Генієм може стати кожен Автор: Вікторія · Опубліковано: 14.08.2009 12:51 · Розділ: Наука

Синдром саванта (від франц. savant - вчений), - прояв у людини екстраординарних здібностей, розвивається найчастіше як вторинні наслідки порушення загального розвитку або черепно-мозкової травми. Такі люди можуть розмовляти на 30 мовах, проводити в усній формі складні підрахунки або ж вирізняються неймовірними художніми талантами.

Поряд з феноменальною пам'яттю у савантів є своє власне сприйняття світу. Для них все навколишнє - це складна структура з окремих компонентів, в той час як більшість людей бачить світ як єдину картину. Зазвичай, наш мозок, при отриманні сигналів із зовнішнього середовища, в процесі складної обробки та фільтрації, створює цілісний образ навколишнього світу. Наприклад, з набору нот ми чуємо музику. По суті справи нам не цікаво, яка нота прозвучала і важлива лише їх взаємодія - мелодія. Маленькі діти, на відміну від нас, як і саванти бачать світ "по шматочках".

Вони загострюють свою увагу на окремих елементах. Цим можна пояснити здатність до швидкого вивчення мови. Чуючи пропозиції, діти чітко вловлюють окремі слова. Але ж і ми теж колись це вміли, чи, можливо, звичайній людині варто, вже в зрілому віці, згадати забуті навички? Адже є люди, які з тої чи іншої причини, володіють подібними здібностями і в дорослому віці.

Австралійський вчений, Алан Стайдер, який спеціалізується на вивченні функціонування мозку, припустив, що допомогти людині деталізовано сприймати оточуюче середовище можна за допомогою впливу на мозок магнітними імпульсами. Щоб довести свою теорію він провів дослід, в якому брали участь 11 здорових пацієнтів. Протягом 15 хвилин вони піддавалися магнітній стимуляції. До, під час і після цього процесу пацієнти повинні були намалювати по пам'яті собаку, коня або людину. На це завдання їм виділялося не більше однієї хвилини. У 4 з 11 пацієнтів магнітна стимуляція викликала суттєві зміни в техніці малювання, яке проявилося в значній деталізації зображення.

Інший експеримент був проведений в 2006 році, під час якого добровольцям було запропоновано порахувати кількість елементів, зображених на екрані монітора. Їх кількість коливалася в межах від 50 до 150. 10 з 12 людей продемонстрували можливість точно вгадувати кількість елементів під час магнітної стимуляції. Але після завершення дії магнітних хвиль, всі пацієнти поверталися до звичайного, притаманного їм процесу сприйняття навколишнього світу.

Теорія Алана Стайдера, що в кожному з нас приховані екстраординарні здібності саванта, тільки одна з багатьох теорій в галузі вивчення людського мозку. До подібних висновків про багатогранність невивчених можливостей людини приходили й інші вчені.

Джерело digest-news.ru


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.