Астрономам вдалось отримати зображення зірки Бетельгейзе Автор: Вікторія · Опубліковано: 31.07.2009 17:29 · Розділ: Цікаві факти

Двом групам астрономів вдалось отримали зображення зірки Бетельгейзе, аналіз яких дозволив з'ясувати, як таким гігантам вдається неймовірно швидко втрачати масу. Червоний надгігант Бетельгейзе розташовується на відстані близько 640 світлових років від Землі в сузір'ї Оріона; по своїй світимості зірка перевершує Сонце приблизно в сто тисяч разів, а за об'ємом — більш ніж в сто мільйонів разів.

При цьому маса Бетельгейзе зменшується з величезною швидкістю, - всього за 10 тисяч років вона може скоротитися на величину, приблизно рівну масі Сонця. Перша група вчених використовувала систему адаптивної оптики у поєднанні з методикою «вдалої зйомки» (проводячи спостереження по такій методиці, астрономи роблять серії знімків з короткими — менше 100 мс — витримками, що дозволяє понизити негативний вплив змін в атмосфері Землі на зображення; найбільш чіткі фото потім об'єднуються). Роздільна здатність, отриманих в такий спосіб зображень, складає 37 кутових мілісекунд, що практично відповідає теоретичній межі для телескопа з дзеркалом діаметром 8 м.

Аналіз знімків показав, що з поверхні Бетельгейзе виривається струмінь газу, довжина якого приблизно дорівнює відстані від Сонця до Нептуна. «Цей факт явно вказує на те, що речовина зовнішньої оболонки зірки викидається в навколишній простір в певних напрямках», — говорить керівник групи, П’єр Кервела (Pierre Kervella) з Паризької обсерваторії.

Для того, щоб з'ясувати причини утворення таких струменів, друга дослідницька група провела додаткові спостереження Бетельгейзе методом інтерферометрії, об'єднавши дані з трьох допоміжних телескопів з 1,8-метровими дзеркалами. Вивчивши зібрану інформацію, вчені визначили, що газові маси в атмосфері Бетельгейзе знаходяться в постійному русі, і саме ці величезні — розміром з саму зірку — «міхури» газу спричинюють викиди матерії в космічний простір.

Джерело science.compulenta.ru


Інші новини розділу