Курсова робота «Полемічна література як зародження української публіцистики», 2011 рік

З предмету Методика викладання дисциплін · додано 25.10.2011 04:58 · від elena · Додати в закладки
35 грн Вартість завантаження

Зміст

Вступ 3 Розділ 1. Історичні умови зародження і формування полемічної літератури 1.1. Літературна полеміка XVI –XVII століття - сплетіння релігійних, національних і політичних чинників 6 1.2. Початки полемічної літератури. .9 Розділ 2. Полемічна література після укладення берестейської унії 2.1. Активна дискусія про руську мову 11 2.2. Полеміка всередині українсько-білоруського суспільства 14 2.3. Загострення полеміки між уніатами й католиками 15 Розділ 3. Полемічна література про католицьку експансію в україні та розвиток національно-релігійної свідомості українського народу 3.1. Полемічні твори Іпатія Потія 16 3.2. І.Вишенський – захисник національно-духовного збереження українського народу 18 3.3. Творчість М. Смотрицького як пошук національно-релігійної єдності 21 Висновки 35 Список використаної літератури

Висновок

Отже, ХVІ-ХVІІ ст. в Україні відбувся значний сплеск літературного процесу – виник жанр полемічної літератури, як один із засобів захисту православ’я від прагнень католицизму – носія реакції – знищити так звану «схизму», підкорити українську церкву владі римського папи. Однак полемісти не обмежувалися проблемою боротьби з наступом католицизму. У своїх творах вони порушували питання реформування самої православної церкви, колективного управління її справами, висміювали відсталість і консерватизм православних ієрархів. Крім того, піднімалися і соціально-політичні проблеми: нерівноправності людей, експлуатації людини людиною й одного народу іншим.

В ході полеміки проти католицизму захищались принципи ренесансного гуманізму. Особливо притаманні українській полемічній літературі роздуми стосовно впливу навчальної книги на людину, психолого-педагогічних можливостей книги. Від самого початку полемічні твори були призначені для якомога ширшого розповсюдження, бо лише так можна було реалізувати завдання оборони православної віри. Крім того, полемічна література обов’язково має спонукальні, силові функції, які реалізуються через текст та матеріально-художню форму книги.

Разом з тим ішла боротьба проти натиску польської шляхти, проти примусової полонізації українського народу. Цій полонізації легко піддалися панівні українські верстви, українські феодали – нащадки князя Острозького, Вишневецькі, Ходкевичі, Пузини та інші. Значна частина найвищих ієрархів православної церкви теж тяжіла до унії з мотивів матеріального характеру. Інакше поставилося до католицького натиску українське міщанство і «поспільство». Для них унія означала посилення шляхетського гніту. І полемічна література в міру загострення боротьби проти цього гніту виходить за межі церковних суперечок, богословського-догматичних дискусій: вона набирає виразних рис публіцистики з широким охопленням суспільно-актуальної тематики, виступає на захист пригноблених верств міщанства, «нещасного хлопа», тобто селянства. Але, незважаючи на це, однозначно оцінити цю літературу важко. Бо, по-перше, проголошення унії було подією неоднозначною. Мали рацію православні опоненти, трактуючи її як відступ від давніх духовних традицій, загрозу спольщення, призвідницю розколу нації. Так, чимало духовенства прийняло унію з корисливих міркувань, бо за це польський уряд надав значні пільги і привілеї (аж до місць у сенаті для єпископів). Водночас так само мали рацію уніати, критикуючи за аморальність, невігластво, консерватизм багатьох православних священиків. І справді, унія зупинила процес перетворення українських церков на польські костьоли; гарантувала збереження всіх молитов і обрядів українською мовою; перешкоджала московській духовній експансії.

По-друге, у затятій суперечці годі сподіватися на об’єктивність і виваженість. Отож і полемічна література переповнена сліпим гнівом, взаємними образами, запальними звинуваченнями, однобокими оцінками. Нині полемічна література залишається для нас цінною своїми художніми якостями, філософськими узагальненнями, патріотичними мотивами, оскарженням аморальності й суспільного зла.

Перед завантаженням, ви можете звернутися до адміністратора сайту, та ознайомитися з роботою через Skype (live:intellectnova)

Завантаження буде доступне після авторизації та поповнення балансу на 35 грн

Зайти на сайт

Забули пароль? Ще не зареєстровані?