Дипломна робота «Аналіз ефективності використання матеріальних ресурсів на ВАТ „Івано-Франківськцемент”», 2007 рік
З предмету Економіка підприємства · додано 13.01.2010 19:48 · від kseniya_www
Зміст
Висновок
Сьогодні ВАТ "Івано-Франківськцемент" – потужний і складний виробничий організм. Без врахування орендованих під сільськогосподарське виробництво земель його площа (разом з кар’єрами вапняку, мергелю і щебеню) становить біля 200 га. Розгалужена сітка під’їзних залізничних колій складає біля 8 км, сітка автодоріг більше 14 км.
ВАТ "Івано-Франківськцемент" розташувався в мальовничому куточку Західної України - Прикарпатті в 7 км від обласного центру - м. Івано-Франківська і розпочав виробляти цемент в 1964 році.
Підприємство розташоване стратегічно вигідно - майже в центрі умовного півкола з відстанню в 150 км до кордону Польщі, 200 км - до Словацького і Угорського, 150 км - до Румунського і Молдови, однак не дивлячись на це, вивчивши ринки збуту та основних конкурентів, прийнято курс на максимальне використання нині діючих встановлених потужностей а не на їх нарощування, на випуск цементу для постійних та традиційних споживачів і, крім того виробництво на основі власних компонентів нових видів будівельних матеріалів. На сьогоднішній день при встановлених потужностях по цементу в 0,6 млн. тонн/рік і при власному споживанні 0,25 млн. тонн, немає сенсу змагатися на віддалених ринках цементу з такими гігантами - виробниками цементу в Україні, як Миколаївський завод - потужність 2,9 млн. т/рік і відстань від ВАТ “Івано-Франківськцемент” 100 км на Північний Захід, Кам”янець-Подільський завод – 3,8 млн. тонн/рік і відстань 150 км на Схід, Здолбунівський завод - 2,05 млн. тонн/рік і відстань 250 км на Північний Схід.
Керівництво ВАТ "Івано-Франківськцемент" здійснюють:
Загальні збори акціонерів
Спостережна рада
Правління акціонерного товариства
Контрольно - ревізійна комісія.
Керівництво також здійснюється відповідальними посадовими особами, включаючи Голову Правління та інших членів Правління, а також службовців, яких призначено на ці посади радою Правління.
На сьогоднішній день до складу ВАТ ”Івано-Франківськцемент” входять 5 основних виробничих цехів:
1. Гірничий цех;
2. Цементне виробництво;
3. Гіпсовий цех;
4. Азбестоцементне виробництво;
5. Цех залізобетонних виробів.
Гірничий цех розміщений на базі Дубовецького кар’єру вапняку і мергелю, знаходиться на відстані 15 км від ВАТ. Цех об’єднує кар’єри вапняку та мергелю і добрильно-сортувальне відділення з двома технологічними лініями. Потужність технологічних ліній: мергелю – 516 520 тис. т. та вапняку – 349 000 тис. т.
Цементний цех виробляє 8 типів цементу на 3 технологічних лініях.
Основа кожної з них-обертова піч.
Печі №1,2 АЕ 3,6х4,0х69 м, продуктивність 18 т/год.та піч №3 АЕ 3,6х90 м-продуктивністю 17 т/год.
На ВАТ “Івано-Франківськцемент” азбестоцементне виробництво займає 53% від всієї діяльності підприємства, і воно вважається основним.
Розташування ВАТ “Івано-Франківськцемент” дуже сприятливе саме для виробництва цементу та виробів з нього через те, що в області знаходяться великі поклади вапняку та мергелю - основних компонентів для виробництва цементу. Виробництво забезпечене трудовими та енергетичними ресурсами (природним газом та електроенергією), близькість до нафтопереробних заводів дає в перспективі. можливість використання відходів нафтопереробки для зменшення витрат на енергоносії, а до Львівсько-Волинського родовища вугілля –ефективний перехід на вугілля в якості палива.
Територію підприємства перетинають неелектрифікована магістральна залізна дорога та шосейна дорога міжнародного значення Порубне-Чернівці-Івно-Франківськ-Львів –Мостиська.
