Курсова робота «Депресивні регіони», 2005 рік

З предмету РПС · додано 13.12.2006 16:41 · від jenya · Додати в закладки
35 грн Вартість завантаження

Зміст

Вступ 1. Теоретичне обгрунтування депресивності регіонів 1.1. Поняття «Депресивний регіон» 1.2. Сучасний розвиток територій 2. Інвестування депресивних регіонів. 2.1. Рейтинг регіонів 2.2. Залучення інвестиційних ресурсів 3. Шляхи удосконалення механізму інвестування 3.1. Європейський досвід та проблеми України 3.2. Механізм інвестування розвитку депресивних регіонів Висновки Література

Висновок

Очевидно, що ефективність заходів державної політики у цій сфері значної мірою визначатиметься чіткістю "діагнозу" проблемного стану території та ефективністю інструментів, що використовуються. Дуже показовими є результати опитування, що проводилося у 2003 році у два етапи (перший упродовж березня-травня; другий - жовтня-грудня). У цьому матеріалі представлено результати анкетування 553 представників регіональних/місцевих органів влади 16 регіонів і 57 керівників комерційних структур, які працюють у більшості областей України. На думку респондентів, основними чинниками депресивності території є неефективність дій органів влади та особливість історичного розвитку (занепад основних для території галузей, демографічна криза тощо). Варто зазначити, що таку думку висловили представники місцевих органів влади, які знаються на власній економіці. Перший недолік взялася виправляти центральна влада, готуючи нові законопроекти й розробляючи нові стратегії. Що ж до другого - це значною мірою завдання самого регіону - знайти шляхи відновлення пріоритетних галузей, виділити свою специфіку і конкурентні переваги.

Очевидно, що на допомогу ззовні структурно слабкі регіони можуть сподіватися, лише підготувавши відповідний ґрунт всередині. При цьому створення стратегій та програм розвитку - необхідна складова такої підготовки. Вони допомагають зрозуміти роль і можливості регіону, правильно визначити пріоритети його розвитку, і основне - пояснити конкурентні спроможності й готовність регіону до співпраці всім можливим партнерам. За результатами опитування, найбільша частка представників органів державної влади на місцях (28 %) зазначила, що перевагами їхньої підвідомчої території є територіальне розташування. При цьому таку думку висловлювала більшість респондентів із Львівської, Івано-Франківської, Луганської, Полтавської, Житомирської, Вінницької, Хмельницької областей. Іншою спільною перевагою для 20 % опитаних є "дешева робоча сила". Зазначимо, що на уточнююче запитання "Наскільки робоча сила у вашій області дешевша від тієї, яка працює у сусідньому регіоні?" експерти аналітичного центру не змогли отримати аргументованої відповіді.

Натомість привертає увагу те, що лише 9% респондентів серед конкурентних переваг території назвало сприяння місцевої влади, а 2 % - незначний рівень корупції. Отже, респонденти акцентують увагу на факторах, які не залежать від місцевих органів влади, виправдовуючи низькі економічні показники впливом центральної влади, а не власною бездіяльністю.

Іншим доказом цієї тези є розподіл відповідей на питання "Які регіони є основними конкурентами вашої області в боротьбі за інвестиційні ресурси?". Понад третину опитаних назвали місто Київ - регіон, який має специфічні конкурентні переваги, і з яким, з огляду на це, дуже важко конкурувати. Серед інших ключових конкурентів найчастіше називалися індустріальні регіони - Донецька (15%), Дніпропетровська (16%), а також Львівська (15%) області. Такий специфічний вибір своїх конкурентів представниками аграрних регіонів (Полтавська, Хмельницька, Вінницька, Житомирська, Чернігівська області) можна розцінювати не як бажання перемогти у конкурентній боротьбі, а радше як виправдання своїм поразкам. Справді, футбольній команді з першої ліги дуже просто пояснити своїм уболівальникам програш у матчі з "Шахтарем" чи "Динамо", а більшість українських боксерів мріють потрапити в нокаут від удару когось із Кличків.

Саме таким чином постає питання для мешканців деяких районів України. Постійна боротьба за виживання, що зумовлена загально відомими проблемами соціального забезпечення, на депресивних територіях посилюється не менш жорсткими кризами локального характеру. Відтак, дієвість заходів державної політики у цій сфері залежатиме від того, чи вдасться знайти "золоту середину" між підтримкою "сильних" і допомогою "слабким" територіям.

Перед завантаженням, ви можете звернутися до адміністратора сайту, та ознайомитися з роботою через Skype (live:intellectnova)

Завантаження буде доступне після авторизації та поповнення балансу на 35 грн

Зайти на сайт

Забули пароль? Ще не зареєстровані?