В ПАР жили доісторичні інженери Автор: Вікторія · Опубліковано: 14.08.2009 17:49 · Розділ: Наука

Людина використовувала вогонь для вдосконалення своїх кам'яних інструментів вже десятки тисяч років тому, якщо вірити висновкам вчених, які вивчали стоянки первісних людей в ПАР. Теплова обробка може служити своєрідним містком між використанням вогню для приготування їжі - починаючи з 800-тисячолітньої давності - і виробництвом кераміки, яке почалося приблизно 10 тисяч років тому. Свідчення доісторичного новаторства, було знайдене на південноафриканському узбережжі, при проведенні розкопок поселення середнього кам'яного віку.

"Ми виявили, що, навіть, 165 тисяч років тому люди використовували вогонь не тільки для приготування їжі, освітлення житла або захисту, - розповів провідний спеціаліст з Державного університету Арізони (США), Кайл Браун. - Я думаю, термообробку каменю можна вважати Зорею людської інженерії. Адже, одна з тих речей, які роблять нас, людей, унікальними, полягає в тому, що ми можемо виокремлювати предмети з нашого оточення і вдосконалювати їх, підлаштовуючи під свої потреби, а це і є інженерія", - пояснює вчений.

Є наукові докази того, що поводитися з вогнем - з метою приготування їжі - людина могла вже 800 тисяч років тому. А потім, близько 10 тисяч років тому, люди використовували вогонь для виготовлення керамічних виробів і для добування заліза та міді з руди. Але до цього часу науці не було відомо жодних фактів, які б пов'язували ці дві стадії застосування вогню. "Ранні люди, що мешкали тут, схоже, зуміли зробити величезний стрибок у розвитку", - відзначає Браун.

Теплова обробка робить камінь більш крихким, завдяки чому від нього легше відколюються невеликі фрагменти з тонкими і гострими краями - на зразок сучасної небезпечної бритви. Ці інструменти прекрасно підходили для розрізання шкір тварин або виготовлення одягу. Однак такий крихкий камінь вже не годиться, приміром, для сокири, якою обробляли деревину, з нього не зробиш лопату чи знаряддя для обробки іншого каміння.

Кам'яні інструменти, виявлені в ПАР, були зроблені з твердого і міцного матеріалу, схожого на кварцит. Дослідивши територію в радіусі 50 кілометрів від місця розкопок, археологи так і не змогли знайти породу, яка підійшла б для відтворення стародавнього інструменту: древні майстри використовували невідомі різнокольорові камені з неоднорідною текстурою, які виявилися більш червоними, гладшими, крихкішими та блискучішими в порівнянні з відомим нам кварцитом.

"Те, на пошуки чого, ми витратили шість років, виявилося просто в нас під носом, - говорить Браун. - Треба було просто розвести багаття, покласти в нього камінь, а потім витягти. .. Можу собі уявити, що відчували перші люди, коли, провівши таку операцію, зрозуміли: це змінить все їхнє життя".

Будучи археологом-експериментатором, Браун спробував відтворити технологію теплової обробки. "Вогнище вимагає наявності неабиякї кількості палива, яким варто запастися заздалегідь, - розповідає він. - Камінь необхідно закопати на кілька сантиметрів в пісок під майбутнім багаттям і, поступово, протягом 12 годин, збільшувати інтенсивність полум'я. Після цього, протягом близько 5 годин, підтримувати відносно стабільну температуру (300 градусів). Опісля, можна перейти до зниження температури, але робити це слід поступово, щоб камінь, не тріснув. Вся процедура займає 10 або навіть 20 годин", - додав вчений.

Приблизно в той період, коли первісні люди на півдні Африки почали проводити термообробку каменю, вони вже вміли здобувати морепродукти і виготовляти пігментні барвники (наприклад, розмелювати охру). "Це були дуже досвідчені люди, які поширилися за межі Африки і згодом населили весь світ", - говорить Браун.

Схоже, що теплова обробка каміння була відома людям вже 165 тисяч років тому, але широко застосовування набула значно пізніше, лише близько 70 тисяч років тому. Причини цього поки невідомі.

Джерело 24news.ru


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.