Вчені створили "атомну ялинку" Автор: lesya · Опубліковано: 26.12.2014 23:26 · Розділ: Нові технології

Може видатися, що вчені – люди, позбавлені емоцій у всьому, що не торкається справи їхнього життя. Але ні: і їм не чужі маленькі радощі звичайних людей. І вони також готуються до Різдва, прикрашаючи ялинку.

Щоправда ялинка у вчених, принаймні у британських, незвичайна, а... найменша у світі.

Складається творіння професор Філіпа Моріарті всього з сорока двох атомів. Перша у світі атомна ялинка, так би мовити.

Ялинка, складена з атомів
Ялинка, складена з атомів

Філіп Моріарті є професором фізики в Школі фізики та астрономії при Ноттінгемському університеті.

Одним із напрямів досліджень та роботи професора є наука нанометричних масштабів. Особливо йому подобається експериментувати з одним атомом та проводити маніпуляції з молекулами за допомогою скануючих зондів. Тому й створення мікродерева з атомів, по суті, є його прямою спеціальністю.

Дерево, як уже зазначалося вище, складається з сорока двох атомів, і така кількість складових вибрана невипадково – у книзі «Автостопом по галактиці» номер сорок два є «відповіддю на головне питання життя, всесвіту, і всього, що є». Принаймні, так вважає автор книги Дуглас Адамс.

Вчений розповів, що створити таку ялинку – справа проста, ось якщо не враховувати всі складнощі процесу розробки та установки нанолітографічної машини, здатної витісняти атоми водню з поверхні кремнію шляхом використання імпульсів електронів.

Все, що слід зробити, щоб створити ялинку, якщо апарат вже встановлено, це виготовити спеціальний шаблон – решту роботи наногігант зробить за вас. Вчений каже, що було б легше зробити ялинку ще менших розмірів, однак тоді вона не містила б сорока двох атомів.

Якщо вас зацікавило, що це за магічний літографічний процес, читайте далі – професор спробував пояснити технологію. За його словами, машина – це «сфокусований промінь з вектором сканування, що має можливість змінювати розміри пучка світла. Його динамічна система корекції усуває розфокусування в результаті відхилення променя. Система є універсальною та допомагає у вивченні нових рубежів у галузі нанотехнологій, в тім числі й у фундаментальних дослідженнях електронних пристроїв, оптичних елементів та передових оптичних і літографічних нано-відбитків».

У всьому цьому, каже учений, найбільш вражаючим є той факт, що тепер людина навчилася маніпулювати процесами на атомному рівні, а це вже та й щось.


Інші новини розділу

 • Цікаві факти про компресор

  Цікаві факти про компресор · Jane Holiday · 19.05.2017 12:02

  Компресор – це енергетична машина чи пристрій для підвищення тиску (стискання) та переміщення газоподібних речовин. «Батьком» компресора був насос, він винайдений тисячу років тому. Зараз вони використовуються в найрізноманітніших галузях промисловості.


 • Стиснене повітря - новий спосіб збереження енергії

  Стиснене повітря - новий спосіб збереження енергії · kseniya_www · 15.04.2017 21:14

  Канадська компанія Hydrostor розробила нову систему зберігання енергії на основі стисненого повітря, яка дешевша літій-іонних акумуляторних батарей, а також не використовує природний газ, як це роблять інші системи такого типу.


 • 2017: найочікуваніші гаджети

  2017: найочікуваніші гаджети · Anastasia · 16.01.2017 10:19

  Минулий рік не відзначився революційними новинками у сфері широкого вжитку. Прозорі чи гнучкі смартфони не з’явилися на ринку, а гаджети, які працюють за допомогою безпровідної зарядки акумулятора, без сумніву потрібно вдосконалювати. Також відкритим залишається питання про заряд звичних акумуляторів, які при інтенсивному використанні смартфону працюють не більше одного дня. До вашої уваги підбірка апаратів, які будуть конкурувати на ринку і зацікавлять суспільство у 2017.


 • Найкращі технологічні новинки 2016

  Найкращі технологічні новинки 2016 · Anastasia · 09.01.2017 13:35

  Минулий рік видався багатим на техно-новинки в сфері віртуальної реальності та використання дронів. Не менш важливим є представлення концепту «сонячного даху», що у майбутньому дасть можливість позбавитися електроенергії. Інтенсивність розвитку саме цих відгалужень зумовлена в першу чергу потребою людства у збереженні екологічної системи нашої планети.


 • Як вибрати праску?

  Як вибрати праску? · Anastasia · 04.01.2017 17:06

  Вдома ми користуємося багатьма гаджетами, які спрощують нам життя і допомагають виглядати на всі сто. Тому при виборі праски для домашнього вжитку ще в магазині слід звертати увагу на такі дрібниці як поверхня, якість ручки та допоміжні деталі. Далі декілька корисних порад, щоб обрати найоптимальніший варіант за співвідношенням ціна - якість.