Британські вчені виростили вухо з жирових тканин Автор: lesya · Опубліковано: 31.03.2014 12:35 · Розділ: Медицина

Фото з сайту ru.wikipedia.org
Фото з сайту ru.wikipedia.org

Сьогодні в медицині широко використовуються нанотехнології – завдяки їм медики навчилися вирощувати людські органи в лабораторних умовах, а потім імплантувати їх пацієнтам. Нещодавно лондонським лікарям вдалося виростити вухо окремо від тіла пацієнта.

Експериментом займалися лікарі лондонської лікарні Great Ormond Street Hospital. Новизна технології – матеріал, який використовувався в якості основи для штучно вирощених хрящових тканин. В якості вихідних клітин медики використовували жирові клітини пацієнта.

До цього часу для вирощування вух в лабораторних умовах вчені брали хрящову тканину ребер. Для цього слід було попередньо провести цілу низку складних операцій, щоб отримати матеріал з тіла пацієнта, в результаті яких на грудях лишалися доволі непривабливі шрами. Тепер же стало можливим використання стовбурових клітин, отриманих з жирової тканини.

Звісно, виростити вухо з жиру не зміг би ЛОР в Красноярске - і не тому, що недостатньо вмінь та компетенції, а через відсутність надскладного технологічного обладнання. Тим не менше, якщо медицина розвиватиметься такими стрімкими темпами, як сьогодні, скоро вирощування органів стане настільки ж буденною операцією, як і видалення апендиксу.

Щоб виростити вухо, вчені створили спеціальний каркас з наночасток. Цей каркас «обплели» стовбуровими клітинами, витягненими з жирової тканини людини. Щоб спрямувати їхній ріст у потрібне русло, дослідники попередньо обробили їх спеціальними хімічними сполуками, які забезпечили перетворення жирових тканин у хрящові.

В результаті вирощену в лабораторії вушну раковину трансплантували п’ятнадцятирічному британцеві Самуелю Кломпасу (Samuel Clompus). У хлопця була вроджена патологія розвитку, в медичному світі відома як мікротія.

За словами лондонських учених, успішно випробувана технологія дозволить лікувати дітей, що страждають мікротією. Крім того, вона стане в пригоді пацієнтам з пошкодженнями хрящової тканини носа – для прикладу, тим, хто втратив ніс через видалення злоякісних пухлин.

Ще одним беззаперечним плюсом технології є те, що повністю зникає загроза відторгнення та розвитку онкології пересадженого органу, адже клітини, з яких вирощують органи, належать самому пацієнту, і організм сприймає їх, як свої рідні. Власне, це і є головний плюс використання технології стовбурових клітин.


Інші новини розділу