Математики порівняли африканських мисливців з дикими хижаками Автор: lesya · Опубліковано: 24.12.2013 18:08 · Розділ: Наука

Досить цікаве дослідження повели британські математики у співпраці зі своїми колегами зі США, порівнявши американських мисливців з дикими хижаками. Результати дослідження з’явилися цими днями на сторінках наукового журналу Proceedings of the National Academy of Sciences, а короткі коментарі до дослідження можна відшукати на сайті Університету Арізони.

Привівши низку обчислень, американські та британські математики з’ясували, що представники африканського племені хадза, вирушаючи на полювання, рухаються за тими ж математичними законами, за якими пересуваються дикі хижаки.

Щоб проведення обчислень стало можливим, кільком учасникам-добровольцям на руку почепили GPS-браслети, що дозволяли відстежувати до найменших дрібниць всі переміщення мисливців у ході полювання. Зібравши докупи всі дані, вчені створили математичну модель руху, зобразивши траєкторії переміщення ламаною лінією, що складається з безлічі відрізків різної довжини.

Фото з antropogenez.ru
Фото з antropogenez.ru

В результаті виявилося, що розподіл довжини відрізків явно не відповідав нормі, загальноприйнятій для людини, - так можуть рухатися істоти з «важким хвостом». Інакше кажучи, довгих відрізків на траєкторії було більше, ніж зазвичай. Тип траєкторії, отриманий вченими, отримав назву випадкового польоту Леві.

Щоб зрозуміти, що тут незвичного, вчені вирішили прокоментувати отримані результати. Виявляється, за такими траєкторіями рухаються великі хижаки та бджоли у пошуках нектару. Аналогічний закон розповсюджується і на броунівський рух.

Представники народності хадза, що взяли участь в дослідженні, переміщалися відповідно з цим розподілом як тоді, коли гналися за здобиччю, так і тоді, коли займалися пошуком трюфелів.

Донедавна вважалося, що це явище застосовне лише до великих тварин, не здатних ні усвідомлювати, ні аналізувати свою поведінку. Тепер же з’ясувалося, що схильність до польоту Леві є фундаментальним законом при дослідженні території з невідомо розподіленим ресурсами.

Зауважимо також, що народність хадза неодноразово опинялася в центрі наукових досліджень. Сюди ще не проникла людська цивілізація, тому дослідження в даному напрямі і є настільки пізнавальними. Тим не менше, говорити про відсталість представників племені в окремих відношеннях не доводиться: раніше дослідники з’ясували, що представники племені можуть бути набагато розумнішими в економічному плані від цивілізованих людей, оскільки у них немає ірраціональної прихильності до речей.

Джерело: http://lenta.ru/

Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.