Як вчені експериментують з нашою психікою Автор: lesya · Опубліковано: 10.07.2014 15:09 · Розділ: Психологія

Швидкий і неспокійний ритм сучасного життя призводить до того, що все частіше люди впадають в депресію. Напруга на роботі, вічна нестача часу, постійні стреси, відсутність відпочинку та, власне, невміння відпочивати – все це негативно позначається на нашому психічному здоров’ї. Мізки не витримують навантаження, і без допомоги кваліфікованих спеціалістів нам не обійтися.

До речі, з власною головою жартувати не варто. Наша психіка – річ практично зовсім не вивчена, і звичний на перший погляд стрес може перерости в серйозне захворювання, позбутися якого, на жаль, ви вже не зможете. Коротше кажучи, психологические услуги повинні бути вчасними, і зволікати зі зверненням до психолога чи психотерапевта навряд чи варто. Хоча й сліпо вірити тому, що скажуть спеціалісти, також не слід: вченими було проведено експеримент, який довів, настільки неточною може бути діагностика. Але це вже у випадках, коли потрібна допомога саме психіатра, у випадку з психологами проблема не настільки гостра.

Фото з сайтуsovershenstvo.org
Фото з сайтуsovershenstvo.org

Взагалі, психологія є тією наукою, яка пропонує нам безліч цікавих експериментів. І що найцікавіше, їхні результати ми можемо застосовувати у повсякденному житті. Та давайте про все по черзі, і почнемо з експерименту, який довів неточність та неефективність діагностики психічних захворювань у США.

Його було проведено ще в 1973 році, тож залишається хіба що сподіватися, що з того часу ситуація змінилася, а методи діагностики удосконалилися. Спершу вчений Девід Розенхан відправляв повністю здорових людей в різні психіатричні лікарні. Там вони симулювали слухові галюцинації, і їх госпіталізували. Тоді «хворі» заявляли, що галюцинації в них припинилися, але ніхто їм віри не йняв, і їх змушували й надалі приймати антипсихотичні препарати (вони, щоправда, зливалися піддослідними в унітаз). Попри те, що ці люди поводилися адекватно, з лікарні їх випустили тільки через три тижні з діагнозом «шизофренія».

На другому етапі експерименту Розенхан домовився з лікарями клініки,досить відомої на той час, що відправлятиме до спеціалістів псевдопацієнтів. Але він нікого так і не відправив. В результаті 20% реальних психічно хворих відправили геть, визнавши їх симулянтами, а ще 20% визнали ймовірними симулянтами. Отримані результати, схоже, коментарів не потребують.

Наступний експеримент демонструє, як за допомогою психології можна управляти людьми. Точніше, це був навіть не експеримент, а просто один вельми цікавий випадок з життя відомого психолога Тімоті Лірі. Одного разу Тімоті, запеклого прихильника ЛСД та автора теорії так званої розширеної свідомості, заарештували за збереження наркотиків. Але у в’язниці Тімоті змушений був пройти тест, який сам же свого часу склав. В результаті він давав такі відповіді, щоб його відправили на садово-польові роботи. Лірі став садівником у в’язниці м'якого режиму, звідки всього через шість місяців ув’язнення втік.

А ще психологія добряче допомагає нам у повсякденному житті. Наприклад, якщо ви хочете, щоб у вашому домі завжди було чисто й охайно, ставте всі речі на свої місця. Тоді ваші близькі робитимуть так само, адже, згідно з теорією розбитих вікон, люди набагато більше схильні смітити там, де є явні ознаки безпорядку. І перехожий з більшою ймовірністю викине сміття біля стіни, розмальованої графіті, ніж біля охайної і чистої будівлі…


Інші новини розділу