Вчені з'ясували, що виводити брехунів на чисту воду краще вранці Автор: lesya · Опубліковано: 05.11.2013 08:57 · Розділ: Психологія

Яким би образливим для нас це не було, але навіть наші близькі та друзі часом нас обманюють. І стається це зовсім не через те, що вони нас недооцінюють чи бажають нам зла, просто в окремих випадках язик не повертається сказати правду. Причин тому може бути багато, та є й втішна новина: нещодавно вчені провели дослідження, результати якого збільшать ваші шанси дізнатися правду.

Справа в тому, що людям набагато легше збрехати в другій половині дня: саме в цей час через втому після робочого дня рівень самоконтролю помітно знижується, а саме він, самоконтроль, зазвичай зупиняє нас від неправдивої відповіді. Більше того, чим людина чесніша, тим більше шансів, що вона скаже правду вранці, піддавшись так званому «ефекту моралі».

Результати проведеного фахівцями дослідження показують, що час доби може призвести до систематичного невиконання людьми правил моралі, говорять дослідники.

Відповідний експеримент проводився вченими з Гарвардського університету в штаті Массачусетс, США. Експеримент був досить цікавим: групі молодих чоловіків і жінок на екрані комп’ютера демонстрували набори крапок. Після цього учасників експерименту просили сказати, в правій чи лівій частині екрану було більше крапок. При цьому піддослідним демонстрували кілька варіантів крапок – в деяких відповідь була очевидна, і було добре видно, в якій частині більше крапок. В інших випадках для того, щоб дати точну відповідь, треба було добре напружити мізки.

При цьому учасники експерименту отримували гроші за кожен раунд експерименту. Однак платили зовсім не за правдиву відповідь: за праву частину екрану ви могли отримати 5 центів, тоді як за ліву – всього пів цента. Якщо ж підсумувати всі раунди, то за час експерименту можна було поповнити свій бюджет на 5 доларів. Таким чином, піддослідні отримали можливість збрехати і отримати більше грошей. В результаті виявилося, що ранкові учасники експерименту брехали рідше, ніж ті, хто проходив експеримент увечері.

Далі вчені провели ще один експеримент – учасникам роздали слова з пропущеними буквами. Більшість ранкових учасників бачили в словах «е. .. ка» і «мо. . ль» саме етику й мораль. Додаткові експерименти підтвердили, що люди схильні брехати увечері.

При цьому чесні особистості більше піддаються цьому ефекту. Просто втома не дає їм здійснювати самоконтроль, і вони набагато легше піддаються спокусі.

Джерело: http://fedpost.ru/

Інші новини розділу