Дипломна робота «"Дім на горі” Валерія Шевчука як синтез готичних та фольклорно-фантастичних елементів», 2005 рік

З предмету Література · додано 28.05.2010 15:39 · від tina · Додати в закладки
75 грн Вартість завантаження

Зміст

Вступ 3 Розділ 1. Готичні елементи в „химерному романі” в.шевчука „дім на горі” 7 1.1. Готична культура 7 1.2. Готична культура в літературі. Виникнення жанру – „химерний роман” 9 Розділ 2. Фольклорно-фантастичні елементи в „химерному романі” в. Шевчука „дім на горі” 29 2.1. Фольклорно-міфологічні елементи в романі-баладі В. Шевчука “Дім на горі” 29 2.2. Стиль та мова твору 43 Висновки 49 Список використаних джерел 51

Висновок

Bалерій Шевчук, мабуть, найплідніший письменник донедавна ще «сьогодення», а тепер уже старшого покоління, прозаїк, який стійко й послідовно не потрапляв (принаймні в тематичному, явному плані) в соцреалістичну манеру, у своїх численних романах, повістях та оповіданнях постійно наголошував і розробляв питання потойбічного, ірраціонального, демонічного. В репресивні 1970-ті й ранні 80-ті він часто писав до шухляди, щоб потім, кращої пори, друкуватися широким потоком, на втіху публіці. Для молодших сучасників, одначе, український Бальзак, як його часом величали в період совєтської цензури, не зовсім переконливий, чи, сказати б, сприйнятливий. Масивність його творчої продукції, непогамовна Шевчукова розповідна словесність дає декому підстави зараховувати письменника до категорії - чи, власне, доби - совєтської графоманії в кращому разі, вважати ще одним варіантом орнаментальної або поетичної прози. Але Шевчук тонко відчуває зміни в рецепції, тобто еволюцію читацької публіки, й у своїх найновіших творах виявляє підвищену чутливість до таких явищ, як інтертекстуальність (що, річ ясна, існувала завжди, проте в сучасному літературному дискурсі набула особливого значення), створюючи таким чином метакоментар, що, з одного боку, враховує найновіші писання, а з другого (більш чи менш свідомо), попереджає та відхиляє критичне ставлення, що власне є наслідком тієї еволюції. З-поміж низки більших Шевчукових творів «Дім на горі», за який автор отримав Антоновичівську премію, програмово порушує тему відьомства в комплексі наративних, тематичних і жанрових стратегій та окреслює жанр химерної прози, цей український варіант магічного реалізму, а заразом його іманентний зв’язок із позараціональним, метафізичним... і демонічним. Проте - саме в дусі химерної прози - це є своєрідний народний демонізм, тобто демонізм якийсь мовби приручений, свійський. Він ніколи не є справді страшним, тобто психологічно руйнівним; його імпліцитний читач не є психологічно вповні дозріла людина, яка відчуває та знає справжній страх переступлення межі його, психічної травми як такої. Сама модальність розповіді зм’якшує, розряджує той демонізм, що вона несе.

Отже, елементи готики виступають невід'ємною частиною поетики Вал. Шевчука. Авторський погляд на світ і людину, осмислення складних протиріч духу, пошук сокровенного слова - все перебуває під впливом готичної естетики. Готизм у стилі Вал. Шевчука виявляється в єдності зовнішньої таємничості, навіть містичності, та внутрішнього простору глибокої, вивіреної думки. Значний підтекстовий шар збагачує слово письменника тою готичною вертикаллю, що наближає до розуміння вічних істин.

Перед завантаженням, ви можете звернутися до адміністратора сайту, та ознайомитися з роботою через Skype (live:intellectnova)

Завантаження буде доступне після авторизації та поповнення балансу на 75 грн

Зайти на сайт

Забули пароль? Ще не зареєстровані?