Дипломна робота «Хотинська війна», 2007 рік

З предмету Історія · додано 11.02.2010 10:40 · від наташа · Додати в закладки
75 грн Вартість завантаження

Зміст

Вступ 3 Розділ I. Участь запорожців у Хотинській компанії 1621р.: політико-правовий аспект 12 Розділ II. Внутрішня організаційна структура і озброєння Запорозького війська 37 Розділ III. Бойова діяльність й військове мистецтво запорозьких козаків у воєнних діях під Хотином 60 Висновки 85 Список використаних джерел та літератури 87

Висновок

Хотинська війна 1621 року – одна з видатних подій XVII століття. Україна і Польща в героїчній боротьбі не тільки зупинили агресію Турецької імперії та її союзника Кримського ханства, захистили свої землі, але врятували країни Східної і Центральної Європи. І визначну роль в цій події відіграли запорозькі козаки.

Початок війни був катастрофічним для Речі Посполитої: її військо було знищено, головнокомандуючий С. Жолковський загинув. Це тільки спровокувало султанську Туреччину на подальшу війну, для якої були зібрані великі сили.

В цих умовах, можливо, єдиний вихід для Польщі був закликати на війну Військо Запорозьке, з його досвідом і високим військовим мистецтвом.

На службу Речі Посполитій козацьке військо вступило як наймане військо, як тимчасовий військовий підрозділ. Цей найм на службу мав всі типові риси вербування «затяжного війська» в європейських арміях того часу. Хоч козаки брали участь в Хотинській війні разом з польським військом, вони виступали як окремий, автономний підрозділ з власним командуванням.

Питання про оплату не було для козаків головним. Тому в порівнянні з іншими найманими підрозділами тогочасних європейських армій, і серед них армії Речі Посполитої, запорозькі козаки отримали мізерну платню. Для самих козаків цей найм мав скоріше політичний характер. Від польського коронного уряду за згоду воювати проти Туреччини козаки вимагали деякі права і привілеї, серед них головне - легалізація новоставленої православної ієрархії, що мало для козацтва більше значення, ніж грошова винагорода. Тим більше, що як завжди, козаки розраховували на воєнну здобич і трофеї.

Для Речі Посполитої запрошення до участі в війні запорозького козацтва і найм того на королівську службу було порятунком і надією на переможне завершення війни.

Організаційна структура та військове мистецтво запорозьких козаків не тільки відповідали високому рівню військового мистецтва тогочасних європейських армій, але в деяких відношеннях перевищували його.

Козацька піхота була серед найкращих в ті часи. Використання вогнепальної зброї, скорострільність, влучність вражали. Кіннота і артилерія доповнювали військові дії піхоти, підготовляючи і завершуючи проведення бою. Сучасне озброєння, табір з возів, вдале поєднання всіх видів зброї, вогнепальної та холодної робили козаків неприступним противником. Військове мистецтво козацтва вдало об’єднували найкращі риси західноєвропейських армій і східного військового мистецтва. Великий досвід козацтва, набутий в постійній боротьбі з Туреччиною і Кримським ханством, його майстерність і професійність робили запорозьких козаків для польської армії надійнішим союзником.

Незадовільний початок війни для Польщі викликав нову війну з Турецькою імперією. З самого початку Хотинської битви, під страшенним тиском вдвічі більшої турецько-татарської армії союзники дотримувались різної тактики.

Польська армія, недисциплінована, слабка, знайшла вихід в оборонній тактиці, втягуючи турків і татар в боротьбу на витривалість. Запорозькі козаки з самого початку виступали за активні дії. Вони не тільки завершували оборонні дії контрнаступами, рукопашними боями, але й здійснювали нічні напади і вилазки на турецький табір. Багато разів вони примушували турецьке військо тікати в паніці. Битва тривала близько місяця і якщо закінчилась вона очевидною поразкою Туреччини, то слід визнати, що головна роль в перемозі польської і козацької армії над могутнім ворогом належить запорозьким козакам, їх військовому мистецтву.

Перед завантаженням, ви можете звернутися до адміністратора сайту, та ознайомитися з роботою через Skype (live:intellectnova)

Завантаження буде доступне після авторизації та поповнення балансу на 75 грн

Зайти на сайт

Забули пароль? Ще не зареєстровані?