Розгалужена сітка під’їздних залізничних колій складає близько 8 км, сітка автодоріг більше 14 км. Основні види сировини для виробництва цементу –вапняк і мергель видобуваються на власному кар’єрі, який розташований на відстані 15 км по залізниці Івно-Франківськ-Галич в районі сіл Дубівці –Межигірці і доставляється на комбінат власним залізничним транспортом. Для регіону дуже важливе рішення і такої проблеми, як утилізація відходів Бурштинської ТЕС, : шлаки використовуються, як складова частина сировинної суміші та готової продукції –до 40 тонн на добу.
Успішне функціонування будь-якого підприємства в даному випадку ВАТ «Івано-Франківськцемент» залежить від рівня його забезпеченості елементами виробництва: засобами виробництва та робочою силою. В натурально-речовій формі засоби виробництва — це матеріальні ресурси. Матеріальні ресурси включають в себе сировину, комплектуючі, тару, паливо тощо.
Сировина - це продукція, яка добувається, або закуповується підприємством. Матеріали - це продукція, що виготовлена із сировини і пройшла певну переробку в галузях переробної промисловості.
Правильне групування товарно-матеріальних цінностей є важливою умовою для організації їх обліку, використання та управління ними. З цією метою виділяють такі групи товарно-матеріальних цінностей основні та допоміжні матеріальні ресурси, тощо: енергія, матеріали-замінники, напівфабрикати, спецодяг, тара, запасні частини, інструменти тощо.
Необхідною умовою виконання планів виробництва продукції, зниження її собівартості, зростання прибутку, рентабельності є повне і вчасне забезпечення підприємства сировиною та матеріалами необхідного асортименту і якості й економне використання їх.
Зростання потреби підприємства в матеріальних ресурсах може бути задоволено екстенсивним шляхом (придбанням чи виготовленням більшої кількості матеріалів та енергії) або інтенсивним (економнішим використанням наявних запасів у процесі виробництва продукції).
Перший шлях веде до зростання питомих матеріальних витрат на одиницю продукції, хоча її собівартість при цьому може і знизитися за рахунок збільшення обсягу виробництва і зменшення частки постійних витрат. Другий шлях забезпечує скорочення питомих матеріальних витрат і зниження собівартості одиниці продукції. Економне використання сировини, матеріалів та енергії рівнозначне збільшенню виробництва їх.
Джерелами інформації для аналізу матеріальних ресурсів є план матеріально-технічного постачання, заявки, угоди на постачання сировини та матеріалів, форми статистичної звітності про наявність і використання матеріальних ресурсів та про витрати на виробництво, оперативні дані відділу матеріально-технічного постачання, відомості аналітичного бухгалтерського обліку про надходження, витрати й залишки матеріальних ресурсів і т. ін.
Аналізуючи основні показники господарської діяльності ВАТ „Івано-Франківськцемент” за 2002-2004 роки можна зазначити, що за період 2002-2004 роки на підприємстві ВАТ „Івано-Франківськцемент” показники фондовіддачі і фондономісткості практично не змінились і склали відповідно 1,13 та 0,88 грн. На підприємстві виручка від реалізації продукції зросла більше ніж у 1,3 рази (від 191261,2 тис. грн. до 254420,2 тис. грн.). На підприємстві за цей період спостерігається деякий спад рентабельності основних фондів від 0,30 у 2002 р. до 0,28 2004 р. Все це свідчить про деякі проблеми у господарській діяльності підприємства.
Аналізуючи витрати на основні матеріали і сировину слід зазначити що за період 2002-2004 роки майже у двічі зросли витрати на мазут та на метилцелюлозу. Слід та кож відмітити, що в цілому витрати на сировину та матеріали по підприємству ВАТ „Івано-Франківськцемент” за 2002-2004 роки зросли на 41%. Це пов’язано з ростом випуску продукції з 165526 тис. грн. у 2002 до 226375 тис. грн.. у 2004 році.
Аналізуючи витрати на енергоносії слід зазначити, що витрати на природний газ за 2002-2004 рік зросли на 26%, витрати на вугілля зросли на 36%, витрати на мазут зросли на 94 %, а витрати на електроенергія зросли на 27%.
Аналізуючи структуру витрат на енергоносії за 2002-2004 роки слід відмітити, що процентний склад енергоресурсів за 2003-2004 не змінився, а за 2002-2003 роки процентний вміст вугілля збільшився на 3 %, а природного газу та електроенергії зменшився на 1% та 2% відповідно.
