Курсова робота «Психологічна готовність до материнства», 2010 рік

З предмету Психологія, педагогіка · додано 03.12.2011 23:00 · від Улянка · Додати в закладки
35 грн Вартість завантаження

Зміст

Вступ 3 Розділ 1. Поняття материства, його психологічні особливості та головні напрямки дослідження 5 1.1. Поняття материнства і основні етапи 5 1.2. Головні напрямки вивчення материнства у психологічних дослідженнях 12 Розділ 2. Головні риси та складові психологічної готовності до материнства 17 2.1. Сутність психологічної готовності до материнства, головні показники 17 2.2. Особливості психологічної готовності до материнства, їх характеристика 20 Висновки 28 Список використаних джерел 30

Висновок

Отже, материнство – складний феномен, який має фізіологічні механізми, еволюційну історію, культурні та індивідуальні особливості. Материнство не забезпечується повністю вродженими механізмами, воно містить у собі біологічне прагнення до материнства, перетворене інтеріоризованими соціальними нормами.

Індивідуальний онтогенез материнства можна охарактеризувати як тривалий поетапний процес, під час якого відбувається природна адаптація жінки до материнської ролі. Основи майбутнього материнства закладаються у глибокому дитинстві дівчинки (а на думку деяких авторів, ще у пренатальному періоді), формуються у взаємодії з власною мамою (чи тим, хто її замінює), ігровій діяльності, особистому досвіді контакту з маленькими дітьми, актуалізуються під час вагітності та при взаємодії зі своєю дитиною. Тільки з появою комплементарної ролі – дитини – та з появою реальної рольової поведінки відбувається прийняття жінкою ролі матері.

Г.Філіппова розглядає материнство не лише як умову для розвитку дитини, але й як особливу материнську потребово-мотиваційну сферу психології жінки, що формується впродовж життя. Також існують підходи, за якими материнство – це унікальна ситуація розвитку самосвідомості жінки, яка стає етапом переосмислення батьківських позицій власного дитячого досвіду, періодом інтеграції батьківського образу та дитини.

Материнство як психосоціальний феномен досліджують у двох головних аспектах: як забезпечення умов для розвитку дитини (головні завдання праць та їхня інтерпретація зосереджені на вихованні дитини відповідно особливостей матері) та як частину особистісної сфери жінки (материнство вивчають в аспекті задоволеності жінкою своєю материнською роллю та як стадію особистісної та статевої ідентифікації).

Дуже важливими чинниками, що говорить про характер переживання жінкою своєї вагітності, є бажаність – небажаність дитини і особливості протікання вагітності. Найбільш сприятливі для майбутньої материнської поведінки бажаність дитини, прояви любові до неї в думках або виражене в словах, прагнення будь-який рух плоду сприймати як спосіб спілкування.

Низький рівень психологічної готовності до материнства характеризується наявністю коливань в ухваленні рішення мати дитину, негативних відчуттів і переживань в період вагітності. Ці жінки не переживають відчуття спільності з дитиною, що ще не народилася, не придумують їй ім'я, не уявляють собі малюка. Вони орієнтовані на дотримання жорсткого режиму і є прихильниками «строгого» виховання. Як правило, такі мами не випробовували прихильності до власної матери, рідко грали з ляльками. Батьки їх виховували «в строгості».

Жінки з високим рівнем психологічної готовності до материнства не мають коливань в ухваленні рішення мати дитину, радіють, дізнавшись про вагітність, переживають позитивні відчуття і переживання в період вагітності, прислухаються до рухів дитини, реагують на них якою-небудь дією і розмовляють з плодом. Вони орієнтуються на дотримання м'якого режиму: годувати по потребі дитину, частіше брати її на руки, якомога довше зберігати природне вигодовування і так далі Ці мами мали в дитинстві сприятливий комунікативний досвід: випробовували прихильність до власної матері, ласкаве відношення батьків, любили грати з ляльками. І всі вони відзначають, що люблять дітей дитячого віку.

Середній рівень психологічної готовності до материнства містить суперечливу установку: включає особливості і позитивного, і негативного характеру.

Таким чином, жінки готові і неготові до материнства, мають різні уявлення про матір і її роль. У жінок, готових до материнства, присутній образ приймаючої і чуйної матері. У жінок, не готових до материнства, яскраво простежується надцінність дитини і невираженість таких якостей, як прийняття, чуйність і прагнення до розвитку дитини.

Перед завантаженням, ви можете звернутися до адміністратора сайту, та ознайомитися з роботою через Skype (live:intellectnova)

Завантаження буде доступне після авторизації та поповнення балансу на 35 грн

Зайти на сайт

Забули пароль? Ще не зареєстровані?