Курсова робота «Порівняльна характеристика чистої конкуренції та чистої монополії», 2010 рік

З предмету Мікроекономіка · додано 23.11.2011 21:34 · від Катерина · Додати в закладки
35 грн Вартість завантаження

Зміст

Вступ 8 Розділ 1. Встановлення рівноваги фірми на конкурентному і монопольному ринках 10 Розділ 2. Визначення ціни та оптимального обсягу виробництва продукції на монопольному і конкурентному ринках 23 Розділ 3. Особливості функціонування ринку чистої конкуренції та монополії за сучасних умов 27 Висновки та пропозиції 37 Список використаної літератури 40

Висновок

З допомогою даної курсової роботи ми з’ясували, що таке ринок чистої конкуренції та чистої монополії, зрозуміли їх переваги та недоліки, а також побачили що в чистому виді ні досконала конкуренція ні чиста монополія майже не існують.

Досконала або чиста конкуренція - це ринкова ситуація, яка характеризується такими ознаками: велика кількість незначних ринкових агентів (як продавців, так і покупців); випуск однорідного продукту; повне знання ринкових цін і обсягів випуску продукції; висока мобільність ресурсів.

Чиста монополія - це ринкова ситуація, за якої на ринку існує тільки один продавець і немає близького замінника продукту, який він виробляє.

Існує багато причин існування монополії, але чотири з них дуже важливі: володіння основними видами сировини; низькі середні витрати; патентні права; особливі привілеї.

Ці дві ринкові структури можна віднести до ідеальних, бо вони не описують які-небудь реально існуючі ринки, а представляють ідеальні типи ринкових структур. Звичайно, термін «ідеальні ринкові структури» означає не те, що ці структури є гарними, а те, що вони існують як абстрактні ідеї.

До ідеальних ринкових структур ринки, що існують реально (монополістична конкуренція та олігополія), можуть тільки наближатися. Наприклад, найближчими до досконалої конкуренції є деякі ринки сільськогосподарської продукції (пшениця, кукурудза), а також деякі фінансові ринки. Так само важко знайти ринки чистої монополії. Навіть у фірм, які займають монопольно-домінуюче становище на ринку, майже завжди є один-два дрібних конкуренти. Крім того, дуже рідко яка-небудь продукція унікальна настільки, що взагалі не має замінника. Отже, ідеальних ринкових структур у світі практично не існує.

Але все ж таки треба знати та вміти аналізувати модель досконалої конкуренції та чистої монополії, бо аналіз ідеальних ринкових структур розкриває, яким чином розміщувалися б ресурси і встановлювалась ціна, якби не було ніяких ринкових недосконалостей - диференціації продуктів, не мобільності ресурсів, поганого знання ринку; аналіз ідеальних структур показує шлях до найефективнішого розміщення ресурсів за певних умов чи обмежень; аналіз ідеальних структур допомагає нам вивчити таку економічну систему, в якій рух товарів, послуг і ресурсів є безперешкодним; аналіз ідеальних ринкових структур дозволяє побудувати точні моделі, які демонструють всі альтернативи відносно обсягу випуску продукції та рівня цін, а отже, сприяють максимізації прибутків фірми.

Систематизуємо ту інформацію, яку ми отримали з цієї курсової роботи з ринку чистої монополії:

1. Якщо продукцію на ринок пропонує лише одна фірма,

неможливим є входження нових підприємств у цю галузь, а

продукція, що виробляється, не має близьких замінників, то

такий ринок має назву чистої монополії.

2. Монополіст максимізує прибуток, виробляючи таку кількість продукції, при якому граничні витрати дорівнюють граничному доходу.

3. Для монополіста невигідним є виробництво такого обсягу продукції, за якого попит буде нееластичним, оскільки зменшення ціни у такому випадку призводить до скорочення загальної виручки.

Ознаками ринку досконалої конкуренції є: велика кількість продавців та покупців на ринку; відсутність бар'єрів входження на ринок та виходу з нього; однорідність, стандартизованість продукції, яку виробляють фірми; невеликий обсяг випуску продукції кожної фірмою; повна інформованість учасників ринку про всі його параметри.

Тепер визначимо основні положення досконалої конкуренції:

1. Для фірм, що працюють на ринку досконалої конкуренції, гранична виручка дорівнює середній виручці та ціні,

оскільки будь-який обсяг продукції фірма продає за однією

ціною, що встановлюється на ринку внаслідок взаємодії попиту та пропозиції.

2. Умовою максимізації прибутку фірми, що працює на

ринку досконалої конкуренції, є виробництво такого обсягу

продукції, для якого граничні витрати дорівнюють граничній

виручці та ціні.

3. Фірма матиме максимальний прибуток, якщо буде використовувати такі обсяги кожного з ресурсів, для яких ціна

фактора дорівнюватиме добутку ціни готової продукції та граничного продукту з певного обсягу ресурсу.

4. Крива пропозиції досконало конкурентної фірми збігається з кривою граничних витрат, починаючи з такого обсягу

випуску, для якого ціна дорівнює мінімальним середнім змінним витратам.

Тож як ми бачимо між досконалою конкуренцією та чистою монополією існує велика кількість розбіжностей.

Перед завантаженням, ви можете звернутися до адміністратора сайту, та ознайомитися з роботою через Skype (live:intellectnova)

Завантаження буде доступне після авторизації та поповнення балансу на 35 грн

Зайти на сайт

Забули пароль? Ще не зареєстровані?