Курсова робота «Роль країн - експортерів нафти в системі світового господарства», 2010 рік

З предмету Міжнародна економіка · додано 09.09.2011 21:12 · від serena · Додати в закладки
35 грн Вартість завантаження

Зміст

Вступ 3 1. Характеристика світового ринку нафти 6 1.1. Передумови та особливості розвитку світового ринку нафти 6 1.2. Сучасні тенденції та перспективи міжнародної торгівлі нафтопродуктами 12 1.3. Специфіка ціноутворення на ринку нафтопродуктів 15 2. Організація країн-експортерів нафти як суб’єкт міжнародних економічних відносин 20 2.1. Ретроспективний аналіз діяльності ОПЕК 22 2.2. Структура та цілі організації країн-експортерів нафти 27 2.3. Дослідження інструментів, що використовується ОПЕК для регулювання міжнародною торгівлею нафтопродуктами 30 3. Місце та роль ОПЕК у світовій економіці 34 3.1. Дослідження ролі ОПЕК у світовому господарстві 34 3.2. Проблеми та перспективи розвитку країн ОПЕК 38 3.3. Оцінка місця України на світовому ринку нафти та перспективи розвитку її відносин із країнами ОПЕК 42 Висновки 48 Додаток А 50 Додаток Б 51 Додаток В 52 Додаток Д 53 Список використаної літератури 54

Висновок

В даній курсовій роботі було розглянуто роль ОПЕК у функціонуванні світової економіки і можна прийти до висновку, що її дії мають як позитивні, так і негативні наслідки для світової господарства.

Об’єднавшись, країни – нафтоекспортери змогли протистояти міжнародному нафтовому картелю, боротися проти імперіалістичної експлуатації з боку США і країн Заходу і зрештою витіснити картель зі світового ринку нафти, почати самим розпоряджатися своїм національним багатством, встановлюючи на нього «справедливу» ціну. Проте, маючи реальну силу на світовому нафтовому ринку, ОПЕК не тільки не зміг запобігти нафтовим кризам, але і своїми діями сприяв їх наростанню.

В даний час ОПЕК продовжує грати величезну роль у функціонуванні світового господарства, але, очевидно, що її роль на міжнародній арені стає з кожним роком все меншою. Це пояснюється багатьма чинниками. По-перше, внаслідок того, що вже сьогодні ОПЕК не в змозі самостійно справитися з падінням цін на нафту, їй доводиться шукати підтримки з боку інших країн експортерів нафти, тобто збільшується її залежність від інших країн. По-друге, раціоналізація у використанні природних ресурсів і перехід, що посилився останнім часом, до використання альтернативних джерел енергії, веде до скорочення попиту на нафту. В цих умовах ОПЕК проводить політику скорочення видобутку «чорного золота». Але, при скороченні видобутку нафти в країнах – учасницях ОПЕК, держави, що не входять в неї, навпаки, прагнуть збільшити видобуток, поступово витісняючи ОПЕК з світового ринку нафти. Наприклад, вже в 2003 році Росія стала провідною державою по видобутку нафти, випередивши Саудівську Аравію.

В довгостроковій перспективі (80–100 років) ОПЕК чекає куди більш серйозна проблема: вичерпання природних ресурсів. Економіка більшості країн, що входять в ОПЕК, переважно залежить від нафтового чинника. Більшість доходів ці держави одержують від продажу нафти. Тому економіки даної групи країн повинні бути в терміновому порядку диверсифіковані, інакше при повному вичерпанні природних багатств виникне загроза їх подальшому існуванню.

Але крах економік держав, залежних більш ніж на 70% від нафти, відбудеться набагато раніше, ніж фактичне вичерпання природних ресурсів. Пояснюється це тим, що вже незабаром (20–40 років) нафта перестане грати роль джерела енергії. А у такому разі відпаде необхідність світового ринку в рідкому паливі. Сьогодні світ на порозі революційних досягнень в області розробки альтернативних джерел енергії. Наукові роботи ведуться російськими, американськими, японськими і іншими ученими в різних куточках земної кулі. Хто переможе покаже час.

На закінчення до вищесказаного хотілося б зазначити, що нафта(а за-раз і природний газ) – це не звичайний, а стратегічний товар, з самої своєї появи тісно переплетений з політикою як на національному, так і на міжнародному рівні. Світ неминуче ділиться на тих хто має резерви цієї цінної сировини, і тих, хто його не має або має недостатньо. Дотепер відносини між виробниками і споживачами вуглеводнів на міжнародному рівні зводилися в основному до протистояння ОПЕК і Міжнародного енергетичного агенства. І в цьому корінь невирішеності проблеми налагодження нормальної співпраці. Імпортери завжди трактували проблему енергетичної безпеки тільки під кутом зору безпеки поставок для себе.

Перед завантаженням, ви можете звернутися до адміністратора сайту, та ознайомитися з роботою через Skype (live:intellectnova)

Завантаження буде доступне після авторизації та поповнення балансу на 35 грн

Зайти на сайт

Забули пароль? Ще не зареєстровані?

Подібні матеріали

Подібні визначення