Реферат «Антитоталітарний характер творчості Томаса Манна (на прикладі новели «Маріо і чарівник»)», 2008 рік

З предмету Література · додано 16.06.2011 14:03 · від ИРЕН · Додати в закладки
8 грн Вартість завантаження

Зміст

Вступ c.3-4 Розділ І Антитоталітарний характер творчості Томаса Манна (на прикладі новели «Маріо і чарівник») Томас Манн – «своєрідна енциклопедія культурно-мистецьких проблем сучасності» с.5-7 1.2. «Лабораторний метод» у творчій манері письменника. 1.3. Вплив творів фундаторів модернізму на становлення авторської позиції Т. Манна Розділ ІІ. Алегоричне викриття антигуманної сутності фашизму у новелі «Маріо і чарівник» с.8-10 2.1. Відтворення в новелі Т. Манна "Маріо і чарівник" європейської атмосфери 30-х років XX століття. 2.2. Антигуманна сутність влади "сильної особистості" над людьми у новелі «Маріо і чарівник». 2.3. Матеріалізація образу Чіполло в жахливих постатях італійського дуче та фашистського фюрера. Розділ ііі Методика вивчення творчості Томаса Манна у школі 2.1. Логічні схеми с.13-24 2.2. Тестові завдання с.25-26 2.3. Кросворди с.27-36 Висновки с. 39-40 Список використаних джерел Додатки

Висновок

Т. Манн — письменник-антифашист, вся творчість якого присвячена боротьбі зі злом, з нетерпимістю, як національною, так і релігійною, з духовним зубожінням масової культури, з новою примарою світової війни, яка почала переслідувати людство в період «холодного протистояння», коли США і СРСР почали лякати одне одного атомною бомбою. Якби цей гуманіст був живий і зараз, він (в цьому немає сумніву) боровся б зі злом сучасного світу, викриваючи в першу чергу коріння зла, намагаючись його зрозуміти і пояснити; пояснити неспішно, спокійно і детально, не відповідаючи агресією на агресію і тим перетворюючи зло із переможця на жалюгідного карлика.

«Маріо і чарівник», як і багато творів Манна, було створено на італійському матеріалі, але ця новела, безперечно, примикає до німецької літературної традиції. Тим паче, що для стилю Т.Манна взагалі є характерними літературні ремінісценції й асоціації. Манн — письменник-традиціоналіст, продовжувач художніх досягнень XIX ст., свідомий спадкоємець мистецтва минулого. Проблема тиранії й деспотизму князьків, які привільно почувалися на німецькому ґрунті, турбувала ще романтика Гофмана, який створив відому літературну казку «Крихітка Цахес на прізвисько Циннобер» (1819).

Яким чином Гофман пояснює обман суспільства? Чи надає якесь пояснення дивним здібностям горбуна Манн? Можна по-різному розуміти пояснення Гофмана, але, скоріш за все, фея Розабельверде, яка наділила Цахеса чарівним волоссям, втілює таємничі сили природи, які мстяться тим, хто їх не шанує. Але «Крихітка Цахес» є казкою, а «Маріо і чарівник» — твір реалістичний. Манн створює абсолютно правдоподібну картину, і люди, подібні Чіпполі, зустрічаються в реальному житті. Пояснити дар гіпнозу непросто. Люди, які ним володіють, мають змогу частково гальмувати кору головного мозку і викликати таким чином стан виключення свідомості, що походить на сон і супроводжується підкоренням волі присутніх гіпнотизеру. Тобто людині, яка викликає гіпноз.

Чіполла — гіпнотизер-артист, і тут можна згадати визначення, яке дав Манн жахливій особистості Адольфа Гітлера: «артист, який зачарував Європу». Манн визнавав Гітлера генієм, але генієм злим, мистецтво якого нагадує «чорну магію»...

Стиль Манна завжди сповнений асоціаціями, алюзіями, ремінісценціями, християнськими і античними.

Переступивши поріг XXI ст., подумки повертаємось до тих подій, що залишив нам XX вік. І чуємо голоси кривавих тіней, які волають до нас із жахіття війн, темних заколотів і терново-дротяних таборів. Покоління розчарованих, духовно понівечених людей, заляканих або, навпаки, надпереконаних у своїй правоті — ось підсумок революцій, війн, катастроф.

XX століття залишиться в історії людства як епоха, яка принципово змінила світосприйняття людини, розділивши історію цивілізації на дві частини — до і після: в усіх війнах, які вело людство протягом своєї історії, загинуло менше, ніж у двох світових війнах XX століття. Саме у XX столітті людство постало перед реальною загрозою самознищення, наблизивши рукотворний апокаліпсис. Воно змінило людину, її погляди на світ, її духовні цінності.

Отож новела «Маріо і чарівник» створювалась як своєрідна відповідь художника (який колись себе називав аполітичним ) на злочинні ідеї, які стрімко поширювалися й замасковано формували підвалини тоталітарного режиму націоналістичного ґатунку. Осмислюючи твір пізніше крізь призму Другої світової війни, Томас Манн констатував, що написана ним історія суттєво зачіпала політику, а саме «психологію фашизму» і «психологію свободи».

Новела «Маріо і чарівник» справді таки народилася з того жахливого, що снувалось у повітрі тодішньої Європи і вилилось у злободенну історію, пов'язану з політикою фашистської Італії, у якій цю новелу було одразу ж заборонено, і, значною мірою, Німеччини, де вона вийшла друком 1930 року незадовго до того, як націонал-соціалісти зібрали на виборах до рейхстагу 4,5 млн. голосів, у результаті чого здобули собі в ньому 107 депутатських місць проти 12-ти у 1928 р.

Для всіх, хто був здатен хоч що-небудь чути, бачити і розуміти, ця новела прозвучала як пересторога, як історичний прогноз митця-провидця щодо того, до яких наслідків можуть призвести політичний консерватизм і обивательська сліпота.

Перед завантаженням, ви можете звернутися до адміністратора сайту, та ознайомитися з роботою через Skype (live:intellectnova)

Завантаження буде доступне після авторизації та поповнення балансу на 8 грн

Зайти на сайт

Забули пароль? Ще не зареєстровані?