Курсова робота «Соціально-терапевтична робота в сім'ї», 2004 рік

З предмету Соціальна робота · додано 21.09.2010 13:26 · від wepr · Додати в закладки
35 грн Вартість завантаження

Зміст

Вступ Розділ І. Загальна характеристика сім’ї і порушення, що виникають у ній. 1.1. Функції сім’ї 1.2. Структура і динаміка сім’ї 1.3. Етапи подружніх вінносин 1.4. Психологічний клімат сім’ї 1.5. Подружння сумістність- 1.6. Порушення гармонійних відносин у життєдіяльності сім’ї Роділ ІІ. Соціально-терапевтична робота у сім’ї. 2.1. Принципи роботи 2.2. Напрями роботи 2.3. Організація і проведення роботи 2.4. Методики роботи 2.5. Техніки, які допомогають відновленню гармонійних стосунків Висновок Література Додатки

Висновок

У курсовій роботі ми дослідили загальну характеристику сім’ї, її функції, структуру, динаміку, а також виникнення сімейної дисгармонії та її подолання.

Було вияснено, що сім’я, як соціальний інститут потребує часто допомоги, підтримки, а інколи і втручання сімейного терапевта, з метою зміни своїх відносин і оздоровлення сімейних (міжособистісних) стосунків. Сім’я є важливим елементом розвитку суспільства. Тому, завданням соціальної терапії є профілактика негативних явищ, консультування членів сім’ї (при вихованні дітей), розв’язання сімейних конфліктів та інше.

Важливе значення у сім’ї має і психологічний клімат, саме він відбивається на емоційному самопочутті сім’ї. Клімат впливає на міжособистісні стосунки членів сім’ї, на самооцінку і на житедіяльність вцілому.

Виявлено, що бувають сім’ї з сприятливим і несприятливим психологічним кліматом, внаслідок якого і виникають міжособистісні конфлікти у сім’ї. Показником ж сприятливого психологічного клімату є прагнення до спільного роз’язання сімейних проблем, спільного проведення дозвілля, при чому сім’я має бути відкритою (один з одним) і мати широкі соціальні контакти з оточенням.

Розглянуто, також і подружню сумістність. Досить часто відсутність гармонійних стосунків пояснюють – “У нього (неї) тяжкий характер”, “Не зійшлись характерами” і т. д., а це і є подружня сумістність. Її розуміють як сумістність темпераментів, характеру, емоційно-вольвих особливостей людей.

Для гармонійних стосунків у сім’ї має бути інтелектуальна сумістність – це близькість інтересів, рівня освіти, стиля мислення,- взагалі, взаєморозуміння. Психологічна сумістність грунтується і на загальному взаємному позитивному сприйнятті якостей характеру, темпераменту, на взаємній повазі, симпатії, дружбі, коханні, єдиних поглядів, поведінки, намірів і бажань шлюбних партнерів. А також, духовна сумістність – це сумістність ціностей, життєвих орієнтацій.

Все це необхідно для взаємної адаптації членів (подружжя) сім’ї один до одного і нормальних гармонійних стосунків між ними.

Досить часто чвари між подружжям відбуваються через несумістність темпераментів (через полярно протилежні стилі діяльності, загальний темп, швидкість, гнучкість реакції).

Звісно порушити життєдіяльність сім’ї можуть і інші фактори: хвороби, житлово-побутові умови, різні конфлікти з середовищем. Тому соціальному працівнику, соціальному терапевту потрібно уважно прослідкувати де саме чи коли виник конфлікт. Адже він може бути зумовлений і переходом сім’ї з одного єтапу на інший (поява дитини, вікові кризи, вихід на пенсію). Виявити джерело незадоволення і ліквідувати його – ось головне завдання соціального терапевта при роботі з сім’єю.

У другому розділі курсової роботи описана теорія і практика, яку використовує соціально-сімейний психотевапевт у своїй роботі. Перш за все це принципи яких він має дотримуватись при роботі з сім’єю, до них відносять: принцип об’єктивності, принцип системності та фамілієцентристський принцип.

Розглянуто, також і інші види соціальної роботи, які можна використовувати для відновлення гармонійних сімейних стосунків. Є такі напрямки роботи, як: сімейна психопрофілактика, надання соціальної допомоги сім’ї, посередництво у розв’язанні сімейних конфліктів, сімейне консультування, соціально-реабілітаційна робота з сім’єю, соціальна профлактика сім’ї і звісно сімейна терапія. Всі ці напрямки мають спільну мету – відновлення адаптаційної здатності сім’ї і її нормального функціонування.

Також було визначено,що для кращої ефективності проведення роботи потрібно правельно її організувати.

Досить часто клієнти (сім’я чи члени сім’ї) бояться звертатись до психотерапевта, тому дуже важливо сформувати у них позитивне уявлення про сімейну психотерапію. На перших етапах буває важко, як кліенту так і психотерапевту, адже тут у сімейній терапії потрібно розкриватись, говорити про неприемні і досить болючі речі. А сімейному терапевту потрібно визначити проблему, зацікавити кліента у її вирішені, мотивувати до діяльності під час групи. Це клопітка і важка робота обох сторін (клієнта і терапевта).

У другому розділі описані основні методи і техніки, які застосовується при роботі з сім’єю. Особливої уваги потребують такі методи, як : вказівка, сімейна дискусія, “ефективне використання мовчання” і обумовлене спілкування.

Так, вказівка є досить ефективною при досягненні цілей, які поставив терапевт для покращення стосунків у сім’ї. Часто її можуть використовувати як маніпуляцію, для того щоб члени сім’ї вчинили навпаки від вказівки. Але без достатнього вивчення сім’ї, авторитету тренера і психотерапевтичної дії на прикладі, вказівка може виявитись неефективною.

Що до сімейної дискусії, то вона дозволяє членам сім’ї обговорити мирно спільні питання і зберегти емоційну стабільність під час конфлікту. З допомогою психотерапевта члени сім’ї можуть позбавлятись роздратування при обговоренні ними спірних питань.

Особливої уваги заслуговує техніка “програвання сімейних ролей”, саме вона дозволяє, справді, оцінити партнера, відчути себе на місці іншого і зрозуміти кожному члену сім’ї, що відбувається і чому у його родині. Це мотивує змінювати старі, неефективні зразки поведінки, розвиває емпатію і ефективне спілкування у сім’ї. Саме це і потрібно для відновлення гармонійних відносин у сім’ї. Отже, соціально-терапевтична робота, що спрямована на відновлення гармонійних стосунків у міжособистісному сімейному спілкуванні є важливим напрямком допомоги кожній сім’ї і суспільсво в цілому.

Перед завантаженням, ви можете звернутися до адміністратора сайту, та ознайомитися з роботою через Skype (live:intellectnova)

Завантаження буде доступне після авторизації та поповнення балансу на 35 грн

Зайти на сайт

Забули пароль? Ще не зареєстровані?