Курсова робота «Розміщення продуктивних сил Словаччини», 2008 рік

З предмету РПС · додано 18.03.2010 16:16 · від Анастасия · Додати в закладки
35 грн Вартість завантаження

Зміст

Вступ 1. Роль та значення продуктивних сил у розвитку господарського комплексу Словаччини 2. Передумови розвитку та розміщення продуктивних сил території Словаччини: історичні, природні, демографічні, екологічні 3. Сучасна галузева структура і рівень розвитку господарського комплексу Словаччини 4.Територіальна структура господарської структури Словаччини 5. Участь Словаччини у внутрідержавному територіальному поділі праці Словаччини у міжнародному територіальному поділі праці та економічних зв’язках 6. Проблеми та перспективи розвитку та розміщення продуктивних сил Словаччини Висновки Список використаних джерел

Висновок

Країни Східної Європи сьогодні не характеризуються яскраво вираженою соціально-економічною єдністю. Але в цілому можна сказати, що в другій половині XX століття в економіці країн Східної Європи відбулися великі зміни. По-перше, вищими темпами розвивалися галузі промисловості - до 80-м рокам Східна Європа перетворилася на один з самих промислових регіонів світу. По-друге, раніше дуже відсталі регіони також стали розвиватися в промисловому відношенні (Словаччина, Молдова до Румунії, північного сходу Польщі). Такі результати стали можливі завдяки проведенню регіональної політики. Унаслідок дефіциту запасів нафти ця область орієнтована на вугілля, велика частина електроенергії виробляється на ТЕС (більше 60%), але важливе місце також належить ГЕС і АЕС. Сільське господарство в основному забезпечує потреби населення в продовольстві. У Словаччині частка рослинництва перевищує частку тваринництва, в інших - співвідношення поки зворотне. З 2000 Р. словацька економіка розвивалася стабільно. Намічені урядом перспективи при розрахунку параметрів державного бюджету на показники досягнуті. ВВП Словаччини збільшився на 4% і склав в поточних цінах 1180 млрд. словацьких крон (33 млрд. долл.). Питома вага приватного сектора у ВВП складає 90%.

Інфляція за рік склала 8,45%, рівень безробіття на кінець року – 18,7%. Продовжували діяти негативні тенденції. Бюджетний дефіцит склав порядка 5% ВВП. Зберігалися відмінності в рівні розвитку окремих регіонів Словаччини, а також нерівновага в економіці по відношенню до зовнішнього ринку, хоча дефіцит зовнішньоторговельного балансу країни вдалося понизити – до 0,6 млрд.долл. (2% від ВВП) проти 2 млрд.долл. у 2002г. Не забезпечувався платіжний баланс по поточних операціях, пасив якого складав 4% від ВВП. Рівновага в економіці підтримувалася за рахунок припливу іноземного капіталу, що отримав новий імпульс у зв'язку з рішенням питання про ухвалення Словаччини в ЄС. Валова зовнішня заборгованість країни збільшилася і склала на кінець 2003г. 16 млрд.долл. Валютні резерви – 13 млрд.долл. З урахуванням великого ступеня залежності економіки країни від зовнішнього ринку на основні макроекономічні показники робило вплив загальне ослаблення світової економічної кон'юнктури, включаючи західноєвропейські країни, економічні зв'язки з якими грали велику роль в економіці Словаччини.

Покращала інфраструктура словацького ринку. Розвивалася мережа автомобільних доріг. Основна роль внутрішньої торгівлі в СР переходить до міжнародних компаній, організуючих систему гипер- і супермаркетів: «Карефур», «Метро», «Гипернова», «Тесько».

Рівень інфляції в два рази перевищив показники попереднього року і склав 8,6% проти 3,3% в 2002г., що пояснюється введенням відразу після парламентських виборів в кінці 2002г. непопулярних заходів, пов'язаних з підвищенням цін на житло, електроенергію, газ, водопостачання, бензин, послуги зв'язку. З 1 серпня 2003 р. у зв'язку з підготовкою до вступу в ЄС в Словаччині були також підвищені акцизи на алкогольні напої і тютюнові вироби.

Курс словацької крони по відношенню до американського долара в оглядовий період продовжував зміцнюватися, в основному завдяки її прив'язці до євро. На 31 грудня 2002 р. він складав 40 словацьких крон за 1 дол. США, то на 31 грудня 2003 р. було 32,9 словацьких крон за 1 дол. Показники по євро: на 31 грудня 2002 р. – 41,7 словацьких крон за євро, на 31 грудня 2003г. – 41,2 словацьких крон за євро.

Законодавчо встановлений рівень мінімальної зарплати в Словаччині складає 6080 словацьких крон (170 дол.). Середня номінальна зарплата в словацькій економіці складала в 2003 р. 14500 словацьких крон в місяць ( 400 дол.).

Загальний об'єм зовнішньоторговельного обороту Словаччини склав в 2003 р. 44,317 млрд.долл., в т.ч. словацький експорт – 21,838 млрд.долл. і імпорт – 22,479 млрд.долл. Основний об'єм словацької зовнішньої торгівлі доводився на країни ЄС (55%) і ЦЕССТ (24%).

Загальний об'єм прямих іноземних інвестицій в економіку Словаччини склав 9 млрд.долл. Такі інвестиції поступали в основному з Німеччини, США, Нідерландів, Австрії, Франції, Угорщини, Чехії і Росії. До західних компаній, що активно діють на словацькому ринку, таким як «Фольксваген» і Ю.С.Стил, додалася компанія «Пежо-ситроєн», яка в 2003г. почала реалізацію своїх планів створення виробництва легкових автомобілів в Словаччині в районі Трнави. У 2003г. було також завершено оформлення інвестицій російських компаній «Юкос» і «Газпром» (у складі консорціуму із західними компаніями) у зв'язку з приватизацією в області нафтової і газової промисловості Словаччини, загальний об'єм яких може скласти 1 млрд.долл.

Збільшувалося значення словацького ринку у сфері послуг (міжнародні конференції і виставки, перевезення, банківські послуги). Велика увага приділяється розвитку туризму в Словаччині, яка має великі потенційні ресурси в плані курортного лікування, літнього і зимового відпочинку. Вигідне географічне положення країни і велике транзитне значення її території надають їй відповідні ваги в питаннях розвитку економічних зв'язків в регіоні ЦВЕ і регіональної взаємодії з країнами ЄС і СНД.

Таким чином, на території Словацької Республіки як дійсна валюта використовується словацька крона. Перехід Словаччини на єдину європейську валюту очікується з 1 січня 2009 року. Словаччина поступається розвиненим країнам, а також Чехії по темпах структурних перетворень в економіці. Тому в окремі періоди виникали відмінності між ними в секторальній структурі економіки.

Словаччина відноситься до країн Східної Європи з властивими ним рисами і особливостями, економіка Словаччини в даний час характеризується становленням ринкових механізмів її здійснення.

Коментар модератора

48 стор.

Перед завантаженням, ви можете звернутися до адміністратора сайту, та ознайомитися з роботою через Skype (live:intellectnova)

Завантаження буде доступне після авторизації та поповнення балансу на 35 грн

Зайти на сайт

Забули пароль? Ще не зареєстровані?