Аналізуючи витрати на основні матеріали слід відмітити, що в цілому витрати на основні матеріали за 2002-2004 рік збільшились на 47%, і серед них найбільш збільшились витрати (на 63%) на сукно технічне, а найменш зросли витрати на барит. Аналізуючи структуру витрат на матеріали за 2002-2004 роки слід відмітити, що процентний склад матеріалів за 2003-2004 не змінився, а за 2002-2003 роки процентний вміст мікркремнезему зменшився на 1 %.
Слід відмітити, що матеріаломісткість на підприємстві за період 2002-2004 у цілому зросла на 1,01 коп., у тому числі за рахунок зміни: обсягу випуску продукції на + 0,07 коп., структури виробництва на + 0,40 коп., питомої витрати сировини на + 0,46 коп., цін на сировину і матеріали на + 2,36 коп., відпускних цін на продукцію на - 2,28 коп.
Отже, можна зробити висновок про те, що на підприємстві у звітному періоді збільшилася частка продукції з більш високим рівнем матеріаломісткості. Збільшилася також витрата матеріалів на одиницю продукції, унаслідок чого матеріаломісткість зросла на 0,46 коп. Найсуттєвіший вплив на підвищення матеріаломісткості продукції справило зростання цін на сировину і матеріали у зв'язку з інфляцією. За рахунок цього чинника рівень матеріаломісткості підвищився на 2,36 коп. При цьому темпи зростання цін на матеріальні ресурси були вищими від темпів зростання цін на продукцію підприємства. У зв'язку зі зростанням відпускних цін матеріаломісткість знизилася, але не до такого ступеня, як вона зросла за рахунок попереднього фактора.
До основних організаційно-економічних напрямків економії матеріальних ресурсів відносяться: комплекси заходів, зв'язаних з підвищенням наукового рівня нормування і планування матеріалоємності промислової продукції, розробкою і впровадженням технічно обґрунтованих норм і нормативів витрати матеріальних ресурсів; комплекси заходів, зв'язаних із установленням прогресивних пропорцій, що полягають у прискореному розвитку виробництва нових, більш ефективних видів сировини і матеріалів.
На підприємстві ВАТ „Івано-Франківськцемент” є резерв зниження матеріальних витрат на виробництво запланованого випуску основних видив продукції за рахунок упровадження нових технологій і інших заходів і складає більше 5600 тис. грн., або 3,2 % від матеріальних витрат за 2004 рік.
Основні шляхи зниження матеріаломісткості продукції пов'язані з підвищенням якості сировини і матеріалів, застосуванням прогресивних і безвідходних технологій, зниженням втрат від браку, розширенням використовування вторинних ресурсів, посиленням контролю за використовуванням матеріальних ресурсів.
Керуючись вище приведеним аналізом ефективності використання матеріальних ресурсів в ВАТ „Івано-Франківськцемент” та використовуючи вищенаведену оцінку можливих резервів економії матеріальних ресурсів, можна запропонувати впровадити заходи з метою раціональнішого і ефективнішого використання матеріальних ресурсів і покращення ефективності виробництва в цілому:
При виготовленню цементу вищиї марки застосувати технологію з використанням розширяючої домішки ДР-1.
Впровадження інноваційних технологій зберігання і розробки сировини
Створення гарантійного запасу постачання матеріальних запасів.
Керуючись проведеним аналізом забезпеченості і використання матеріальних ресурсів, а також наведеною оцінкою можливих резервів зниження матеріальних витрат з’ясувалось, що значні витрати несе підприємство через незадовільну роботу матеріально-технічного постачання. Значні простої, а значить і втрати виникають через відсутність необхідних матеріалів, несвоєчасність їхнього поступлення. Таким чином, порушується безперервність виробництва. Щоб запобігти такій ситуації на підприємстві, пропоную створити гарантійний запас матеріальних запасів. За рахунок ліквідації простоїв, що виникли через відсутність сировини знизяться матеріальні витрати, що безперечно веде до зменьшення собівартості і внаслідок збільшення прибутку, зросте комерційна швидкість, що веде до збільшення проходки. Все це позитивно вплине на ефективність виробництва в цілому.
