Реферат «Державно - правові погляди Томаса Гоббса», 2008 рік

З предмету Право · додано 24.12.2011 18:12 · від molotokk · Додати в закладки
8 грн Вартість завантаження

Зміст

Вступ 1. Біографія Томаса Гоббса 2. Вчення Гоббса 2.1. Вчення про раціональність пізнання 2.2. Етика Гоббса 2.3. Природні закони Гоббса. Вчення про державу Висновки Список використаних джерел

Висновок

Таким чином, політичне і правове вчення Гоббса знаходиться в руслі теорій природного права і договірного походження політичної влади. Здійснення природно-правових законів про світ, еквівалентність, рівність, договір, справедливість, Гоббс пов'язував з переходом людини в політичний стан. Всі вони резюмуються в одному загальному правилі: не роби іншому того, чого б ти не бажав, щоб було зроблено по відношенню до тебе. За його теорією, державна влада потрібна для того, щоб примусити людей до виконання угод. У юридичному плані перехід до політичного стану виражається в тому, що природні закони конкретизуються у формі позитивного («цивільного») законодавства, що видається державною владою. Природні закони, за Гоббсом, не є лише зовні зобов'язуючими приписами дій і вчинків. Вони вказують, що в людських діях відповідає розуму, а що суперечить йому. Отже, природні закони містять оцінки хорошого і поганого, справедливого і несправедливого. Інакше кажучи, ці закони є взаємозв'язок юридичної та моральної сфер.

Концепція ж Гоббса про абсолютну державну влади ціна відкритим і ясним виразом ідеології уявлення про основні гідність держави. Її представники вважають, що держава володіє такою гідністю, якщо надійно охороняє (при цьому будь-якими засобами) порядок - порядок бажаних їм відносин у суспільстві. Але такі кардинальні питання, як: чи стає при цьому держава самодостатньою силою, чужою суспільству і протистоїть йому, підконтрольний вона суспільству і відповідальна перед ним чи ні, чи держава будується і функціонує на демократичних і правових засадах чи ні, - прихильниками політичного абсолютизму або ігноруються, або визнаються малозначними і відсуваються кудись на задній план.

У творах Гоббса багато говориться про «обов'язки суверена». Всі вони, утримуються в одному положенні: благо народу - вищий закон. Обов’язок суверена, за Т. Гоббсом, добре керувати народом, бо держава встановлена не заради самого себе, а заради громадян. Але ці формули в рамках вчення Т. Гоббса про державу вони виглядають швидше як декоративні вставки. Справа в тому, що відповідно до Гоббса, люди, які вже здійснюють верховну владу, в будь-якій реальній залежності від народу не знаходяться і тому ніяких обов'язків перед ним не несуть. Правителі відчувають лише щось суб'єктивне «по відношенню до розуму, який являє собою природний, моральний і божественний закон і якому вони повинні коритися в усьому, наскільки це можливо». Так як створення відповідних соціальних і правових інститутів, які б гарантували ззовні подібну покору суверена, Гоббс не допускає, то вона (покора) взагалі видається химерною. Варто відзначити, що це цілком у дусі ідеологів абсолютизму - турботу про порядок у суспільстві покладати на апарат, закони, на всю реальну фізичну міць держави, а турботу про благополуччя народу віддавати на відкуп «доброї волі» правителів.

Необхідно зазначити, що заслуга Т. Гоббса, полягає в тому, що став розглядати державу не через призму теології, а виводити його закони з розуму і досвіду. Бажання поставити вивчення держави і права на рейки об'єктивного наукового аналізу, призводять Т. Гоббса до застосування аналогії держави з людським організмом. Головну роль відіграє підхід до держави як до «штучної людини», тобто як до доцільно, майстерно сконструйованого людьми з різних пружин, важелів, коліс, ниток та ін. механізму-автомату. При цьому будову держави він уподібнював пристрою живого організму: суверен – душа державності, таємні агенти - очі держави і т.д. Громадянський мир, спокій у суспільстві порівнювався зі здоров'ям, а заколоти, громадянські війни - з хворобою держави, що тягне за собою її розпад і загибель. Саме з Гоббса, у західноєвропейській політичній теорії утверджується розуміння держави як машини, що мало потім довгу і складну долю.

У цілому, теорія Гоббса справила великий вплив на розвиток політико-юридичної думки і його часу, і більш пізніх періодів. Можна сказати, що концепції держави і права XVII-XVIII ст. складалися значною мірою під знаком проблем, піднятих Гоббсом. Потужний розум Гоббса, його проникливість дозволили Гоббсом побудувати систему, з якої черпали, як з багатого джерела, всі буржуазні мислителі не тільки сімнадцятого, а й вісімнадцятого і двадцятого століть аж до сучасності.

Коментар модератора

29 стор.

Перед завантаженням, ви можете звернутися до адміністратора сайту, та ознайомитися з роботою через Skype (live:intellectnova)

Завантаження буде доступне після авторизації та поповнення балансу на 8 грн

Зайти на сайт

Забули пароль? Ще не зареєстровані?