Курсова робота «Основні риси цивільного права за "Руською Правдою"», 2018 рік

З предмету Право · додано 20.02.2012 20:02 · від Леді Ді · Додати в закладки
77 грн Вартість завантаження

Зміст

Вступ 3 1. «Руська Правда» – видатна пам'ятка права України 4 2. Право власності за «Руською Правдою» 9 3. Зобов'язальне право за «Руською Правдою» 15 4. Спадкове право за «Руською Правдою» 21 Висновок 27 Список використаних джерел 29

Висновок

Руська Правда є законодавчими актами, яка відображає не стільки зародження правової науки, скільки розвиток цивільного права в Україні. Цей законодавчий акт має походження із Київської Руси, з цього закону починається існування більшості даних про його зміст. Основні риси цивільного права за "Руською Правдою" у тому, що вони заключалися в захисті прав феодалів, або заможного класу, що мали у своєму розпорядженні простих людей.

Текст самого законодавчого акту зберігся у літописах того часу. До наших днів нам дісталося у спадок більш 100, а тому ми маємо можливість класифікувати літописи за різними ознаками. Зокрема, у нас є Сінодальний (тому що знаходився у бібліотеці Сінода), Троїцький, Академічний та інші списки. Законодавчий акт має три редакції. Перша - Коротка Правда. Друга – Поширена. Третя – Скорочена. Ці всі редакції створювалися у різні періоди і в них відображалися особливості взаємодії між населенням різного рівня. Зазначимо, що в копіях списків Руської Правди статті не є пронумерованими, розподіл статей по порядку здійснився в період наукового дослідження даного закону. Коротка редакція відображає соціальні та економічні відносити, державний устрій і правові основи поведінки населення в феодальний період. Поділяється правда на декілька частин Правду Ярослава (статті 1–18), Правду Ярославичів (статті 19–41), Покон вірний (ст.42), Урок мостників (ст. 43). Правда Ярослава була написана у 10-30 роках ХІ століття, а правда Ярославичів у 50-60-ті роки. В той час як єдина збірка була описана на початку XІІ ст.
Поширену редакцію Правда почав видавати Володимир Мономах та його син Мстислав. Цей розділ книги ділять на дві частини: "Суд Ярославль Володимиричь" (статті 1–52) і "Устав Володимирь Всеволодовича" (статті 53–121). Для написання використовувався статут Володимира Мономаха та попередня книга.

Третя редакція Руської Правди – Скорочена – з'явилася вже у 12 столітті. Це була найбільш впливова пам'ятка феодального права. Нормами цього закону встановлювалися взаємні відносини між феодалами та їх оточенням. Закон націлено захищав права пануючого класу.
Руська Правда виникла на місцевому ґрунті і була результатом розвитку юридичної думки в Київській Русі. Було б помилковим вважати давньоруське право збіркою норм інших держав. У той же час Русь знаходилася в оточенні інших держав і народів, що так чи інакше впливали на неї і на яких впливала вона. Є підстави вважати, що норми Руської Правди відбилися на розвитку права західних слов'ян. Руська Правда мала величезний вплив і на становлення більш пізніших пам'яток права північно-східних слов'ян, таких як, наприклад, Псковська судова грамота, Судебник 1497 p. Судебник 1550 p. і навіть деяких статей Соборного уложения 1649 p.

Цивільне право в Російській Правді описано достатньо чітко і докладно для свого часу. Право власності відрізняється своєю розвиненістю. Система зобов'язань достатньо проста. Спадкове право висловлено досить детально і знає всі види спадкоємства. Сімейне право будувалося на основі церковних норм, тому законодавець активно використовував церковні норми і заповіді.

Значення Руської Правди є досить великим у формуванні правової країни. Цей так званий кодекс законів дозволяв здійснювати судові рішення, які відбувалися по різних справах. Цей закон отримав подальший розвиток. Зокрема, на його основі були написала Судна грамота Пскова Двінськой статутної грамоти 1550 року, навіть деякої статі Соборного Укладення 1649 року. Оскільки Київська Русь стала місцем зародження трьох країн: України, Росії та Білорусі, то даний закон отримав поширення по всіх цих країнах.

Коментар модератора

Дана робота є авторською — її текст унікальний, містить посилання на використану літературу. Робота є повнотекстовою, відповідає темі та змісту, містить всі перелічені додатки та здана на високу позитивну оцінку.

Робота є повнотекстовою, містить посилання на літературу. У списку використаних джерел є наукові праці 2016 року.

Перед завантаженням, ви можете звернутися до адміністратора сайту, та ознайомитися з роботою через Skype (live:intellectnova)

Завантаження буде доступне після авторизації та поповнення балансу на 77 грн

Зайти на сайт

Забули пароль? Ще не зареєстровані?

Подібні матеріали