З’явилися нові докази мінерального походження нафти Автор: Вікторія · Опубліковано: 04.08.2009 11:02 · Розділ: Наука

Компоненти нафти могли сформуватися не з останків відмерлих рослин та мікроорганізмів, а з вуглецю і водню, з яких утворюється метан і велика кількість різних важчих вуглеводнів в умовах високих температур та тиску у верхніх шарах мантії, в надрах Землі, вважають науковці.

Група вчених під керівництвом Олександра Гончарова з Геофізичної лабораторії Вашингтонського інституту Карнегі, провела унікальний експеримент з використанням діамантових ковадел, що витримують величезний тиск. Помістивши всередину робочої області ковадла метан - простий вуглеводень і основний компонент природного газу - вони створили в ній тиск 20 тисяч атмосфер і нагрівали вміст до температур в діапазоні від 700 до 1500 градусів Цельсія. Як вважають геофізики - ці умови відповідають верхнім шарам мантії поблизу нижньої межі земної кори.

Вивчивши спектральний склад вуглеводнів після нагрівання, вчені виявили, що в робочій області ковадла утворилися важчі вуглеводні - етан, пропан і бутан, а також водень та вуглець. Якщо ж аналогічний експеримент провести з важчим вуглеводнем - етаном, в результаті дії високих температур і тиску утворюється метан.

Така оборотність реакцій – формування в умовах високого тиску та температури етану з метану і навпаки - говорить про те, що процеси взаємних перетворень вуглеводнів, і утворення водню з вуглецем не вимагає наявності вихідних речовин в органічній формі, а отже важкі вуглеводні у складі нафти могли утворитися не із складних органічних молекул тваринного або рослинного походження, а безпосередньо з метану. Досвід же інших наукових груп говорить про те, що метан у свою чергу в таких умовах може утворитися безпосередньо з вуглецю та водню.

"Припущення про те, що вуглеводні можуть генеруватися в мантії Землі і потім, "просочуючись" у верхні шари земної кори, живити підземні газові і нафтові резервуари, були висловлені вченими з Росії та України багато років тому. Наша робота показує, що ці припущення дійсно небезпідставні та потребують подальших теоретичних та експериментальних перевірок", - додав Володимир Кучеров, співавтор публікації, професор Московської державної академії тонкої хімічної технології.

Вчені вважають, що породи мантії можуть виступати в цих реакціях як каталізатори, полегшуючи та прискорюючи процеси взаємних перетворень вуглеводнів. На думку авторів статті тепер необхідно провести серію аналогічних експериментів для важчих вуглеводнів, а так само вивчити експериментально можливість їх міграції у верхні шари земної кори.

Джерело warandpeace.ru


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.