Шизофренія - не одне, а декілька психічних захворювань Автор: lesya · Опубліковано: 22.09.2014 13:09 · Розділ: Медицина

Складність і в багатьох випадках неможливість лікування психічних захворювань пояснюється тим, що в більшості своїй ці захворювання до кінця не вивчені. Більше того, навіть не те що до кінця – і наполовину ця область в науці та медицині нерозгадана. І ось недавно вчені зробили ще один крок на шляху до розпізнавання одного з найпоширеніших захворювань психіки під назвою шизофренія.

Так, в результаті проведення вченими чергового дослідження виявилося, що шизофренія – це зовсім не одне, а одразу декілька захворювань психіки.

Науці відомо, що приблизно на вісімдесят відсотків ризик виникнення шизофренії обумовлений спадковістю. Однак донедавна вченим так і не вдавалося з точністю з’ясувати, які саме гени стають поштовхом до розвитку захворювання. Причина криється у наступному – шизофренія – це не одне, а одразу вісім! психічних відхилень, кожне з яких володіє набором своїх симптомів, пояснюють фахівці з медичної школи при Університеті Вашингтона.

Шизофренія - вісім захворювань (фото з сайту www.psyportal.ne)
Шизофренія - вісім захворювань (фото з сайту www.psyportal.ne)

В рамках відповідного дослідження вчені проаналізували генетичний фактор чотрьох тисяч учасників експерименту, у яких попередньо діагностували шизофренію. В результаті цього аналізу дослідникам вдалося виокремити окремі генетичні кластери, які співвідносяться з з усіма вісьмома складовими шизовренії. Далі генетичні відмінності хворих і здорових людей зіставили з індивідуальними симптомами кожного хворого, що брали участь в експерименті.

Всього в рамках роботи вченими було досліджено більше сімдесяти тисяч ділянок в геномі, в якому був змінений лише один елемент ДНК (однонуклеотидний поліморфізм). Саме поліморфізми й опинилися в центрі уваги вчених, адже їхня взаємодія ставала поштовхом до розвитку шизофренії.

І ось що вчені виявили: у тих пацієнтів, в яких траплялися галюцинації та марення, відповідні генетичні особливості чітко співвідносилися з симптомами вияву захворювань. І дані взаємодії всередині генома відповідали за дев’яносто п’ять відсотків виникнення шизофренії. А ось варіації ДНК, в результаті яких розвивається дезорганізація поведінки та мови, у ста відсотків випадків давали шизофренію. Підсумки всіх цих досліджень вельми невтішні: якщо в людини присутній комплекс симптомів вкупі з певними генетичними особливостями, розвитку шизофренії уникнути просто неможливо.

Джерело: http://www.meddaily.ru/article/16sep2014/allat_oncce

Інші новини розділу