Медики змогли запобігти розвитку епілепсії Автор: Вікторія · Опубліковано: 06.08.2009 10:11 · Розділ: Медицина

Вперше в історії вченим вдалося запобігти епілепсії, розвиток якої було закладено на генному рівні. Такого успіху було досягнуто тільки на лабораторних мишах, але медики сподіваються в майбутньому провести аналогічні досліди і на людях, які страждають епілепсією. За словами авторів нової методики з британського Університету міста Лідс, у багатьох випадках спадкова схильність до хвороби криється у ключовому гені ATP1a3, який контролює рівні натрію і калію в клітинах мозку. Раніше дослідники тільки підозрювали, що дисбаланс цих елементів викликає епілептичні припадки, тепер це доведено на практиці.

"Низькі рівні калію і натрію в клітинах мозку провокують епілептичні припадки. Нам вдалося виявити ген, який контролює рівні цих елементів. Впливаючи на нього, ми змогли підняти до необхідних рівнів вміст цих елементів", - говорить автор дослідження, доктор Стів Клепкот.

За словами дослідника, в більшості випадків у людей причини такого захворювання, як епілепсія, криються саме в генних особливостях, крім того, хімічна складова гена ATP1a3 у людей і мишей ідентична на 99%, і, навіть, рівні цих елементів в перерахунку на кожну клітину приблизно однакові. Тепер вченим належить знайти відмінності у цих двох видів між генами ATP1a3 та клітинами мозку, де регулюються рівні натрію і калію.

"Епілепсія - це з одного боку дуже небезпечне захворювання і разом з тим, воно дуже поширене - страждає від епілепсії кожна 200-а людина на планеті. А доступ до сучасних протиепілептичних препаратів мають лише на 30% епілептиків", - говорить Клепкот.

У процесі дослідження, фахівцям вдалося встановити, які саме дефекти в "епілептичному гені" викликають приступи. Для виявлення дефектів медики використовували реакцію мозкових клітин на вальпроєву кислоту (цей препарат часто використовують як антидепресант): в клітинах із заниженим вмістом калію і натрію реакції протікали набагато повільніше. Коли ж було проведено стимулювання гена, швидкість реакції значно підвищилася, а ознаки епілепсії майже зникли. Крім того, при появі потомства в оздоровлених мишей, наступне покоління було повністю вільним від епілепсії.

Джерело mobus.com


Інші новини розділу