Сучасний прототип сірника видумав Уолкер Автор: kseniya_www · Опубліковано: 10.12.2014 16:33 · Розділ: Цікаві факти

Ще зі шкільної парти кожна людина знає, яку роль відігравало вогнище в житті первісної людини.


Воно дарувало життєдайне тепло, гарантувало від небезпеки нападу хижаків, зрештою, значно урізноманітнило нехитре меню. Та не варто далеко ходити за подібним досвідом і блукати в історичних нетрях. Досить вдома на якийсь час залишитися без сірників (ситуація рідкісна, але цілком реальна), як проблема постане у всій своїй «красі». Це джерело вогню є обов'язковим предметом, яке входить у вещи в поход для выживания, щоправда, коли не хочеться добувати полум`я тертям.

Сірники в тому вигляді, якими ми їх знаємо сьогодні, з`явилися в обігу лише на початку позаминулого 19 століття, так що у 2026 році вони мали би святкувати свій двохсотлітній ювілей. Їх придумав англієць Джон Уолкер. Як багато інших геніальних винаходів, це також було зроблено випадково.

Уолкер спершу пробував свої сили в хірургії, навіть асистував при проведенні операцій. Потім відчувши, що це не його покликання, став займатися хімічними дослідами. Серед питань, які він постановив собі вирішити, було легке і зручне добування вогню. Так що рано чи пізно він все ж дійшов би до свого відкриття, але це сталося набагато швидше. Він проводив досліди з різними хімічним речовинами і їхніми сумішами. Якось він поєднав сульфід сурми, хлорат калію, сірку і клей.Розмішував він такий розчин патичком. Суміш засохла на кінчику «інструмента», а Джон, взявши його до рук, ненароком доторкнувся до стінки нагрітого каміну. На його здивування, прообраз першого в світі сірника спалахнув, і Уолкер зрозумів, що нарешті досяг бажаного результату.

Уже незабаром Джон налагодив невелике серійне виробництво сірників. В одну коробочку входило їх 50 штук, а коштували вони один шилінг. До набору додавався кусок наждачного паперу, чиркнувши об який і можна було добути вогонь. Винахідник назвав свій виріб «Конгривами» на честь маловідомого тепер винахідника Уїляма Конгрива, також англійця. Мабуть, він був палким прихильником його творчості. Незважаючи на корисність і зручність, сірники не відразу отримали визнання в народі і за два роки він продав лише 250 пачок. Хоча дехто вважає, що для кустарного виробництва це досить непоганий показник.

Він принципово не став патентувати свою розробку, вважаючи, що вона має бути надбанням всього людства, хоча фізик Майкл Фарадей і радив йому закріпити за собою авторські права. Сам Джон Уолкер не зумів розбагатіти на сірниках і навіть не став відомим за свого життя. Визнання, як це не раз траплялося в історії, прийшло до нього вже після смерті.


Інші новини розділу