Мавпи також хворіють на СНІД Автор: Вікторія · Опубліковано: 24.07.2009 09:09 · Розділ: Наука

Вчені вперше виявили, що вірус імунодефіциту мавп (ВІМ), аналог ВІЛ, викликає у шимпанзе патології, схожі на СНІД і навіть смерть. Відкриття вказує на те, що далеко не всі види мавп стійкі до ВІМ, як вважалося раніше. Науковці припускають, що вірус набув поширення серед цих тварин декілька тисячоліть тому. За цей час більшість видів зуміли пристосуватися та навчилися переносити інфекцію непомітно для себе. Саме мутація ВІМ, що відбулася близько століття тому, призвела до появи ВІЛ та його поширення серед людей.

"Ми не повинні бути сильно здивовані цим відкриттям, тому що шимпанзе - найближчі родичі людини, вони найбільш близькі нам генетично. Мабуть, ця обставина і пояснює, чому дуже схожі віруси викликають подібні захворювання в людини та мавпи", - вважає доктор Беатріс Хан.

Автори дослідження займаються вивченням шимпанзе в національному парку Гомбе на танзанійському побережжі озера Танганьїка. Тут вони вже майже півстоліття стежать за їх поведінкою та біологічними особливостями, а вивчення ВІМ триває вже протягом дев'яти років. В результаті, дослідники виявили, що рівень смертності серед інфікованих тварин в 10-16 разів вищий, ніж серед здорових шимпанзе.

"Не дивлячись на те, що кількість спостережуваних нами мавп недостатньо велика для того, щоб судити про рівень небезпеки ВІМ для шимпанзе, ми з впевненістю можемо сказати, що інфекція приводить до збільшення смертності серед тварин", - додала одна з учасниць проекту.

Крім того, вони з'ясували, що інфіковані самки набагато рідше приносять потомство, а їх дитинчата, заражені ВІМ від народження, мають невисокі шанси на виживання в порівнянні зі здоровим потомством. Спостереження натуралістів підтверджуються результатами розтинів, проведених після смерті шимпанзе.

Вчені з Університету Іллінойса, що проводили ці дослідження, виявили в організмах інфікованих мавп помітне зниження кількості імунних клітин, а також деструкцію тканин лімфатичної системи, яка допомагає здоровому організму справлятися з інфекціями. Аналогічні симптоми спостерігаються і в людей хворих на СНІД. Найближчим часом вчені мають намір з'ясувати, чи є такий прояв ВІМ специфічним лише для даної популяції шимпанзе, чи схожі симптоми спостерігаються у всіх мавп цього виду в Африці.

Джерело smi2.ru


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.