Дипломна робота «„Лебяжий город" (Лебедин в XVII-XVIII ст.)», 2008 рік

З предмету Історія · додано 26.05.2009 09:20 · від Olexa · Додати в закладки
75 грн Вартість завантаження

Зміст

Вступ 3 РОЗДІЛ І. Відродження після спустошення. Заселення Лебединщини 1. Перша хвиля заселення Лебединщини 4 2. Друга хвиля еміграції, заснування м. Лебедин 11 Розділ іі. Лебединщина в xvii – xviii 1. Небезпечне сусідство 19 2. Лебединська сотня 22 3. Лебединщина в подіях Північної війни 1700 – 1721 рр 38 4. Наступ Російського уряду на права українців 54 5. Скасування полково-сотенного устрою Слобідської України 69 РОЗДІЛ ІІІ. Соціально-економічний розвиток краю в XVII – XVIII ст. 1. Соціальний устрій 75 2. Розвиток сільського господарства 81 3. Торгівля 85 4. Промисли 88 Висновок 98 Список використаної літератури 99

Висновок

Як і більшість міст Слобожанщини, Лебедин виник в роки масового переселення українців (черкас), посиленого невдачами у визвольній війні українського народу проти панської Польщі проводом Богдана Хмельницького.

В дорожніх замітках мандрівників першої половини XIX століття читаємо: "Лебединский уезд особенно известен жителям Харьковской губернии своим редчайшим местоположением... Не только на Украине, но и в целой России найдется весьма мало таких мест, каковы окрестности Лебедина".

І це дійсно так. Якою б дорогою ви не під'їжджали до Лебедина: чи з півночі — старим Московським шляхом, чи з південного заходу — Сагайдачним шляхом, яким прийшли сюди перші поселенці, ви неодмінно відчуєте над собою лагідний помах крила білого птаха. Саме тут, серед розкішних борів, розкинулось озеро Лебедів, яке й дало назву місту. Білий лебідь на гербі міста — символ миру і доброти, символ малої батьківщини, символ любові і щедрості лебединців.

У перші десятиліття існування місто було одним з перших військово-адміністративних пунктів по лінії тимчасового розмежування з Польщею, а також надійним укріпленням від набігів татар. В 1659 році населення Лебедина виступило проти військ гетьмана І.Виговського, а в 1668 році витримало облогу кримських татар і гетьмана І.Брюховецького. Населення Лебедина зростало дуже швидко. Уже в 1660 році за реєстром "Розборних книг" у ньому проживало до 1500 осіб чоловічої статі.

Від часів Петра І рос. уряд почав чимраз більше втручатися у внутр. життя слобідських полків і обмежувати їх автономію. 1732 цариця Анна Іванівна скасувала автономію, але 1743 її відновила Єлисавета Петрівна й видала жалувану грамоту для всіх слобідських полків. Нарешті, Катерина II маніфестом 28. 7. (8. 8.) 1765 ліквідувала коз. устрій і слобідські полки та ввела рос. установи. Замість розформованих коз. полків, утворено регулярні гусарські полки. Слобідських козаків і підпомічників перетворено на т. зв. Військових обивателів, козацьку старшину зрівняно з російським дворянством.

Щодо дати заснування Лебедина існує декілька суперечливих версій. В різних історичних джерелах час заснування міста відноситься до 1616 р., осені 1651р., 1652р., 1653р., 1654р., 1655р., 1658р. і 1659 р. У "Белгородской сметной ведомости" за 1678 р. вказується, що м. Лебедин побудовано на річці Вільшанці 1652 рок у. Цю дату можна вважати офіційною датою заснування міста. Вона найчастіше зустрічається в історичних документах та енциклопедіях.

Стосовно назви міста Лебедина в істориків теж існує кілька думок. Назва міста походить від назви озера Лебединого, на якому в давнину, за переказами старожилів, сідали великі зграї білих лебедів. Є ще думка, що назву міста принесли із собою переселенці. Назву з містечка Лебедин, що на Черкащині (нині село Шополянського району). Восени 1658 року це поселення увійшло в козацький реєстр під назвою "Лебяжий город".

Історія Лебединщини тіснопов’язана з історією всієї України, яка боролась за свою незалежність.

Перед завантаженням, ви можете звернутися до адміністратора сайту, та ознайомитися з роботою через Skype (live:intellectnova)

Завантаження буде доступне після авторизації та поповнення балансу на 75 грн

Зайти на сайт

Забули пароль? Ще не зареєстровані?