Курсова робота «Роль держави в регулюванні ринкових відносин в Україні», 2007 рік

З предмету Економіка · додано 02.02.2011 13:59 · від Оля · Додати в закладки
35 грн Вартість завантаження

Зміст

Вступ 3 Розділ 1. Ринок як основа економічних відносин в Україні 5 1.1Поняття ринку. Його характерні ознаки 5 1.2Суб’єкти і об’єкти ринку. Функції 8 Розділ 2.Економічна роль держави в ринковій системі 11 2.1. Необхідність цілеспрямованого втручання держави в економіку 11 2.2. Економічні функції держави 15 2.3. Межі державного регулювання. Держава і ринок 16 Розділ 3. Державне регулювання економіки 21 3.1Основні напрямки та методи державного регулювання економіки 21 3.2. Національні особливості державного регулювання. Основні функції 25 3.3. Формування системи державного регулювання економіки в Україні 28 Висновки 31 Список використаної літератури 33

Висновок

Державне регулювання ринкової економіки - це вплив держави на відтворювальні процеси в економіці за допомогою прямого інвестування, правових та економічних важелів з метою орієнтації господарських суб'єктів і окремих громадян на досягнення цілей і пріоритетів державної соціально-економічної політики. Держава може виконувати свої функції впливу на економіку прямо (через фінансування розвитку державного сектора, науки, культури, освіти, соціального захисту населення) або непрямо (через систему правових та економічних регуляторів, надаючи їм можливість орієнтувати діяльність господарських суб'єктів і окремих громадян на досягнення цілей і пріоритетів соціально-економічної політики). За допомогою правових регуляторів держава встановлює "правила гри" на ринку, а через систему економічних регуляторів-цілеспрямовано "настроює" ринковий механізм, щоб на його основі стимулювати або стримувати ділову активність у раціональних рамках.

У 1995-1996 роки була проведена програма, яка передбачає розробку значної кількості цільових державних програм (частину з них вже розроблено), націлених на пожвавлення і розвитку найважливіших секторів економіки, зокрема галузей з швидким оборотом капіталу, підвищення ступеня керованості державними підприємствами, проведення жорсткої монетарної політики з метою приборкання інфляції, введення вексельного обігу з тим, щоб подолати кризу платежів, стимулювання інвестиційної діяльності комерційних банків і надання під жорстким контролем централізованих інвестиційних кредитів найперспективнішим підприємствам, встановлення чіткого зв'язку між оплатою працівників держсектора і результатами їх праці та інші заходи. Зрозуміло, що це були лише перші кроки на першому найважчому етапі реформи. Вони, однак, переконливо свідчать про те, що держава мала намір узяти під контроль найважливіші макро- та мікроекономічні процеси.

Про необхідність державного регулювання економіки говорить весь світовий досвід. Держава через свою особливу роль у суспільстві за всіх часів тією чи іншою мірою втручалася в економічні процеси. Але спочатку це втручання було зумовлене її власним виникненням і необхідністю, що випливає з цього факту, вилучення на свою користь певної частини суспільного продукту для утримання державної машини: апарату чиновників, державної влади, армії, поліції, судів та ін. Таке вилучення і перерозподіл вимагали від держави створення відповідного законодавства, яке б стояло на сторожі державних інтересів і визначало обов'язки усіх членів суспільства. Зазначені суто утриманські інтереси держави визначали її обмежену, пасивну роль у регулюванні економіки.

За цих умов активну роль відіграв ринковий механізм. Ринкова конкуренція, впливаючи на ціни і доходи, автоматично і досить оперативно пристосовувала розрізнені дії господарських суб'єктів, що постійно змінювалася, регулювала рівновагу між попитом і пропозицією, забезпечувала макроекономічну стабільність. Проте в міру розвитку товарного виробництва, його монополізації і ускладнення відтворювальних процесів стали виразно проявлятися обмеження у регулюючих можливостях ринкового механізму. В економіці стали виникати істотні вади: тривалі порушення рівноваги між сукупним попитом і пропозицією, інфляція, безробіття. За зазначених умов виникла об'єктивна необхідність активізації ролі держави у регулюванні економіки.

Разом з тим слід зазначити, що державне регулювання економіки не є регулюванням, яка автоматично усуває недоліки ринкового механізму. Дуже багато залежить від ступеня, форм і методів втручання держави в економіку, їх відповідності умовам конкретної країни. Світовий досвід показує, що у застосуванні державного регулювання ринкової економіки не існує світових стандартів, а сліпе копіювання чужого досвіду може завдати тільки шкоди.

Перед завантаженням, ви можете звернутися до адміністратора сайту, та ознайомитися з роботою через Skype (live:intellectnova)

Завантаження буде доступне після авторизації та поповнення балансу на 35 грн

Зайти на сайт

Забули пароль? Ще не зареєстровані?