Курсова робота «Типи спілкування школярів різного віку як психолого-педагогічна проблема», 2009 рік

З предмету Психологія, педагогіка · додано 12.07.2010 11:57 · від Тетяна · Додати в закладки
35 грн Вартість завантаження

Зміст

Вступ 3 1. Психологія спілкування 6 1.1. Поняття про спілкування 6 1.2. Види та засоби спілкування 9 2. Характеристика особливостей спілкування школярів різного віку у шкільному колективі 14 2.1. Особливості спілкування молодших школярів 14 2.2. Особливості спілкування в підлітковому та старшому шкільному віці 19 3. Аналіз особливостей спілкування старшокласників 26 3.1. Аналіз особливостей спілкування за методикою соціометрії 26 Результати дослідження. 27 3.2. Аналіз особливостей спілкування за методикою “Спрямованість особистості в спілкуванні (СОС)” 30 Висновки 36 Список використаної літератури 38 Додатки 40

Висновок

Важливим елементом людського співжиття взаємин є психічні контакти і спілкування. Потреба у контакті з подібними до себе існує й у тваринному світі, однак спілкування – це величезний дар набуток суспільного буття людини. Завдяки спілкуванню людина пізнає світ, власну духовність, підтримує психологічний зв’язок з іншими людьми через масові засоби комунікації й безпосередні контакти на вулиці, у театрі й кіно.

Найважливішою умовою взаємодії людей у групах є спілкування. Спілкування об’єктивно продовжується спільною життєдіяльністю людей в системах їх зовнішніх стосунків з соціальним оточенням у внутрішньо групових міжособистісних стосунків. Міжособистісні стосунки базуються на основі ділових і емоційних оцінок, а також переваг людьми один одного. Особливо в юнацькому віці спілкування стає головним джерелом пізнання навколишнього світу, а вміння творчо вирішувати проблему є важливим при соціалізації та адаптації в суспільстві.

Дефіцит спілкування, дружніх відносин викликає ускладнення і навіть напруженість, конфлікти між людьми, а то й захворювання. У спілкуванні дуже важливим є необхідність зрозуміти, що кожна людина – найбільша цінність суспільства. А тому слід поважати кожного, з ким спілкуєшся.

Більшість дорослих, що оточують підлітка і старшого школяра, не мають жодного уявлення про динаміку мотивів його спілкування з однолітками протягом від підліткового до старшого шкільного віку, про зміну пов'язаних з цим спілкуванням переживань. Спочатку домінуючим мотивом спілкування з однолітками є просте бажання бути у їхньому середовищі, разом щось робити, грати (11-12 років), то пізніше на перше місце виходить мотив зайняти певне місце в колективі однолітків (13-14 років). На наступному віковому етапі центральним стає прагнення до автономії в колективі однолітків та пошук визнання цінності власної особистості в очах однолітків (15-17 років).

Дослідження проводилось серед учнів проводилось з використанням психологічних методик соціометрії та методики

Згідно методики соціометрії було встановлено дуже низький рівень згуртованості в 11 б класі. В класі є чітко виражений лідер, біля якого гуртуються учні. Але є також чітко виражені аутсайдери – учні, які ігноруються класом і не приймають участь в загально колективному спілкуванні. Найбільш активними і діяльними в класі є хлопці, дівчата в більшості займають другорядні пасивні позиції.

В ході проведеного дослідження були отримані дані, які показують, що у більшості учнів переважає авторитарний стиль спілкування, але на другому – діалогічний, значну долю займає також індиферентний та маніпулятивний стиль.

Я вважаю, що в 11б класі склалася непроста достатньо негативна атмосфера, постає необхідність проведення консультаціонної та корекційної роботи з метою усунення небажаних явищ спілкування в колективі.

Перед завантаженням, ви можете звернутися до адміністратора сайту, та ознайомитися з роботою через Skype (live:intellectnova)

Завантаження буде доступне після авторизації та поповнення балансу на 35 грн

Зайти на сайт

Забули пароль? Ще не зареєстровані?