5 цікавих фактів про вплив червоного на нашу підсвідомість Автор: lesya · Опубліковано: 10.12.2013 19:46 · Розділ: Психологія

Фото з svit24.net
Фото з svit24.net

Всі ми давно знаємо, що наша свідомість по-різному інтерпретує кольори: одні сигналізують нам про небезпеку, інші – натякають на радість, треті викликають тугу та смуток.

За допомогою кольорів, твердять психологи, можна регулювати настрій та навіть лікувати певні захворювання. А ще колір може визначати нашу поведінку та поведінку оточуючих, тож перед тим, як вийти на вулицю, подивіться, чи немає на вас зайвих кольорів. Поговоримо про червоний.

Червоний колір, який одразу ж приковує нашу увагу, може сигналізувати про небезпеку або ж асоціюватися у нас з привабливістю. Тут все залежить від ситуації, і червона барва може стати для нас як попередженням триматися осторонь, так і закликом поринути у світ спокуси.

1. Червоний та управління гнівом. Вчені провели цікавий експеримент. Вони роздали жінкам кілька фотографій, на яких були зображені люди з різними виразами обличчя. Учасникам експерименту пропонувалося визначити, який із виразів обличчя виражає гнів, а який – радість та щастя. І коли піддослідні дивилися на фотографії, тлом для яких був червоний, вони визначали «гнівні» зображення швидше, ніж коли тло було сірим або зеленим. А ось оцінити щасливе обличчя, зображене на червоному тлі, піддослідним було вкрай важко.

А ось у результаті досліджень, проведених раніше, з’ясувалося, що люди схильні швидше зчитувати щастя з обличчя сторонніх, ніж інші емоції. А червоний колір зводить ці властивості нанівець.

2. В результаті проведення іншого дослідження було з’ясовано, що люди схильні давати менше чайових офіціантам у червоному вбранні.

Виявити цю досить цікаву тенденцію знову-таки допоміг експеримент: піддослідним показували фотографії офіціантів обох статей, одягнених в червоні, білі та чорні костюми. Далі їм давали чек на 15 доларів 86 центів, запитуючи, скільки чайових вони готові залишити. В результаті гіпотетичні офіціанти в червоному вбранні в середньому отримували набагато менше, ніж інші.

3. А ось для спортивних змагань, зокрема для єдиноборств, червоний колір однозначно позитивний. У спортсменів, одягнених у червоне, ритм ударів серця був на сім ударів на хвилину вищий, ніж у їхніх суперників, одягнених у блакитні майки.

Крім того, спортсмени в червоному в ході попереднього тестування продемонстрували вищі показники й за іншими параметрами. Та що цікаво: показники вирівнювалися, коли в перерві між раундами чоловіки мінялися майками. Інакше кажучи, спортсмени в червоному в обох випадках демонстрували однакові результати.

На користь результатів експерименту свідчать і дані, отримані в результаті спостережень за спортсменами під час Олімпійських Ігор 2004 року в Афінах. Вчені спостерегли,що спортсмени в червоній формі відвоювали куди більше медалей в таких видах спорту, як бокс, тхеквондо та боротьба, ніж ті, хто виступав у синьому. Проте з’ясувати фахівцям, що саме вплинуло на результат – психологічна стимуляція самих спортсменів чи психологічний вплив червоного кольору на рішення суддів, так і не вдалося.

4. За допомогою червоного нами майстерно маніпулюють ритейлери.

В експерименті взяли участь чоловіки. Виявилося, що представники сильної статі виявляють більшу готовність придбати побутовий товар - тостер чи мікрохвильову піч, - коли ціни на товари були вказані червоним. Справа в тому, що, твердять фахівці, червоний колір налаштовує нас на більш щасливий лад, переконуючи в тому, що ми заощадимо на покупці.

Та як тільки покупці париділяли більше уваги цифрам, ефект червоно одразу ж втрачався. При цьому у жінок асоціації з заощадженням в результаті червоного виникали набагато рідше, ніж у чоловіків.

5. Червоний колір, виявили вчені, сприяє запам’ятовуванню. Тому, вибираючи шрифт тексту, що несе певну інформацію, зверніть увагу на колір шрифту. В першу чергу це стосується емоційно забарвлених слів.

Вченими був проведений відповідний експеримент. Вони давали піддослідним прочитати текст з певним емоційним навантаженням. Текст був надрукований чорною, синьою, зеленою та червоною барвами. В результаті виявилося, що червоний колір суттєво збільшує рівень запам’ятовування негативно забарвлених слів. Позитивні слова набагато краще запам’ятовуються, коли вони надруковані зеленим. А ось чорний та синій на запам’ятовування емоційно забарвлених слів не впливають ніяк.

Виходить, що за допомогою кольору можна посилювати сприйняття та запам’ятовування певних емоцій, а це знадобиться тим, хто, для прикладу, займається створенням сайтів.

Джерело: http://www.inosmi.ru/

Інші новини розділу