Імовірна історія офісного крісла Автор: kseniya_www · Опубліковано: 03.11.2014 13:39 · Розділ: Цікаві факти

Давній людині, яка була зайнята постійними пошуками їжі, не було коли просиджуватися. Полювання на мамонта чи ще якусь дичину займало весь вільний час, але присісти десь на камінь чи пеньок, мабуть, дозволяв собі кожен мисливець. Історія виникнення крісла губиться десь в глибині століть. Проте, не все так безнадійно, як може здатися на перший погляд.

Історично достовірним фактом є той, що в Давньому Єгипті користувалися звичними нам лавочками і табуретками. Та якось, стверджує легенда, під час церемонії поховання одного із фараонів хтось із можновладців упав з лавочки. Це було визнано поганою прикметою, і щоб уникнути такого в майбутньому, єгипетськими майстрами були придумані підлокітники. Але це не більше, ніж міф. Крісло було відоме також і в Давній Месопотамії (3-тє тисячоліття до н.е.).

Можна стверджувати, що концепція крісла виникла тоді, коли виникла потреба в довгому сидінні. Не дивно, що воно стало прерогативою вінценосних осіб. Крім того, що виріб цей був непростий у виготовленні, зіграв і практичний момент. Кому, як не їм, доводилося висиджувати цілими днями, вирішуючи державні справи, приймаючи скаржників та вершачи суд. На табуретці чи лавочці багато не повирішуєш і довго не посидиш. Так із суто практичної необхідності і виникло крісло в тому вигляді, в якому воно існує і досі (зі спинкою, з підлокітниками). Та ж проблема, до речі, актуальна і для теперішніх комп’ютерщиків, але для її вирішення достатньо купить офисные кресла.

Варто зазначити, що в Давній Греції в часи Одіссея було все навпаки. Там крісло призначалося для жінок і дітей, в той час, як чоловіки воліли лежати на тапчанах і вести неквапливі і розважливі бесіди. Це зовсім не спростовує попередню версію, оскільки мова не йде про крісла зі спинкою.

В Давньому Римі крісло було ознакою заможності і соціального статусу, тому за кожним із них раби носили складані крісла. Тип крісла, табуретки, лавочки, якими дозволялося користуватися тим чи іншим прошаркам, в багатьох культурах відповідав ієрархії в суспільстві. Лише приблизно в 17-столітті крісло починає втрачати це своє призначення, ставши не лише троном, а й поволі набуваючи рис звичайних меблів. Вважається, що лише в середині 19-го століття крісло стало доступним для масового споживача, коли віденський столяр Михайло Тонет придумав виготовлювати меблі зі гнутої деревини.

Хто і коли придумав додати до звичайного крісла вертушку і колесики, достовірно невідомо, незважаючи на відносну новизну виробу. Зате всі тепер успішно використовують цей простий винахід. Достатньо сказати, що щорічно в світі продається 70-100 мільйонів офісних крісел (в США – приблизно 18 мільйонів, в Німеччині - 15 мільйонів, в Росії – біля 3-ьох мільйонів).


Інші новини розділу