Подібні матеріали
-
Автоматизація обліку та оцінки незавершеного виробництва
09.01.2009 18:50 · Курсова робота за 2008 рік · Yura007
-
Аналіз ефективності використання виробничих ресурсів
21.02.2009 14:40 · Курсова робота за 2007 рік · sharan
-
Аналіз ефективності використання матеріальних ресурсів на ВАТ „Івано-Франківськцемент”
13.01.2010 19:48 · Дипломна робота за 2007 рік · kseniya_www
-
Аналіз стану і використання виробничих запасів
16.01.2012 17:17 · Курсова робота за 2011 рік · Irina
-
Аналіз стану і використання виробничих запасів (на матеріалах УДППЗ «Укрпошта»)
04.02.2011 23:48 · Курсова робота за 2010 рік · Irina
-
Аудит обліку товарно-матеріальних цінностей
27.02.2010 17:53 · Курсова робота за 2007 рік · Саша
-
Зниження матеріаломісткості послуг Яремчанського управління експлуатації газового господарства (УЕГГ)
14.02.2010 20:04 · Дипломна робота за 2006 рік · kseniya_www
-
Інформаційна система з обліку матеріалів, що публікуються на медичному Інтернет-порталі “Лікарінфо
17.02.2009 18:37 · Дипломна робота за 2004 рік · Kytsunia
-
Контроль наявності та руху виробничих запасів та їх облікового забезпечення
11.03.2009 09:38 · Дипломна робота за 2007 рік · Наталія
-
Облік будівельних матеріалів в діяльності аграрних підприємств
25.03.2012 21:49 · Курсова робота за 2011 рік · asaxu
-
Облік запасів на будівельних підприємствах
22.04.2007 19:50 · Курсова робота за 2004 рік · Leli4ek
-
Облік і аналіз МШП на матеріалах ВАТ Волиньгаз
02.03.2009 16:12 · Дипломна робота за 2008 рік · sanya
-
Облік і аудит виробничих запасів (ТОВ «Рапід-сервіс»)
17.11.2010 11:38 · Курсова робота за 2010 рік · віта
-
Облік матеріалів на підприємстві
16.12.2006 21:30 · Курсова робота за 2006 рік · лапочка
-
Облік матеріальних витрат та аналіз ефективності їх використання
14.02.2010 20:33 · Дипломна робота за 2009 рік · kseniya_www
-
Облік та контроль виробничих запасів
14.05.2009 01:35 · Дипломна робота за 2009 рік · Люба
-
Облік, аналіз і аудит виробничих запасів на підприємствах харчової промисловості
18.04.2009 12:52 · Дипломна робота за 2005 рік · kseniya_www
-
Облік, аналіз і аудит готової продукції основного виробництва та її реалізації на підприємствах спиртової промисловості
28.11.2006 11:08 · Дипломна робота за 2004 рік · Ленчик
-
Облік, аналіз і аудит матеріальних витрат підприємства
08.04.2011 19:36 · Дипломна робота за 2011 рік · kseniya_www
-
Облік, аналіз і аудит сировини і матеріалів на прикладі підприємства харчоконцентратної промисловості
18.04.2009 13:41 · Дипломна робота за 2008 рік · kseniya_www
-
Облік, аналіз та аудит виробничих запасів підприємства
22.11.2007 11:39 · Дипломна робота за 2007 рік · wepr
-
Облік, аналіз, аудит матеріальних витрат
05.08.2014 15:54 · Дипломна робота за 2012 рік · kseniya_www
-
Облік, аудит виробничих запасів та шляхи їх вдосконалення на прикладі агрофірми «Базис»,Уманського району, Черкаської області
14.03.2009 14:56 · Дипломна робота за 2007 рік · Darius
-
Облік, аудит та аналіз надходження і збереження тари , запасних частин , МШП та аудит ефективності їх використання (за матеріалами КПТФ “Киянка”)
08.12.2006 19:26 · Дипломна робота за 2002 рік · Misha
-
Облік, контроль та аналіз товарних запасів підприємства
18.04.2009 12:48 · Дипломна робота за 2005 рік · kseniya_www
-
Організаційні процедури аудиту виробничих запасів на ТзОВ «Альтаїр»
05.04.2009 16:29 · Курсова робота за 2008 рік · Оля
-
