Північний Льодовитий океан може перетворитися на смітник Автор: Вікторія · Опубліковано: 10.08.2009 14:45 · Розділ: Екологія

Норвезькі вчені, досліджуючи течії та ступінь забруднення Північного Льодовитого океану, прийшли до висновку, що протягом найближчих 60 років найхолодніший та найпівнічніший океан нашої планети може перетворитися на масу забрудненої стоячої води. Причиною таких невтішних передбачень вчені називають зникнення Трансполярної течії. Ймовірне зникнення цієї течії, що слабшає вже зараз, вчені пов'язують з потеплінням клімату на планеті і парниковими викидами промислових підприємств в північних широтах. Якщо прогнози дослідників справдяться, особливо брудними води океану будуть поблизу берегів Росії, Канади і Гренландії.

Трансполярна течія - одна з найбільш потужних течій Льодовитого океану, яка бере початок біля арктичних берегів Центрального Сибіру, переміщує водні маси до берегів Гренландії і далі тече в Атлантичний океан. Разом з кільцевою течією Бофорта, Трансполярна течія виносить з вод океану, попадаючі в нього, забруднюючі стоки. Вчені протягом кількох десятиліть вивчали зміни, пов'язані з північно-льодовитоми течіями, а також намагалися з'ясувати, що може статися через ці зміни. В якості об'єкта спостереження вчені використовували радіоактивні ізотопи стронцію-90 і цезію-137, які потрапляють у води океану в результаті випробувань ядерних бомб, зі стоками підприємств, зайнятих у створенні ядерної зброї, а також в результаті надзвичайних подій на атомних електростанціях.

За даними за період з 1948 по 1999 роки вчені склали кліматичну модель, що зображає циркуляцію течій Північного Льодовитого океану. За даною моделлю можна судити про те, наскільки швидко різні забруднюючі речовини (пестициди, промислові стоки і т.д.), які потрапляють у води Льодовитого океану, виносяться в Атлантичний океан. Як виявилося, з кожним роком течії в найпівнічнішому океані Землі поступово слабшають, а згодом, на думку вчених, і зовсім перестануть циркулювати. Науковці попереджають, що якщо найближчим часом не зменшаться викиди парникових газів, то вже до 2070 року атмосферна концентрація вуглекислого газу подвоїться. Потепління клімату, викликане цими процесами, призведе до повного танення арктичних льодовиків, зміні напрямків течій і вітрів в Арктиці.

Як результат цього - Трансполярна течія перестане циркулювати, Гольфстрім, Гренландська течія та течія Бофорта сильно ослабнуть. Це призведе до того, що більшість стоків, які потрапляють в Північний Льодовитий океан, будуть затримуватися і концентруватися в ньому. З часом все це може привести до серйозної екологічної катастрофи.

Джерело ecoportal.ru


Інші новини розділу