Курсова робота «Організація системи міжбанківських розрахунків в Україні», 2008 рік

З предмету Банківська справа · додано 01.12.2009 19:50 · від Саша · Додати в закладки
35 грн Вартість завантаження

Зміст

Вступ 3 Розділ I. Економічна суть і необхідність міжбанківських розрахунків 5 1.1. Суть міжбанківських розрахунків 5 1.2. Кореспондентські відносини як необхідна умова для проведення міжбанківських розрахунків 9 Розділ II. Здійснення міжбанківських розрахунків через систему електронних платежів 12 2.1. Завдання, функції та принципи організації роботи СЕП 12 2.2. Функціонування СЕП НБУ 16 2.3. Внутрішньобанківська платіжна система 22 Розділ III. Здійснення міжбанківських розрахунків через прямі кореспондентські відносини та використання НСМЕП 24 3.1. Здійснення міжбанківських розрахунків через прямі кореспондентські відносини 24 3.2. Характеристика НСМЕП 29 3.3. Підсумки роботи НСМЕП у 2007р 30 Висновок 31 Список використаної літератури 34 Додатки 36

Висновок

У ринковій економіці щодня укладається безліч угод. Безготівкові платежі між суб'єктами підприємницької діяльності здебільшого не можуть бути завершені в межах одного банку, тобто без розрахунків між установами, що їх виконують. Отже, всі розрахунки за угодами суб'єктів підприємницької діяльності, рахунки яких відкриті в різних банках, є міжбанківськими розрахунками.

Міжбанківські розрахунки — це система здійснення та регулювання грошових вимог та зобов'язань, які виникають між банками, їх філіями та клієнтами.

Лише на основі цих розрахунків можна завершити розрахунки між суб'єктами господарської діяльності з купівлі-продажу товарів (послуг), з фінансовими органами щодо сплати податків, з позабюджетними фондами щодо перерахування внесків тощо.

Певна частина міжбанківських розрахунків слугує для економічних зв'язків самих кредитно-фінансових інститутів, наприклад, при розміщенні грошових коштів у формі депозитів і кредитів, при переобліку векселів, отриманні від НБУ кредитів в порядку рефінансування, купівлі та продажу цінних паперів, у тому числі державних.

Передбачені такі форми проведення міжбанківських розрахунків:

- через Національну систему електронних платежів (СЕП), що функціонує при Національному банку України;

- через власні платіжні системи банківських установ, узгоджені з Національним банком України;

- через прямі кореспондентські відносини між комерційними банками.

Міжбанківські розрахунки в Україні (тобто ведення коррахунків, формування розрахунково – платіжних документів, їх передавання, транспортування, приймання, оброблення, контроль та захист інформації, списання та зарахування коштів по рахунках тощо), здійснюються із застосуванням електронних засобів. Кожний банк розробляє свою мережу електронних засобів здійснення платежів.

Для забезпечення міжбанківських розрахунків створюються спеціальні платіжні системи. Їх організація в різних країнах неоднакова, що зумовлено традиціями, рівнем розвитку банківської справи, масштабами запровадження новітніх комп'ютерних технологій у банківську практику тощо. Україна відносно недавно приступила до розбудови своєї банківської системи. Однак, вивчивши кращий світовий досвід та запровадивши найсучасніші комп'ютерні технології, вона створила досить оперативну, ефективну й надійну систему міжбанківських розрахунків — Систему електронних платежів (СЕП), що відповідає світовим стандартам. Ця система розбудована на державному рівні, оскільки ініціатором і організатором її був НБУ. Через неї здійснюється переважна частина міжбанківських розрахунків в Україні, вона спроможна задовольнити потреби в розрахунках усіх банків.

Система електронних платежів (СЕП) НБУ — це загальнодержавна платіжна система, яка забезпечує здійснення розрахунків в електронній формі між банківськими установами (та їх філіями) як за дорученням клієнтів, так і за зобов'язаннями банків один перед одним на території України.

Крім Системи електронних платежів, міжбанківські розрахунки можуть здійснюватися і через інші системи, а саме:

- внутрішньобанківську платіжну систему (ВПС);

- комбінацію систем ВПС і СЕП;

- міжнародні системи електронних розрахунків, наприклад SWIFT;

- двосторонні прямі кореспондентські відносини.

Аналіз статистичних даних роботи системи електронних платежів Національного банку щодо переказу коштів між банками свідчить про те, що система протягом 9 місяців 2008 року успішно виконувала покладені на неї функції державної системи міжбанківських розрахунків, повністю задовольняла потреби її учасників у переказі коштів, забезпечувала максимальну швидкість, прозорість, високий рівень безпеки та надійності проведення платежів.

Перед завантаженням, ви можете звернутися до адміністратора сайту, та ознайомитися з роботою через Skype (live:intellectnova)

Завантаження буде доступне після авторизації та поповнення балансу на 35 грн

Зайти на сайт

Забули пароль? Ще не зареєстровані?

Подібні матеріали