Дипломна робота «Поетика прози Михайла Коцюбинського для дітей початкової школи», 2010 рік

З предмету Психологія, педагогіка · додано 23.01.2011 12:34 · від Тетяна · Додати в закладки
75 грн Вартість завантаження

Зміст

Вступ 3 Розділ I. Виховний та мистецький потенціал творчої спадщини Михайла Коцюбинського 7 1.1. Педагогіка ідей у творчості Михайла Коцюбинського 7 1.2. Основні етапи життя й творчого шляху письменника13 1.3. Мова творів письменника і особливості його стилю22 1.4. Творчий внесок М.Коцюбинського в розвиток жанру літературної казки49 1.5. М. Коцюбинський – неперевершений майстер соціально-психологічної новели 52 Розділ ІІ. Художні особливості творів для дітей Михайла Коцюбинського та їх життєвий потенціал 58 2.1. Розвиток естетичних смаків у процесі вивчення оповідання «Харитя 58 2.2. Ідейна неповторність твору "Ялинка"66 2.3. Соціально – культурні традиції українців в оповіданні «Маленький грішник 72 Висновок 81 Список використаних джерел 84 Додатки 91

Висновок

Михайло Коцюбинський – один з найбільш відомих у слов’янському світі українських письменників. Вже з другої половини 90 – х років він починає виходити в інші літератури. А як відомо, це був час, коли прозаїк ще тільки зважував власні творчі можливості, шукав себе. Незадовго перед цим почав друкуватися. Найраніше ввійшов у життя українського, російського, польського й чеського народу; все більше й більше викликає інтерес в інших слов’янських народів.

У літературі М. Коцюбинський дебютував віршем «Наша хатка», але першими звернули на себе увагу його оповідання про дітей та для дітей — «Харитя», «Ялинка», «Маленький грішник», повість «На віру». М.Коцюбинський стояв на шляху мистецьких пошуків, розширення жанрово-тематичної системи та ідейно-художніх розв'язок. Автор зосереджує свою увагу на житті дітей з села й міської околиці. Діти бідняків, що виростають у тяжкому труді й безпросвітних злиднях, - ось перші герої його творів. Це пояснюється тим, що література для М.Коцюбинського стала Фомою його громадсько – політичної діяльності.

Обставини життя неминуче накладають свій відбиток на юну душу. Панські діти, як правило, не мають трудового виховання, духовний світ їх штучно звужений, отже, й викривлений. Вони не можуть висунути зі свого кола позитивного героя із народу. А тільки про такого читача молодий письменник і мріяв. Діти ж бідноти виростають в обстановці людських трудових відносин, де дармоїдство – ганьба, де чесність – закон, де працьовитість – найвища міра цінності людини. Світ їх спостережень ширший, природніший, такий, що сприяє формуванню цільних натур, сильних характерів, здатних подолати труднощі злиденного життя. Саме такі маленькі герої М.Коцюбинського.

Дитяча література була в колі інтересів письменника протягом усього життя. Так, 1912 – го року в листі до Павла Тичини він писав «У нас, наприклад, дуже слаба література для дітей, коли б хто зробив кращий переклад російських творів для дитячої літератури..» [33, 105]. Безумовно, значущий внесок у розвиток красного письменства для дитячої аудиторії зробив і сам М.Коцюбинський.

Яких би тем не торкався мудрий і вимогливий письменник, вони набирали особливого, неповторного звучання правди і краси, що зрештою, означатиме кінцеве торжество життя. Саме любов до нього й спонукала шукати надійних шляхів до кращих, вільніших і радісніших його проявів.

Сучасники М.Коцюбинського з дивовижною одностайністю відзначали рідкісний збіг між вишуканою досконалістю й красою творів та особистістю автора. Мов би ілюструючи те твердження М.Лозинський писав: «Що далі знайомство з- ним відкривало нові грані його творів, людина й великий дух доповнювались взаємно і зливалися в чудову гармонію» [6, 84].

Митець за покликаням, М.Коцюбинський мріє створити літопис добра. Але в епоху жорстокості письменник змушений був творити літопис всенародного горя, поневірянь і випробувань. Та надія, як і мрія, не покидали літератора. Світле й тверде переконання в неминуче справдження кращої долі пронизує кожне слово митця, кожну його інтонацію. Хіба не про це він сказав: « Яка сила життя! Ми звикли до нього і не помічаємо перемоги живого над мертвим, дійового над інертним, і ми ніби не знаємо, що сонце творить квіти й плоди з мертвого каменю, не бачимо, як всюди торжествує живе, щоб бадьорити і радувати нас. Ми повинні усміхатися світові дружньо»[6,84].

Загалом наше дослідження підтвердило, що набуток Михайла Коцюбинського справедливо ввійшов до скарбниці вітчизняної дитячої літератури. Це виражається у жанрово – родовій специфіці, й на таких рівнях, як: ідейно – тематичний, сюжетно – композиційний та мовно – стилістичний. Читання книжок письменника сприяє формуванню естетичних смаків у дітей, виробленню у них стійкого інтересу до процесу читання взагалі.

Відзначимо, що твори, аналізовані в дипломній роботі, були адресовані різним віковим читацьким аудиторіям. Наприклад, казки розраховані на дошкільнят, оповідання – на учнів молодших класів. Це підтверджує широту діапазону митця.

Таким чином, творчість Михайла Коцюбинського займає почесне місце в історії вітчизняної дитячої літератури. Його послідовне звертання вічних проблем людського буття, зреалізоване у високохудожній формі, дає можливість для морального – самовдосконалення читачів різних поколінь.

Перед завантаженням, ви можете звернутися до адміністратора сайту, та ознайомитися з роботою через Skype (live:intellectnova)

Завантаження буде доступне після авторизації та поповнення балансу на 75 грн

Зайти на сайт

Забули пароль? Ще не зареєстровані?