Вчені з'ясували, що шимпанзе люблять африканську музику Автор: lesya · Опубліковано: 02.07.2014 21:13 · Розділ: Природа

Досить цікавий факт вдалося недавно з’ясувати ученим: виявляється, наші музикальні смаки та переваги залежать від того, де ми народилися. І вони, схоже, закладені генетично.

Ну, може це не стосується людей, але ось тварин точно. Дослідники недавно виявили, що шимпанзе більше за все люблять… африканську музику. Африканські мелодії викликають у тварин спокій та умиротворення, а ось західна музика, навпаки, викликає у них тривогу. Вчені вважають, що їхнє відкриття допоможе краще зрозуміти біологічну природу цих тварин.

Дослідження проводилося фахівцями з Університету Еморі у США, а його результати були опубліковані в журналі Journal of Experimental Psychology: Animal Learning and Cognition.

Шимпанзе люблять африканську музику (фото з сайту pesik.su)
Шимпанзе люблять африканську музику (фото з сайту pesik.su)

Те, що люди з різних країн слухають різну музику, в принципі, вченим відомо вже давно. І композиції різних частин світу мають різний ритмічний малюнок. Наприклад, для західної музики, неважливо, чи то класична музика, чи поп-композиції, характерний передбачуваний досить послідовний ритмічний малюнок, тоді як для ритмів східних мелодій характерна нерівномірність. І ось дослідники вирішили з’ясувати, які ці відмінності ритму сприймають людиноподібні мавпи.

В якості піддослідних вчені вибрали шістнадцять дорослих шимпанзе, які мешкали в університетському розпліднику. Два тижні підряд кожного дня їм вмикали мелодії трьох типів - африканські, індійські та японські. Прослуховувати композиції тварин змушені були протягом сорока хвилин.

Музика Африки та Індії, пояснюють вчені, вирізняються слабкою ритмічністю, тоді як рівномірні ритми японських мелодій можуть яскраво продемонструвати західний стиль.

І поки тварини прослуховували композиції, вчені проводили спостереження за їхньою поведінкою, фіксуючи розташування піддослідних кожні дві хвилини. І вони помітили, що шимпанзе намагаються розташуватися поближче до колонок, коли в них звучать африканські та індійські мотиви. Та коли в клітці звучали японські ритми, шимпанзе забивалися в ті кути, де музику було чути найгірше.

Таку поведінку тварин дослідники пояснюють тим, що чіткі ритми можуть відлякують шимпанзе, оскільки асоціюються з агресією - ритмічним грюканням чи стуком свою владу в групі демонструє домінуючий самець.


Інші новини розділу