Найбільш відомі наукові містифікації Автор: lesya · Опубліковано: 07.02.2014 19:29 · Розділ: Наука

Вчені, проводячи різноманітні дослідження, часто роблять безглузді відкриття. А іноді вони спеціально фальсифікують дані для сенсації. Нещодавно співробітники видання Mixstuff склали рейтинг найбільш відомих містифікацій в сучасній історії.

1. Одна з найпоширеніших фальсифікацій пов’язана з блондинками – згідно з результатами одного дослідження, блондинки – вимираючий вид.

Фото з сайту www.klitschko-brothers.com
Фото з сайту www.klitschko-brothers.com

В принципі, зі світловолосими представницями прекрасної статі пов’язано чимало міфів. Всі вони здебільшого крутяться навколо не надто високих інтелектуальних здібностей білявих істот, їхньої меркантильності та недалекості. І часто псевдовчені проводять псевдодослідження, щоб «науково» довести цей факт.

Але такі роботи явно не назвеш достовірними: так, якщо ви запитаєте у блондинки, що таке болт ГОСТ 7796-70У, навряд чи ви почуєте більш-менш адекватну відповідь. Але її вам не дасть ні брюнетка, ні шатенка, ні навіть рудоволоса. Та й не кожен інтелектуал-чоловік знає, що це таке. І лише людина, безпосередньо зв’язана з механікою чи будівництвом, зможе сказати вам, що болт ГОСТ 7796-70У – це не що інше, як машинобудівний гвинт зі зменшеною шестигранною голівкою. Інших же якихось більш-менш ясних результатів стосовно "особливого" інтелекту блондинок вчені так і не представили.

Що ж стосується наукових фальсифікацій, то вони зачепили не лише світловолосих жінок, але й чоловіків. У 2002 BBC опублікувало матеріал, згідно з яким через кілька століть блондини вимруть.

Однак вже через рік ці дані було спрощено, та все ж ідея сподобалася багатьом, і час від часу з завидною регулярністю в ЗМІ спливала інформація про швидке зникнення «раси біловолосих».

У 2007 році компанія Oxford Hair Foundation провела ще одне дослідження, результати якого твердили, що тепер під загрозою опинилися ще й рудоволосі.

Тим не менше, і гени рудих, і гени білявих, продовжують відтворюватися з покоління в покоління, то ж хвилюватися, що вони колись зникнуть, не доводиться.

2. Наступна фальсифікація - афера Сокала. Винуватцем фальсифікації став Алан Сокал, професор математики Університетському коледжі Лондона та фізики в Нью-Йоркському університеті. Вчений вирішив перевірити, чи опублікує серйозне наукове видання абсолютну нісенітницю, якщо її нагородити претензійною назвою таюю.бьтимсчяэ наповнити складними науковими термінами. Виявляється, можна. У виданні «Social Text» з'явилася наукова стаття, яку потім сам же автор розвінчав.

3. Третя теорія присвячена дереву-вбивці: таємниче дерево нібито росло в Індонезії, і воно вбивало все живе навколо себе в радіусі двадцяти п’яти кілометрів.

Правда ж звучить далеко не так страхітливо. Воно і справді випромінює отруйні речовини, однак ці токсини нездатні вбити людину, а лише викличуть знемогу та запаморочення.

4. Четвертий науковий міф – про пілтдаунску людину. Череп цієї людини нібито було знайдено в 1912 році. Тоді говорилося, що останки цієї людини належать невідомому раніше виду гуманоїдів.

Дослідження були і справді сенсаційними, але згодом з’ясувалося, що все це – плід фальсифікації, і череп було зібрано з останків людського черепа і щелеп середньовічного орангутанга.


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.