Дискусії на тему "Чи існує життя на Марсі?" тривають Автор: Lesly · Опубліковано: 13.08.2009 11:55 · Розділ: Наука

Якщо на Марсі й існують які-небудь живі організми, то найбільш ймовірно вони не заселяють поверхню планети чи її приповерхневі шари, підсумували вчені, що займалися вивченням марсіанського метану, - газу, який на Землі тісно пов’язаний з біологічними процесами.

Відкриття скупчень метану біля поверхні червоної планети цього року, спровокувало виникнення теорій про те, що тут можуть жити підземні колонії мікроорганізмів. Однак швидкий розпад газу наводить на думку, що природне середовище Марсу, найбільш ймовірно, не здатне забезпечити сприятливих умов для підтримання життя.

Комп’ютерні моделі приводять до висновку, що якщо хімічні реакції на поверхні планети є причиною швидкого зменшення вмісту метану на Марсі, "залишається дуже мала доля ймовірності того, що життя у відомих нам формах може існувати на даний час, або свідчення існування живих організмів в минулому могло зберегтися в поверхневих шарах землі", - вважають Френк Лефевр (Franck Lefevre) та Френсіс Форже (Francois Forget) з Університету П’єра та Марії Кюрі (Universitaire Pierre et Marie Curie), що в Парижі.

На Землі, основна частка метану вивільняється в атмосферу внаслідок життєдіяльності великої рогатої худоби і бактерій заболочених районів та сміттєзвалищ. Метан також продукується в результаті геотермальних процесів, таких як виверження вулканів та зменшення кількості вугілля.

Вчені намагаються зрозуміти не тільки ті процеси, які спричиняють вивільнення метану в марсіанську атмосферу, але й ті, які сприяють його розпаду. Взагалі, цей газ повинен би існувати на Марсі протягом століть та бути рівномірно розподіленим в атмосфері. Проте, Лефевр та Форже виявили, що метан зникає тут за період менший ніж 200 днів.

Майкл Мумма (Michael Mumma), спеціаліст NASA та вчений з Центру космічних польотів Годарда (Goddard Space Flight Center) в Грінбелті (Меріленд), припускає, що пришвидшувати розпад марсіанського метану можуть певні хімічні речовини, які містяться в ґрунті.

На відміну від французьких вчених, він також підкреслює, що саме підземні колонії мікроорганізмів можуть продукувати газ, який потрапляє в атмосферу через тріщини в породах.

Мумма та його колеги намагатимуться визначити точне походження метану на Марсі та виявити інші гази, що асоціюються з біологічною активністю протягом 4-місячної спостережної кампанії, впродовж якої використовуватиметься Європейський дуже великий телескоп (Europe's Very Large Telescope (VLT)) та телескоп "Кек" (Keck telescope) на Гаваях. Спостереження планується розпочати наступного тижня.

Команда висловлює сподівання, що нове програмне забезпечення оптичних приладів покращить вигляд планети з роздільної здатності 400-500 км до близько 50 км.

Джерело: current.com


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.