералізація") єдиної церкви провело зайву додаткову лінію розмежування суспільства за ідентичністю. Це посприяло тому, що утворені таким чином юрисдикції стали нагадувати "гуртки за національним інтересом", ізольовані, самозвернені, самодостатні, тривалий час упевнені кожна у власній правоті, скеровані на вирішення "внутрішніх справ" (у кожного своїх), позбавлені внутрішніх мотивів до діалогу, позбавлені "двигунів зворотного руху". Знадобився час, щоб з'явились люди, сподіваємось — покоління, що схиляється до більш холодного та раціонального аналізу подій, що відбулися, як позбавлене емоцій особистого досвіду, так і спрямоване на виборювання інших, питомо християнських цінностей. [1, c. 158].

Перед завантаженням, ви можете звернутися до адміністратора сайту, та ознайомитися з роботою через Skype (live:intellectnova)

Завантаження буде доступне після авторизації та поповнення балансу на 8 грн

Зайти на сайт

Забули пароль? Ще не зареєстровані?