Курсова робота «Соціально-психологічні причини виникнення відчуття самотності у підлітків», 2006 рік

З предмету Психологія, педагогіка · додано 16.05.2010 15:23 · від z · Додати в закладки
35 грн Вартість завантаження

Зміст

Вступ 3 Розділ 1. Філолофсько-психологічний аналіз проблеми самотності 5 1.1. Еволюція уявлень про самотність у психологічних і філософських концепціях 5 1.2. Самотність у підлітковому віці в дослідженнях вітчизняних учених 10 1.3. Психолого-теоретичні підходи до проблеми самотності 12 Розділ 2. Психологічні особливості самотності у підлітків 14 2.1. Психологічні особливості підліткового віку 14 2.2. Проблема самотності в підлітковому віці 18 2.3. Соціально-психологічні проблеми підлітків, пов’язані з відчуттям самотності 20 2.4. Можливості діагностики рівня суб’єктивного відчуття самотності у підлітків за допомогою методики Д. Рассела та М. Фергюсона 28 Висновки 31 Список використаних джерел 33 Додатки 35

Висновок

Отже, відповідно до дослідження можна зробити наступні висновки.

1. Проаналізувавши філософську й психологічну літературу з проблеми самотності, ми виявили, що різні психологічні школи і напрямки мають різні думки щодо виникнення самотності в підлітковому віці (як позитивні, так і негативні). Зарубіжні та вітчизняні вчені розглядають самотність підлітків відповідно до своєї культури, розвитку науки. Так, наприклад, вітчизняні психологи мало приділяли уваги цій темі у зв’язку із радянською ідеологією. На основі проведеного аналізу літератури можна виділити наступні положення, які проявляють зв'язок явища самотності та характеристик підліткового віку:

• Самотність розглядається дослідниками як неминучий аспект розвитку, її поява та існування задані закономірностями самого розвитку.

• В більшості досліджень самотність розглядається як явище, що має своє коріння в дитинстві і проявляється в підлітковому віці.

• Самотність в підлітковому віці обумовлена дією механізму дорослішання, і внаслідок цього має особливе місце та значення в певний період.

• Особливим аспектом даної проблеми у роботах різних науковців відмічається негативний характер самотності. Вона сприймається підлітком як як гостре, хворобливе переживання, в числі причин якого називаються проблеми у сфері спілкування, самооцінки.

Найбільший внесок у досліддження цієї проблеми зробили І. С. Кон, Л. С. Виготський, Т. В. Драгунова, Е. Еріксон, А. К’єркегор, Ж. П. Сартр та інші.

2. Дослідження особливостей підліткового віку дає підстави констатувати, що для пілітків є характерними: суб’єктивне відчуття дорослості, прагнення до автономії, спілкування з референтною групою. Підлітки відрізняються чутливістю, вразливістю та потребою у близькій людині, якій можна довіряти.

3. Для підлітків, які відчувають стан самотності, характерна емансипація від батьків, самозаглиблення, усвідомлення своєї унікальності. У зв’язку з цим виникають конфлікти з дорослими, напруженість, бажання знайти друга, якому можна довіряти.

4. З огляду на те, що підліток відкриває свій внутрішній світ, він хоче поділитися цим відкриттям із іншими, прагне знайти коло друзів, яким можна довіритися. Таким чином, підлітки спілкуються з референтною групою. Але батьки приглядаються до кола спілкування своєї дитини і намагаються давати поради щодо обрання друзів. У зв’язку з цим виникають конфлікти.

5. У роботі з підлітком психолог повинен допомогти усвідомити, що самотність – це нормальне явище, яке виникає у більшості підлітків. Підліток має ставитися до самотності, як до позитивного явища, яке допоможе йому у

32

формуванні самосвідомості, дослідження свого „Я”, він не має боротися з цим станом, а повинен сприйняти його і пережити, відчуваючи позитивне ставлення до самотності.

6. Провівши дослідження, ми довели гіпотезу, яку ставили напочатку. Отже, на виникнення відчуття самотності у підлітків впливають психологічні особливості підліткового віку та статеві відмінності.

Перед завантаженням, ви можете звернутися до адміністратора сайту, та ознайомитися з роботою через Skype (live:intellectnova)

Завантаження буде доступне після авторизації та поповнення балансу на 35 грн

Зайти на сайт

Забули пароль? Ще не зареєстровані?