Дипломна робота «Конфлікт у молодих сім’ях», 2008 рік

З предмету Соціологія · додано 09.05.2009 23:06 · від Марина · Додати в закладки
75 грн Вартість завантаження

Зміст

Вступ 4 Розділ і. Типові міжособистісні конфлікти у одружених 7 1.1. Особливості шлюбно-сімейних і родинних відносин 10 1.2. Специфіка сімейних конфліктів 11 1.3. Класифікація сімейних конфліктів 13 1.4. Психотравматичні наслідки конфліктів 14 1.5. Умови стабільності подружніх відносин 15 1.6. Попередження і вирішення сімейних конфліктів 17 1.7. Усунення конфліктів між подружжям 19 Висновки до і розділу 21 Розділ іі. Інструментарій та методологія дослідження конфлікту в молодих сім’ях 22 2.1. Методи корекції сімейних відносин 23 2.2. Психологічне консультування конфліктних сімей 25 2.3. Етапи психологічного консультування 27 2.4. Типологія сімей 28 2.5. Напрями та зміст соціально-педагогічної роботи з проблемними сім'ями 33 Висновки до розділу іі 42 Розділ ііі. Вивчення причин конфліктності в сім'ї в період первинної адаптації 43 3.1. Виявлення схильності молодого подружжя до конфліктності 43 3.2. Вивчення ступеня задоволеності шлюбом в молодої сім'ї в період первинної адаптації 45 3.3. Вивчення рівня задоволеності відносинами в парі 48 3.4. Аналіз суперечностей, які лежать в основі виникнення конфліктів в молодому подружжі 51 3.5. Методика запобігання конфліктам в молодій сім'ї, пропонована молодому подружжю 62 Висновки до ііі розділу 63 Розділ іv. Цивільна оборона та охорона праці 64 4.1. Захист населення в надзвичайних ситуаціях 64 4.2. Охорона праці 74 Висновки до іv розділу 85 Загальні висновки 87 Список використаних джерел 90 Додатки 96

Висновок

Сім’я - це модель групи, що являє собою біологічну цілісність, сумісність поведінкового, емоційного і когнітивного рівнів, яка регулює не лише стійкість шлюбу, але й визначає формування особистості і забезпечує задоволеність партнерів.

Подружня гармонія складається із багатьох компонентів, серед яких головним є рівень культури і вихованості людини, індивідуально-типологічні якості, національні традиції і звичаї, соціальні установки і цінності та ін. Гармонія в сім'ї включає також всі сторони міжособистісних стосунків, сексуальну та поведінкову відповідність. Нормальні сексуальні взаємини є найважливішим фактором, який визначає успішність сімейного життя.

У наш складний час проблема конфліктних взаємовідносин набула особливо важливого значення. Та це і зрозуміло. Адже у всіх сферах суспільного життя – економічний, політичний, культурний і т.п. – постійно тримається висока напруга. Вона має об’єктивні причини. «завдяки» їм ми можемо спостерігати різноманітні суперечки і сутички в сім’ї.

Грунтом, основою для виникнення конфлікту може бути навіть дрібниця, що стала останньою краплею і переповнила вінця терпіння людини. Як наслідок маємо і суб’єктивні причини: незадоволення собою та іншими сприяє виникненню конфліктів, викликає негативні емоції, роздратування, нестриманість. Людина постійно знаходиться у стані переборювання труднощів, тобто внутрішнього конфлікту.

Виникнення порушень у сімейних взаєминах, як правило, пояснюється наявністю значної дистанції між членами родини, пов'язаної з прагненням уникнути контакту, неприйняттям особистості партнера або надмірною емоційною зосередженістю на ньому, що виявляється в опіці, захисті, над-мірній вимогливості та спробі будь-що підігнати його під уявлюваний образ чоловіка, дружини або дитини.

У взаєминах подружжя в період першої фази сімейного життя часто виникають негаразди, пов'язані з надмірною емоційною зосередженістю на партнерові, щільною опікою його і жорсткою вимогливістю щодо образу чоловіка чи дружини, Це саме простежується нерідко і в сім'ях з однією дитиною, на якій сфокусовані всі почуття й турботи батьків. У пізніших фазах подружнього життя та в його кризові періоди джерелом сімейних чвар частіше виступає емоційна дистанція.

Реалізація тих чи інших установок подружжя в сімейних взаєминах створює певну соціально-психологічну картину родинного життя, яка виявляється у специфічному її укладі. Усталилася думка, що кожна сім'я мас притаманний тільки їй одній індивідуальний стиль родинних стосунків (систему прийомів впливу один на одного та ін.). Дослідження стилю взаємин у сім'ї передбачає їх класифікацію для надання цілеспрямованої психологічної допомоги в налагодженні сімейних стосунків.

Більшість існуючих типологій сімей розроблена на основі виявлених особливостей спілкування і міжособистісних стосунків у сім'ї, що зумовлюють певну взаємодію членів родинної групи і властиві тільки їй способи впливу подружжя один на одного і на дітей. Визначивши тип сім’ї, психологу значно легше працювати з цією сім’єю.

В умовах сьогодення дуже важко створити міцну неконфліктну сім’ю. Велику руйнівну роль відіграють такі чинники як незадовільний економічний стан сім’ї зокрема і держави в цілому, сексуальна революція, яка знецінила роль сім’ї як такої, натомість запропонувавши альтернативні її форми. Почастішали випадки розлучення, коли партнери розходились через те, що не задовольняли один одного в статевому відношенні, при чому цей критерій нерідко ставився вище, аніж, скажімо, матеріальне становище.

Ще одним чинником є жіноча емансипація, з появою якої значно почастішали розлучення, оскільки жінки перестали залежати від чоловіків в економічному і соціальному відношенні.

Великий вплив на молоду сім’ю мають їх батьківські сім’ї. Навіть якщо молодята живуть окремо і батьки не можуть втручатись в їх справи, дається взнаки батьківське виховання. Насамперед тут йдеться про гіпер- або гіпоопіку. Ще одним чинником, що впливає на гармонійність сім’ї, є психологічна готовність до шлюбу i сімейного життя - багатоаспектна проблема, яка включає в себе питання формування психологічної статі особистості, її розвиток, оволодіння стереотипами чоловічої i жіночої поведінки.

Благополуччя сім’ї залежить від специфіки засвоєних ролей чоловіка i дружини, батька i матері. Знання i уявлення про себе як людину певної статі iз специфічними для чоловіка i жінки потребами, ціннісними орієнтаціями, мотивами, інтересами i формами поведінки, а також уявленнями про сімейне життя служать психологічним фоном шлюбу i впливають на мiжособистiснi відносини подружжя.

Перед завантаженням, ви можете звернутися до адміністратора сайту, та ознайомитися з роботою через Skype (live:intellectnova)

Завантаження буде доступне після авторизації та поповнення балансу на 75 грн

Зайти на сайт

Забули пароль? Ще не зареєстровані?

Подібні матеріали