Організація бухгалтерського обліку товарних ресурсів, їх аналіз та аудит
12.02.2010 16:33 · Дипломна робота за 2007 рік · Аліна
-
Організація обліку і аналізу аудиту готової продукції та її реалізації
18.03.2010 14:23 · Дипломна робота за 2006 рік · yulma83
-
Організація управління матеріально - технічним забезпеченням та збутом готової продукції на підприємствах виробничої сфери
24.02.2009 15:39 · Курсова робота за 2007 рік · Бізіля Віталій
-
Особливості управління матеріальними запасами на підприємстві
23.11.2006 09:42 · Курсова робота за 2006 рік · alika
-
Перевірка операцій з надходження та вибуття запасів
01.03.2009 21:05 · Реферат за 2008 рік · АЛЕСЯ
-
Планування виробничих запасів на підприємстві
05.01.2010 20:32 · Курсова робота за 2008 рік · годз
-
Процес розробки програми закупівлі матеріально-технічних ресурсів
28.05.2010 14:03 · Курсова робота за 2009 рік · emma
-
Удосконалення руху матеріальних запасів з метою оптимізації обсягів запасів на складах підприємства
31.05.2010 10:20 · Курсова робота за 2009 рік · Elena
-
Фінансовий облік запасів підприємства на прикладі ВАТ "Рівненська фабрика нетканих матеріалів"
13.01.2009 22:25 · Курсова робота за 2007 рік · Терещук Тетяна
Подібні визначення
- Аналіз виконання плану матеріально-технічного забезпечення — Тарасенко Н. В.
- Аналіз ефективності використання матеріальних ресурсів — КостенкоТ.Д., Підгора Є.О., Рижиков B.C., Панков В.А., Герасимов А.А., Ровенська В.В., Тарасенко Н. В.
- Аналіз матеріалозабезпеченості виробництва — КостенкоТ.Д., Підгора Є.О., Рижиков B.C., Панков В.А., Герасимов А.А., Ровенська В.В., Тарасенко Н. В.
- Аналітичний облік запасів на підприємствах малого бізнесу — Е.П. Милявська, О.І. Жабін.
- Визначення вартості запасів — О. М. Губачова, С. І. Мельник
- Відображення запасів у фінансовій звітності — О. М. Губачова, С. І. Мельник
- Етапи проведення аудиту виробничих запасів — Іванова Н. А., Ролінський О. В.
- Мета та завдання аудиту виробничих запасів — Іванова Н. А., Ролінський О. В.
- Методи оцінки вибуття запасів — О. М. Губачова, С. І. Мельник
- Облік виробничих запасів — Гладких Т. В.
- Оптимізація запасів оборотних фондів на підприємствах — Семенов Г.А., Панкова М.О., Семенов А.Г.
- Організація обліку запасів на підприємствах малого бізнесу — Е.П. Милявська, О.І. Жабін.
- Оцінка впливу факторів матеріально-технічного забезпечення на обсяг виробництва продукції — КостенкоТ.Д., Підгора Є.О., Рижиков B.C., Панков В.А., Герасимов А.А., Ровенська В.В., Тарасенко Н. В.
- Оцінка запасів на підприємствах малого бізнесу — Е.П. Милявська, О.І. Жабін.
- Планування виробництва товарів — Хміль Ф. І.
- Показники ефективності формування запасів — Семенов Г.А., Панкова М.О., Семенов А.Г.
- Поняття та оцінка запасів — Гладких Т. В.
- Поняття та склад товарно-матеріальних запасів — О. М. Губачова, С. І. Мельник
- Предмет та об’єкт аудиту виробничих запасів — Іванова Н. А., Ролінський О. В.
- Принципи та завдання обліку товарно-матеріальних запасів — О. М. Губачова, С. І. Мельник
- Синтетичний облік запасів на підприємствах малого бізнесу — Е.П. Милявська, О.І. Жабін.
- Системи облік товарно-матеріальних запасів — О. М. Губачова, С. І. Мельник
- Управління матеріальними (товарними) запасами і матеріалопостачанням (товаропостачанням) — Хміль Ф. І.
- Управління матеріальними витратами — Давидович І. Є.
- Фінансове управління товарно-матеріальними запасами — Коваленко Л.О., Ремньова Л.М.