Реферат «Зовнішній борг як загроза економічній безпеці України», 2010 рік

З предмету Фінанси · додано 09.03.2010 15:40 · від iris · Додати в закладки
8 грн Вартість завантаження

Зміст

Вступ 1. Сутність зовнішнього боргу, причини його виникнення та вплив на економіку 2. Державний борг в контексті економічної безпеки 2.1. Сучасний стан зовнішнього боргу та оцінка його загрози Висновки Список використаної літератури

Висновок

Одним із інструментів пом’якшення фінансових проблем та пожвавлення економічної кон’юнктури в країні є зовнішні запозичення. Проблема полягає в тому, що дефіцит державного бюджету та платіжного балансу, неефективний механізм залучення позик та їх використання, неврахування об’єктивних закономірностей управління державним зовнішнім боргом можуть призвести до загострення фінансової кризи і до краху фінансової системи країни в цілому, що ми можемо спостерігати сьогодні.

Зовнішній борг країни — це сукупність зовнішніх фінансових зобов’язань держави та резидентів на певну дату, які підлягають погашенню в установлені строки. За типом позичальника зовнішній борг поділяється на державний, гарантований державою та приватний негарантований державою борг.

Залежно від характеру наслідків впливу боргу на економіку, їх поділяють на короткострокові та довгострокові. Короткострокові – це наслідки бюджетного дефіциту, відомі як проблема “витіснення”. Довгострокові – економічні наслідки державного боргу, відомі як “тягар боргу”.

Основними причинами створення і збільшення державного боргу є:

• значні обсяги дефіциту державного бюджету попередніх років, невиважена політика у наданні державних гарантів;

• наявність від’ємного сальдо рахунка поточних операцій платіжного балансу у попередніх роках;

• уповільнені темпи розвитку внутрішнього ринку капіталів;

• неврегульованість на законодавчому рівні комплексу питань, пов’язаних з утворенням та погашенням державного боргу.

Надмірно високий тягар зовнішнього боргу, несвоєчасне здійснення платежів по ньому складають значні перепони в функціонуванні національної економіки, підривають можливість проведення незалежної економічної політики і, відповідно, є фактором, який може впливати на економічну безпеку країни. В теорії подібне явище одержало назву – «тиски залежності». На практиці це означає фактичне банкрутство країни: їй починають диктувати умови не лише по погашенню заборгованості, але і по проведенню економічної політики в цілому. Отже, здатність ефективно управляти зовнішнім боргом напряму зв’язана з системою економічної безпеки країни.

Станом на жовтень 2009 року зовнішній борг України перевищив 100 мільярдів доларів – повідомив Національний банк. Світовий банк оцінює нинішню боргову залежність України від зовнішніх позичальників у майже половину ВВП. Тепер кожен українець винен іноземним кредиторам понад 2 тисячі доларів.

Левову частку боргу – три чверті - складають позики українських банків та підприємств, а решта – державні запозичення. Світовий банк оцінює нинішню зовнішню заборгованість України у 47% від ВВП. Для країн, подібних до України, критичним рівнем вважається зовнішня заборгованість у 60%.

Отже, підвищенню рівня боргової безпеки держави та покращенню ефективності обслуговування зовнішнього боргу повинні сприяти:

1. оптимізація структури боргу за строком погашення, зокрема збільшення частки боргу в національній валюті;

2. сприяння зниженню вартості зовнішніх запозичень шляхом здійснення заходів щодо збільшення попиту на облігації зовнішньої державної позики;

3. опрацювання обгрунтованої стратегії залучення внутрішніх та зовнішніх позик в економіку України;

4. розробка та впровадження єдиної політики державних запозичень, відмова від наявної практики прийняття разових рішень.

Перед завантаженням, ви можете звернутися до адміністратора сайту, та ознайомитися з роботою через Skype (live:intellectnova)

Завантаження буде доступне після авторизації та поповнення балансу на 8 грн

Зайти на сайт

Забули пароль? Ще не зареєстровані?

Подібні матеріали

Подібні визначення