Те, чого ви не знали про золото Автор: lesya · Опубліковано: 03.11.2013 13:14 · Розділ: Цікаві факти

Золото – благородний метал чи метал-убивця?

Золото… благородний метал і водночас метал-убивця, який забрав життя мільйонів людей. Золота лихоманка, бандитські сутички, грабежі та вбивства – на золотих перснях та ланцюжках чимало крові. І тим не менше, ми продовжуємо купувати золоті коштовності, адже вони є не лише чудовими прикрасами, але й вигідним об’єктом вкладання грошей. Так, валюта знецінюється, в світі спостерігається інфляція, а золото як цінилося в сиву давнину, так ціниться й сьогодні.

Золото може стати чудовим подарунком. Золотое кольцо, ланцюжок чи браслет – такому подарунку зрадіє, мабуть, кожна жінка. Та й не лише жінка – у чоловіків золоті прикраси є виразниками високого статусу.

Купуємо за… золото

Золото може використовуватися в якості звичайнісіньких грошей. Так, для прикладу, одна швейцарська компанія - Valcambi – налагодила випуск золотих злитків під назвою Combibar. Зовні вони скидаються на плитки шоколаду, і їхньою основною перевагою є те, що таку плитку з легкістю можна розламати на шматки вагою в один грам і використовувати в якості альтернативного платіжного засобу.

Благородними намірами вистелений шлях до пекла

Як ми уже зазначали вище, золото здавна ціниться дуже високо. Проте є люди, які вмудряються знецінити цей дорогоцінний метал всього за кілька днів. Яскравим прикладом такої людини є Манса Муса, який був верховним правителем африканської імперії Малі. У 1324 році він вирішив здійснити паломництво до Мекки. Його держава на той час знаходилася на високому щаблі розвитку, отож і правитель поводив себе відповідно: його супроводжувало 60 000 осіб, стадо верблюдів та сила силенна інших тварин. Маса вирішив подбати і про бідняків – він взяв кілька тонн золота з собою і щедро роздавав їх по дорозі до Мекки місцевому населенню, обмінюючи дорогоцінний метал на сувеніри. Більше того, щоп’ятниці Муса наказував будувати мечеть – якраз в тому місці, де процесія зупинялася. Здавалося б, така щедрість повинна була покращити життя та матеріальне становище бідняків. Та сталося протилежне: вся Північна Африка та Близький Схід зав’язли в економічній кризі на цілих десять років: золото знецінилося, і ціни на товари різко зросли…

Як перетворити лайно у… золото

Золото на сьогоднішній день виготовляється кількома способами: його отримують шляхом переробки золотої руди та вимивання золотого піску, вчені розробляють способи видобутку дорогоцінного металу з води.

Однак спосіб, «винайдений» італійським художником П'єро Мандзоні, кардинально відрізняється від інших. Так, у 1961 році спритний митець представив публіці неочікувану колекцію власних фекалій. Всього туди увійшло 90 баночок, на кожній з яких було написано «100%-е натуральне лайно художника». Мандозіні не просто продав свою колекцію – він продав її за шалені гроші: кожну банку він оцінив еквівалентно ціні золота тієї ж маси. Насправді ж у баночках знаходився звичайнісінький гіпс…


Інші новини розділу